ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Генетичне дослідження вівса показало, чому він підходить для безглютенової дієти

Велика Епоха
Овес. (iStock)

Генетичне дослідження вівса, проведене Університетом Едіт Коуен (ECU), показало, чому овес може стати виходом більшості людей з целіакією і непереносністю глютену.

"Ми виявили, що у вівсі менше білків, що відповідають глютену в пшениці, які викликають імунну реакцію у людей з целіакією", — сказала 19 травня професор ECU Мішель Колгрейв.

За словами Колгрейв, результати дослідження дозволили команді підтвердити, що «як на генному (ДНК), так і на білковому рівні овес містить менше білкових послідовностей, які, як відомо, викликають харчову алергію та непереносність». Вчені також виявили, що овес генетично більше схожий з рисом, який не містить глютену, ніж з пшеницею і житом, багатих на глютен.

У порівнянні з іншими злаками, овес також містить набагато більшу частку бета-глюканів, які знижують рівень холестерину в крові, а також покращують імунну систему.

Доцент Джейсон Тай-Дін сказав, що результати дослідження дають впевненість у безпеці вівса для людей з целіакією — це ще один крок до того, щоб включити цей рис у безглютенову дієту.

«Побоювання, що овес містить глютеноподібні білки, які можуть бути шкідливими для людей з целіакією, призвели до того, що в Австралії та Новій Зеландії овес на даний час виключений з дієти без глютену», — сказав він.

Люди, які дотримуються обмежувальної безглютенової дієти, часто вживають мало цільного зерна, що пов'язано з діабетом і серцево-судинними захворюваннями. Однак включення до раціону вівса може усунути багато з цих негативних наслідків».

Новий потенціал для селекції

Овес цікавий не лише своїми вродженими корисними властивостями; його вирощування також потребує менше обробки інсектицидами, фунгіцидами та добривами у порівнянні з іншими зерновими культурами.

Однак, у порівнянні з пшеницею, вівсу важче схрещуватися з іншими зерновими культурами, які мають інший набір хромосом у порівнянні з ним; зерну також складніше прийняти чужорідні гени.

Генетичне дослідження показало, що культурний овес (Avena sativa) містить шість наборів хромосом (6n), з яких два були отримані від Avena longiglumis (2n) та Avena insularis, у якого чотири набори.

Автори припустили, що A. sativa, виведеної з двох видів з різним числом хромосомних наборів, може являти собою селекційний бар'єр для вівса.

З усім тим, дослідники вважають, що дане дослідження дасть нове уявлення про геном і допоможе в селекції та вирощуванні поживнішого і стійкішого вівса.

"Вільно доступні ресурси, створені в рамках цієї співпраці, по суті, стануть кресленнями вівса і підвищать потенціал його селекції для досягнення конкретних ознак", — сказала Колгрейв, назвавши як можливий варіант високобілковий овес для задоволення попиту на рослинні білки.

Доктор Анжела Юхаш (Angéla Juhász) з ECU зазначила, що отримані результати можуть стати великою підмогою для австралійської вівсяної промисловості.

"Дослідження, проведене ECU і CSIRO, дозволяє нам визначити не тільки білки, пов'язані з глютеноподібними властивостями вівса, але й характеристики, які можуть підвищити врожайність, покращити поживні властивості і зробити його більш стійким до хвороб та посухи", — сказала вона.

Це може забезпечити австралійських фермерів унікальним, диференційованим зерном для підтримки позиції Австралії як постачальника високоякісного зерна преміум-класу, яке забезпечує конкретні переваги для здоров'я австралійців.

За матеріалами The Epoch Times USA