ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

В ООН точаться суперечки щодо того, як Ізраїль і Палестина дотримуються прав людини

Велика Епоха
Рада з прав людини в Женеві. (Фото FABRICE COFFRINI/AFP via Getty Images)

У середу Сполучені Штати, виступаючи від імені 27 країн, засудили постійний характер Комісії ООН з розслідування ізраїльсько-палестинського конфлікту. Венесуела та її союзники, навпаки, висловили свою підтримку.

Виступаючи в Раді ООН з прав людини (РПЛ) після представлення доповіді слідчих, посол США Мішель Тейлор заявила, що 27 країн "глибоко стурбовані" тим фактом, що мандат комісії "не обмежений у часі" і "не має положення про припинення дії". Ці країни, до числа яких входять Канада, Великобританія, Австрія та Італія, також закликали покласти край "непропорційній увазі", яку приділяють Ізраїлю в Раді, пише Тimesofisrael.

Комісія, створена КПЛ ООН два роки тому, покликана розслідувати ймовірні порушення прав людини, скоєні на палестинських територіях і в Ізраїлі після ескалації конфлікту у квітні 2021 року, а також корінні причини ізраїльсько-палестинського конфлікту.

На пресконференції в середу один зі слідчих, Мілун Котарі, заявив, що "необмежений мандат більш ніж виправданий". "Одна країна запитала сьогодні, чому у Комісії немає положення про закінчення терміну дії мандата. Моя відповідь полягає в тому, що ми хотіли б мати термін дії ізраїльської окупації", — сказав він.

Голова комісії Наві Піллей також відкинула критику, заявивши, що "дуже нерозумно не розмовляти з членами комісії" через характер їхнього мандата.

У своїй доповіді, опублікованій кілька днів тому, слідчі ООН звинуватили владу, як в Ізраїлі, так і на окупованих палестинських територіях, у порушенні прав громадянського суспільства. Але, на їхню думку, ізраїльська влада несе відповідальність за більшість цих порушень.

"Наша доповідь показує, що ізраїльська влада використовувала різні каральні методи для стримування і перешкоджання діяльності членів палестинського громадянського суспільства", — підкреслила пані Піллей у відеозверненні до РПЛ ООН.

Після публікації доповіді Ізраїль відкинув звинувачення на свою адресу, зазначивши, що в країні існує "сильне і незалежне громадянське суспільство, що складається з тисяч НУО, правозахисників, національних і міжнародних ЗМІ".

Його представник не взяв участі в дебатах Ради в середу, оскільки Ізраїль не співпрацює з комітетом. Ізраїльська та американська влада, а також інші західні країни регулярно засуджують особливу увагу, яку Рада приділяє Ізраїлю.

Палестинський представник Ібрагім Хрейші засудив заяву, зроблену в середу Сполученими Штатами від імені 27 країн. "Це ганьба", — сказав він.

Венесуела, виступаючи від імені низки інших країн, включно з Китаєм, Росією та Іраном, підтримала слідчих. "Ми дуже стурбовані спробами саботувати" роботу комісії, сказав посол Венесуели Ектор Констант Росалес.

Представник Європейського союзу зазначив, що деякі з його країн-членів не підтримали створення комісії через побоювання "щодо обсягу її мандата і постійного характеру".