• Що буде з північнокорейським ядерним арсеналом після смерті Кім Чен Іра?

  • Вівторок, 27 грудня 2011 року

На думку аналітиків, маленький, але потужний ядерний арсенал Північної Кореї — привід для серйозних побоювань у випадку, якщо між партійними лідерами та генералами розпочнеться боротьба за владу, пише The Guardian. Ядерна програма, ймовірно, стане одним із козирів нового режиму, який прагне здобути підтримку в країні і самоствердитися на міжнародній арені, вважає журналіст Люк Гардінг. Але якщо спадкоємець, Кім Чен Ин, не зможе затвердити свій політичний авторитет, ядерний арсенал може зіграти роль у боротьбі за керівний пост.

«Не до кінця ясно, чий саме палець здійнявся» над ядерною кнопкою Північної Кореї. «У 2008 році, коли Кім Чен Ір через хворобу не зміг виконувати свої обов'язки, тіньовий комітет із військових і керівників партії взяв управління країною під контроль. Можливо, саме цей комітет вирішив у понеділок зробити символічний акт — випробувати ракету малої дальності біля східного узбережжя Північної Кореї», — мовиться в статті.

Як вважається, у Північній Кореї досить плутонію на 8 ядерних зарядів. Останнім часом вона взялася за збагачення урану — тобто виробництво начинки для боєзарядів іншого типу, йдеться в статті.

«Проблема не в тому, скільки боєзарядів у північних корейців, а в тому, що вони можуть застосувати хоча б один», — підкреслює Марк Фітцпатрік з International Institute for Strategic Studies. На його думку, якщо влада в Північній Кореї ослабне, можливі найрізноманітніші жахливі сценарії, в тому числі «продаж зброї і матеріалів, що розщеплюються, будь-якому можливому покупцю». «У найближчі дні нам не варто турбуватися, але в найближчі місяці і роки — доведеться», — підсумував експерт.

У Північній Кореї багато балістичних ракет No Dong дальністю 1400 км — вони здатні долетіти до Південної Кореї, Японії, деяких районів Росії і Китаю. «За даними Фітцпатріка, є ймовірність, що у Пхеньяну є і підводний човен, здатний завдати самогубного ядерного удару», — йдеться в статті. Завдати ядерного удару з літаків Пхеньян не зможе — їх тут же зіб'ють, зазначив Фітцпатрік.

При Кім Чен Ірі Північна Корея двічі проводила випробування ядерної зброї. Навіщо Пхеньяну ядерна програма? Пояснення різняться. «Мабуть, головна причина — переконаність режиму, що ядерна зброя є найкращим захистом від іноземної агресії», — пише автор. До того ж Пхеньян шантажем домагається гуманітарної допомоги від Заходу. «А технології можна з вигодою продавати в треті країни», — додає видання. За оцінками Фітцпатріка, ядерна зброя — єдина царина, де Північна Корея досягла блискучих успіхів.

«Однак інші аналітики не вірять, що новий уряд Північної Кореї, з кого б він не складався, насмілиться на ядерний удар. Незважаючи на параноїдальність, політична еліта мислить цілком раціонально, коли мова йде про її особисте виживання, і усвідомлює, що застосування ядерної зброї потягне за собою її негайну ліквідацію», — йдеться в статті.

Більш імовірно, що Пхеньян завдасть неспровокованого удару звичайними озброєннями по Південній Кореї, вважає видання. Такий акт агресії «легітимізує владу і продемонструє, що у Кім Чен Ина вистачить мужності для керівної роботи», вказала Вірджині Гржельчік з університету Ноттінгем-Трент.

Що стосується ядерних боєголовок, то, на погляд Гржельчік, у Пхеньяна немає достатньо надійного носія.

Пурніма Субраманіам, аналітик IHS Jane's, теж вважає, що конфлікт із застосуванням звичайних озброєнь більш імовірний, ніж ядерний. Проте Північна Корея готувалася до передання влади з 2008 року, тому «найімовірніше, що буде період затишшя, поки військові вибудовують нові внутрішні ієрархії влади».

Переклад з англійської: Інопресса

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...