ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Політика уряду Пакистану ставить буддизм під загрозу зникнення в країні

Велика Епоха
Вандалізм щодо статуй Будди в Пакистані. (вирізки з газет)

Буддизм, одна з найдавніших світових релігій, свого часу процвітав на території нинішнього Пакистану, зокрема в регіоні Гандхара. Завдяки багатій спадщині буддійського мистецтва і культури Пакистан мав би стати притулком для буддистів і місцем їхнього паломництва. Однак на ділі все виглядає зовсім інакше. Підтримувані державою радикальні елементи, практично повна відсутність буддійського населення в Пакистані та обманні дії уряду сприяють руйнуванню буддизму в країні.

Радикальні елементи, підтримувані державою

Одним із найбільш значущих чинників, що сприяють знищенню буддизму в Пакистані, є наявність і вплив спонсорованих державою ісламських радикальних елементів. Ці екстремістські угруповання, часто підтримувані членами уряду, активно переслідують релігійні меншини, зокрема буддистів. Результатом цього став відтік багатьох буддистів з регіону. Зростання радикалізму в Пакистані також призвело до руйнування об'єктів буддійської спадщини. У той час як руйнування статуй Будди в Баміані, Афганістан, привернуло увагу світової громадськості, аналогічні акти вандалізму в Пакистані не викликають особливого резонансу у світі.

Нульовий відсоток буддійського населення

Незважаючи на історичне значення буддизму в регіоні, сьогодні в Пакистані проживає мізерно мала кількість буддистів — майже нуль відсотків. Таке різке скорочення чисельності буддистів не пов'язане з природними демографічними зрушеннями, а скоріше є наслідком переслідувань, дискримінації та насильства щодо буддистів. Багато буддистів, які залишилися в Пакистані, живуть у страху за свою безпеку і змушені приховувати свою релігійну приналежність.

Наскельні малюнки Будди в Манглаварі, Хайбер-Пахтунхва. Обличчя Будди було пошкоджено радикальним угрупованням "Техрік-і-Талібан-і-Пакистан".

Дії пакистанського уряду щодо буддизму часто створюють оманливу картину для міжнародної спільноти. Вони організовують такі заходи, як тури буддійських ченців, Varsa Vassa, симпозіум Gandhara, щоб продемонструвати свою прихильність збереженню об'єктів буддійської спадщини. Однак найчастіше ці заходи виявляються не більше ніж символічними жестами, покликаними відвернути увагу від суворої реальності на місцях.

Зусилля уряду зі створення іміджу толерантності та поваги до буддизму виявляються порожніми, коли ті самі люди, про захист яких він заявляє, продовжують зазнавати дискримінації та насильства.

Фінансова криза в Пакистані має важкі наслідки для збереження його багатої буддійської спадщини.

Фінансова криза може мимоволі стимулювати незаконну торгівлю буддійськими артефактами, оскільки люди, які відчайдушно потребують заробітку, можуть вдатися до грабунку і продажу краденого. Крім того, зниження рівня туризму, пов'язане зі скороченням інфраструктури та рекламної діяльності, негативно позначається на місцевій економіці й знижує стимули до захисту і збереження цих історичних цінностей.

За матеріалами BITTER WINTER