ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Вік чоловіків впливає на вагітність жінок — розповідають експерти

Велика Епоха
Кількість дітей для підтримки рівня населення в розвинених країнах становить 2,1. (Annett Vauteck/Photos.com)

Нове дослідження показало, що окрім віку жінок, вік чоловіків також відіграє важливу роль у тому, чи може жінка завагітніти.

У дослідженні, опублікованому 30 червня, розглядалося, як похилий вік батька (APA) впливає на коефіцієнт народжуваності (LBR) при лікуванні ЕКЗ/ICSI, двох формах допоміжного репродуктивного лікування. Знадобився ретроспективний аналіз 18 825 аутологічних циклів ЕКЗ/ІКСІ. Дослідники виявили, що серед жінок віком до 35 років і старше 40 років вік чоловіка-партнера мало впливає на їхні шанси на народження дитини.

Проте серед жінок віком від 35 до 40 років дослідження показало значне зниження LBR, якщо їхньому партнеру було 40 років і більше. Серед жінок віком від 35 до 40 років LBR становив 32,8 відсотка, коли вік батька менше ніж 35 років. Цей показник падає до 27,9 відсотка, коли вік батька становить від 40 до 44 років, і 25 відсотків, коли вік батька перевищує 55 років.

«Яйцеклітини у жінок <35 років зменшують негативний вплив старшої сперми на LBR, але не у жінок 35-39 років. Це корисна інформація під час консультування пар і в освітніх установах з питань фертильності. Потрібні подальші дослідження, щоб з’ясувати механізм, що лежить в основі наших висновків», – йдеться в дослідженні. Ооцит належати до незрілої яйцеклітини.

У розмові з The Guardian Гіта Наргунд, одна із чотирьох авторів, які брали участь у дослідженні, зазначила, що яйцеклітини молодих жінок мають здатність відновлювати більш пошкоджені ДНК у спермі літніх чоловіків. Але коли жінки стають старшими, якість яйцеклітини погіршується, зменшуючи її здатність до такого відновлення.

Зниження чоловічої фертильності

Дослідження 1992 року показало, що кількість сперматозоїдів у чоловіків впала на 50 відсотків за попередні 60 років. В іншому дослідженні, проведеному у 2017 році, було виявлено, що концентрація сперматозоїдів у чоловіків у період з 1973 по 2011 рік у всьому світі знизилася на 50-60 відсотків.

У дослідженні, проведеному у 2019 році, виявилося, що частка чоловіків із нормальною загальною рухливою кількістю сперматозоїдів зменшилася приблизно на 10 відсотків за останні 16 років.

Вчені вказали на різні фактори зниження концентрації сперматозоїдів і їх рухливості у чоловіків, починаючи від забруднення повітря, токсичних газів, важких металів, пестицидів, пластифікаторів і так далі.

Використання вакцин проти COVID-19, схоже, додало проблему. Дослідження, проведене в Ізраїлі, виявило, що мРНК-вакцини проти COVID-19 негативно впливають на чоловічу фертильність, принаймні на тимчасовій основі.

Проаналізувавши 220 зразків, дослідники виявили зниження концентрації сперматозоїдів на 15,1 відсотка та зменшення загальної кількості рухомих клітин на 22,1 відсотка через 75-100 днів після вакцинації.

Загальний коефіцієнт народжуваності (TFR), виражений у кількості дітей на жінку, знижувався в Сполучених Штатах протягом останніх кількох десятиліть. Максимальний показник TFR досяг 3,582 у 1958 році та становить 1,782 у 2022 році. У Канаді TFR становить 1,492, тоді як у Великобританії TFR становить 1,753.