ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Перший комп'ютер родом зі стародавнього світу: антикітерський механізм

Велика Епоха
Перший комп'ютер родом зі стародавнього світу: антикітерський механізм

Вчені уважно вивчивши чудо давньогрецької техніки, яке прийнято називати Антикітерським механізмом, що дійшло до наших днів, виявили, що цей пристрій не тільки пророкував сонячні затемнення, але й упорядковував календар, обчислюючи чотирирічні цикли Олімпіад - попередники сучасних Олімпійських ігор.

Нові результати, про які повідомив журнал Nature, також вказують, що ідея цього механізму виникла в колоніях Корінфа - можливо, у Сиракузах на Сицилії. За словами вчених, на цій підставі можна припустити, що до створення приладу, цілком можливо, доклав рук Архімед.

#img_left_nostream#Архімед, який жив у Сиракузах і помер у 212 р. до н.е., винайшов механізм-планетарій для обчислення пересувань Місяця і відомих на той час планет, а також написав книгу про астрономічні механізми, яка не дійшла до нас. Раніше, на основі деяких відомостей, вважалося що Антикітерський механізм – це складний пристрій з шестернями і шкалами, його пов'язували з островом Родос і астрономом Геппархом, який вивчав відхилення руху Місяця від курсу його орбіти.


Антикітерський механізм, який іноді називають "першим аналоговим комп'ютером", було знайдено більше ста років тому на борту корабля, що затонув поблизу крихітного острова Антикіфера, що на півночі від о. Крит. Раніше вчені встановили, що прилад імовірно було виготовлено в період 140-100 років до н.е. І лише тепер, використовуючи системи зорового моделювання з високою роздільною здатністю і тривимірну рентгенівську томографію, фахівці зуміли розшифрувати написи і відтворити функції бронзових шестерень механізму. В результаті новітніх дослідень вдалося детально розглянути шкали на задній стінці інструмента, в тому числі назви всіх 12 місяців античного календаря.

Рентгенівський знімок механізму


У статті для журналу група вчених на чолі з математиком і кінематографістом Тоні Фризом з Antikythera Mechanism Research Project (Кардіфф, Уельс) повідомила, що назви місяців, "як це не несподівано, виявилися коринфського походження", що наводить на гіпотезу про "спадщину Архімеда".

Як відзначили вчені, назви місяців так званого метонічного календаря раніше не були відомі. Цей календар, а також інші знання, про які свідчать написи на приладі, говорить про вплив вавілонської астрономії на грецьку. Вавілоняни користувалися цим календарем, щонайменше, починаючи з V століття до н.е.

Доктор Фриз, який також має відношення до Images First Ltd. (Лондон), пояснив в електронному листі, що метонічний календар був розроблений для того, щоб пов'язати тривалість місячних місяців із сонячним роком. 12 місячних місяців, у сумі, приблизно на 11 діб коротше року, але 235 місячних місяців добре вкладаються в 19 років.

"Виходячи з цього, можливо скласти штучний математичний календар, синхронізований як з сонячним так і з місячним", - пояснив Фриз.

#img_left_nostream#За словами дослідників, зв'язок механізму з коринфянами виявилася несподіванкою, оскільки решта вантажу корабля, мабуть, походила з східної частини Середземномор'я - Родосу і Пергама. Назви місяців, накреслені на корпусі приладу, - пишеться у статті, - "практично абсолютно співпадають" з назвами з календарів, що походять з Іллірії і Епіра - областей в Північно-Західної Греції - а також з острова Корфу. Назви семи місяців вказують на можливі зв'язки з Сиракузами.

Перший комп'ютер родом зі стародавнього світу: антикітерський механізм


З написів також видно, що одна з шкал приладу використовувалася для запису дат панелинестичних Ігор - вони проводилися раз на чотири роки і служили "загальноприйнятою хронологічною віхою" для стародавніх греків, зазначили вчені.

"Багато таємниць механізму досі не розкрито", - сказав доктор Фриз. Якщо говорити про більш широкі питання, то, як відзначають вчені та історики, поки неясно, яке місце займав цей механізм у розвитку давньогрецької техніки. В античній літературі є кілька згадок про подібні прилади, в тому числі опис пристрою, створеного Архімедом, у працях Ціцерона. Але цей механізм, що дістали з дна моря у 1901 році, - єдиний наочний зразок, що вцілів до наших днів.