ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Автовиробники збирають особисту інформацію водіїв і пасажирів, повідомляє Mozilla (ВІДЕО)

Велика Епоха
(Patrick Pleul/Pool/AFP via Getty Images)

Чи знаєте ви, що ваш автомобіль збирає генетичну інформацію про вас і всіх ваших пасажирів? Дослідники Mozilla виявили ці та інші дані у 25 обраних виробників автомобілів.

Компанія Mozilla відома тільки своїм веб-браузером Firefox і поштовим клієнтом Thunderbird. Некомерційний фонд також регулярно досліджує продукти з погляду захисту даних у рамках програми "Privacy Not Included".

У своїй останній статті компанія розглянула 25 найбільш продаваних марок автомобілів і дійшла такого висновку: жоден виробник не відповідає вимогам Mozilla щодо захисту даних.

Ба більше, тільки один виробник, німецька компанія, відгукнувся на прохання дослідників зашифрувати зібрані дані. Уперше за семирічну історію програми жоден продукт не отримав позитивної оцінки.

Кожній марці автомобілів експерти поставили щонайменше дві тривожні позначки. Фото: ts/Epoch Times, дані: Mozilla Foundation

На сайті Mozilla можна відсортувати результати або за алфавітом, або за ступенем "страшності". Оцінки варіюються від "найменш проблематично" (Renault) до "на жаль, не дуже" (Audi) і "жахливо" (Nissan).

Усі інші досліджені марки (американські, німецькі, японські, французькі та південнокорейські, включно з Jeep, Lexus, Subaru, Honda, Fiat, Kia і 15 інших) перебувають десь посередині.

Джен Калтридер, директор програми 'Privacy Not Included', підбила підсумки дослідження: "Якщо говорити про конфіденційність, то всі нові автомобілі — це кошмари на колесах, що збирають величезну кількість персональних даних".

Вона продовжує: "Багато людей сприймають свій автомобіль як особистий простір, де вони можуть зателефонувати лікарю, конфіденційно поговорити з дітьми дорогою до школи, висловити свої емоції після розставання або відвідати місця, які вони вважають за краще тримати в секреті. Таке уявлення вже не відповідає дійсності. Сьогоднішні нові автомобілі — справжні шпигуни в питаннях конфіденційності, які збирають величезну кількість персональних даних".

Міша Риков, дослідник програми, додав: "Порушення конфіденційності зачіпають не тільки водіїв, а й пасажирів, і навіть пішоходів, які перебувають поруч. Автомобілі перетворилися на мовчазних спостерігачів... Сьогодні сісти в автомобіль — все одно що довірити свій телефон автовиробнику".

Усі марки автомобілів, перевірені Mozilla щодо захисту даних, викликали у дослідників тривогу щонайменше у двох із п'яти категорій. Тому їхня оцінка однакова: "захист даних не інтегрований".

Таблиця з опитуванням користувачів. "П'ять червоних прапорців Tesla навряд чи лякають інтернет-користувачів". Фото: ts/Epoch Times, дані: Mozilla

Список інформації, що збирається, значно довший, ніж той, що демонструють 25 виробників. Наприклад, американський виробник автомобілів Buick, що нині належить General Motors, за даними Mozilla, збирає у своїх клієнтів такі дані:

"Ім'я, адреса, геолокаційні дані, вік, етнічна приналежність, колір [шкіри], релігія, медичні показання, фізичні або психічні вади, стать, гендерна ідентичність, вагітність, медичні показання, сексуальна орієнтація; генетичні, фізіологічні, поведінкові та біологічні характеристики, такі як відбитки пальців, відбитки обличчя й голоси, сканування райдужної оболонки ока чи сітківки ока, натискання клавіш, хода чи будь-які інші фізичні моделі, включаючи дані про сон, здоров'я чи рух, аудіо-, електронні, відео- та аудіо-, аудіо-, відео- та відеоматеріали".

До цього додається "інформація про автомобіль, така як номерний знак, ідентифікаційний номер транспортного засобу (VIN), геолокація, маршрут, графік руху, швидкість, напрямок руху (курс), аудіо- або відеоінформація, а також інформація, отримана за допомогою зображень з камер і датчиків, інформація про голосові команди та інформаційно-розважальну систему (включно з радіо та задньою інформаційно-розважальною системою) і використання даних Wi-Fi".

Список інформації, яку збирає компанія Fiat (включно з Jeep, Dodge і Chrysler), більш ніж удвічі довший. Список Tesla приблизно вдвічі менший, але не менш багатий за змістом.

Читаючи політику конфіденційності компанії Nissan, Mozilla виявила таке формулювання:

"Чутливі персональні дані, включно з номером водійського посвідчення, національним або державним ідентифікаційним номером, громадянством, імміграційним статусом, расою, національним походженням, релігійними або філософськими переконаннями, сексуальною орієнтацією, сексуальною активністю, точною геолокацією, даними медичної діагностики та генетичними даними".

Nissan не самотній у цьому: компанія Kia також збирає дані про "сексуальне життя" своїх водіїв.

У разі Nissan всі ці дані збираються "для того, щоб мати можливість пропонувати послуги підключених автомобілів, які використовують або спираються на геолокаційні дані для більш цілеспрямованого маркетингу, а також для цілей внутрішньої звітності та аналізу...".

Питання, зокрема, полягає в тому, яким чином Nissan може збирати ці дані. Виробник не надає жодної інформації з цього приводу.

76% стверджують, що можуть продавати ваші персональні дані. 56% стверджують, що можуть передавати ваші персональні дані урядовим або правоохоронним органам у відповідь на простий неофіційний запит.

Ба більше, записуються дані всіх пасажирів і пасажирів, включно з дітьми. Це не є протизаконним, оскільки купівля і використання мають на увазі прийняття умов. У них Mozilla також виявила, що водій автомобіля Nissan зобов'язаний проінформувати всіх своїх пасажирів. У конкретному вигляді це має такий вигляд:

"Ви зобов'язуєтеся пояснити і проінформувати всіх користувачів [...] і пасажирів вашого автомобіля про послуги, функції та обмеження системи, про умови договору, включно з умовами, що стосуються збирання та використання даних і їхнього захисту, а також про політику конфіденційності Nissan".

Більшість виробників (92%) практично не дають водіям можливості контролювати свої персональні дані. Але Nissan заслуговує на похвалу за те, що визнав це, пише Mozilla. Nissan пояснює, що "вони можуть збирати, передавати і навіть, у деяких випадках, продавати ці дуже інтимні персональні дані".

"Цілком імовірно, що інші виробники автомобілів збирають, передають і продають точно такі ж дані. Просто вони не настільки прозорі та чесні у своїх політиках конфіденційності".

За повідомленнями, компанія Volkswagen збирає демографічні дані, а також дані про поведінку водіїв, щоб уточнити цільову спрямованість своїх маркетингових кампаній.

Основні поради щодо захисту даних в автомобілі можна звести до трьох категорій.

Під час лізингу, купівлі або продажу:

- Перед продажем або обміном автомобіля завжди скидайте заводські налаштування, щоб стерти свої дані, і виходьте з програми.

- Під час купівлі вживаного автомобіля завжди переконуйтеся, що попередній власник видалив пов'язаний із ним обліковий запис і відновив заводські налаштування.

Під час використання:

- Не погоджуйтеся на отримання персоналізованої реклами.

- Вимкніть продаж своїх персональних даних і контекстну поведінкову рекламу.

- Завжди використовуйте надійні паролі та встановлюйте двофакторну автентифікацію для додатків і служб, що підключаються до вашого автомобіля.

- Надавайте доступ до своїх даних тільки довіреним третім особам.

- Якщо ви підключаєте до автомобіля мобільний застосунок, переконайтеся, що обсяг даних, що збираються через застосунок, зведений до мінімуму — ви можете використовувати налаштування iOS або Android, щоб обмежити обсяг даних, що збираються через смартфон.

- Подумайте про потенційне порушення конфіденційності, якщо ви надасте своєму автомобілю доступ до Apple CarPlay, Android Auto, Google та/або Alexa Auto. Краще переконатися в тому, що ви дійсно хочете надати їм доступ до даних автомобіля.

Альтернативний варіант — їздити на автомобілі, який не підключений до мережі. Історія автомобільної промисловості пропонує широкий вибір у цьому відношенні. Ще кілька років тому виробники випускали автомобілі, які можна було водити і ремонтувати без комп'ютерної підготовки. Але якщо ви постійно носите з собою мобільний телефон, то в будь-якому разі ризикуєте розкрити свої персональні дані.