ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Ядерний синтез: Росія відправляє у Францію гігантський магніт, необхідний для програми ITER (ВІДЕО)

Велика Епоха
Котушка відпливає на будівельний майданчик ІТЕР на півдні Франції, Санкт-Петербург, 1 листопада 2022 року. (OLGA MALTSEVA/AFP via Getty Images)

Росія у вівторок відправила до Франції один із шести гігантських магнітів, запланованих для реалізації програми ITER з ядерного синтезу, одного з найбільших міжнародних наукових проєктів, у якому Москва все ще бере участь, попри санкції.

Під сірим осіннім небом корабель із «котушкою полоідального поля», виготовленою в Росії під керівництвом атомного агентства Росатом, відплив із Санкт-Петербурга, зазначають журналісти AFP.

Величезний магніт діаметром 9 метрів та вагою 200 тонн упакований для подорожі, яка триватиме два тижні та пройде через Амстердам до Марселя.

Ця котушка у формі кільця повинна становити верхню частину конструкції «токамака», експериментальної машини, що будується на півдні Франції та призначена для управління виробництвом енергії при синтезі водню, як у серці Сонця.

«Без котушки ПФ1 токамак працювати не може», — резюмував Леонід Хімченко, заступник директора з технічних питань «Центр-Ітер» в Росії, який задоволений цим «унікальним» досягненням після більш ніж восьмирічної роботи.

З шести котушок, запланованих до першого виробництва плазми, що очікується у 2026 році, чотири виготовлені в Західній Європі, а ще одна була побудована в Китаї.

Масивне судно мало вирушити в травні, але заборона на захід російських кораблів до європейських портів через санкції у зв'язку з вторгненням Росії в Україну затримала його відплиття.

Однак не може бути й мови про те, щоб Росія «не виконувала своїх зобов'язань» у цьому важливому міжнародному проєкті, вважає спецпредставник Росатома В'ячеслав Перчуков, за словами якого «поточні події практично не вплинули на перебіг проєкту».

Після військової інтервенції до України Росія оголосила, що «після 2024 року» залишить Міжнародну космічну станцію (МКС), ще один флагманський проєкт наукового співробітництва між Заходом та Росією. Але на даному етапі аналогічне рішення для ITER ще не ухвалено.

«Всі програють», якщо Росія вийде з проєкту або буде виключена з нього, сказав AFP Андрій Медніков, який відповідає за управління проєктом котушки.

Поряд з ЄС, Великобританією, Швейцарією, США, Індією, Японією, Південною Кореєю та Китаєм на частку Росії припадає 9,1% вартості установки.

Ідея проєкту ITER народилася під час зустрічі на найвищому рівні між президентом США Рональдом Рейганом та радянським лідером Михайлом Горбачовим у 1985 році та є результатом наукової співпраці між 35 країнами.

За матеріалами Epoch Times Europe Fr

===

Новини по темі: