• Розділений на три частини диск Сабу

  • П'ятниця, 8 травня 2009 року

Упарт (Oopart — недоречний експонат) — термін, що застосовується до доісторичних об'єктів, знайдених в різних місцях у всьому світі. Враховуючи рівень технології їх виконання, визначення віку, засноване на фізичному, хімічному, і/або геологічному рівні, протіворечит загальноприйнятим теоріям сучасної науки. Упарти часто є турбуючими об'єктами для учених, але захоплюють сміливих дослідників і людей, зацікавлених альтернативними науковими теоріями.

У 1936 році, єгиптологом Уолтером Брайеном Емерай, під час розкопок Мастаба Сабу (могила 3111, з. 3100—3000 до н.е.) в Саккара, був виявлений диск, розділений на три частини. Сабу був сином Фараона Анедджіба (п'ятий правитель I династії давнього Єгипту).
 
Цей загадковий диск був знайдений серед глиняного посуду, кісток і декілька інших кам'яних об'єктів, які Сабу, бажав узяти з собою в замогильне життя.
 
Пристрій приблизно 0,6 м в діаметрі і небагато більш 0,1 м висоти. Хоча спочатку припускали, що він був вирізаний із сланца, виявилось, що диск зроблений з каменя метасилта — матеріалу, часто використовуваного єгипетськими різьбярями із-за його здатності витримувати тонку, детальну роботу без перелому. Інші судини, знайдені  в цій могилі, також вирізані з цього щільного каменя.

Як широка плоска куля з трьома тонкими, піднятими пелюстками, форма об'єкту, що нагадує пропелер з трьома лезами і отвором центру, припускає, що він встановлювався на вісь. Навіть для метасилт-каменя, деталі диска (особлива ці три пелюстки і циліндр центру) неймовірно тонкі. Тоді як диск не дотримує прекрасну симетрію, всі його пелюстки мають приблизно рівний розмір і орієнтуються на 120 градусів від центру. Але щодо реальної функції об'єкту, дослідники все ще не упевнені.
 
У той час поки вони, можливо, не в змозі визначити, чим це було, багато хто погоджується, що експонат, не був колесом, оскільки колесо з'явилося Єгипті тільки в 1500 до н.е., протягом XVIII-й Династії, з вторгненням Гиксоса. Проте, деякі гравюри, від того місця, де намальовані колеса, повертаються до V династії, приблизно за тисячоліття перед тим періодом.  Диск Сабу, проте, ще більший виклик єгиптологам, тому що він датує знання колеса приблизно до 3000 до н.е. — часу I династії.
 
Інша ще неймовірніша версія припускає, що цей кам'яний диск служив свого роду пропелером з гідравлічними ребрами, що подразумевало б, що єгиптяни вже мали технологію, щоб будувати електричні двигуни. Оскільки камінь не може бути матеріалом для такого пристрою, відомий єгиптолог, Сиріл Олдред, розглядає диск як просто копію металевого об'єкту, набагато старшого, ніж цей.
 
Звичайно, деякі вважають, що цей предмет служив іншій меті, диск міг просто бути ніжкою нафтової лампи. Проте критики цієї теорії стверджують, що трилопатева ритуальна лампа навряд чи можлива, із-за форми і викривлення її пелюсток, які, здається, припускає функцію, а не просту прикрасу.

Отже, чому така складна форма? Якщо це був не пропелер транспортного засобу, тоді дивний диск ще міг бути частиною деякого стародавнього компоненту механізму — можливо для обробки зерна або фруктів. Деякі навіть припустили, що це була частина генератора або батареї для виробництва електрики.
 
Навик, потрібний для виготовлення такого об'єкту також важливий. Якщо хтось  захоче зробити такий об'єкт сьогодні, це зажадає дечого, типу сучасного комп'ютеризованого тривимірного фрезерного верстата. Тому що технологія повинна сформувати такі тонкі, пропорційні форми з твердого каменя.
 
Так, цей експонат указує на істотний залишок (або відтворення) стародавньої технології, або — це просто декоративний екземпляр демонструючий талант кваліфікованого камнерезчика?

У будь-якому випадку, розділений на три частини диск тепер знаходиться на першому поверсі Каїрського музею, де всі можуть оцінити експонат і задатися питанням, яку технологію єгиптяни були в змозі створити в їх історії.

Версія англійською

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...