Вівторок, Січ 18, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Лакриця пригнічує вірусну активність коронавірусу

Понеділок, 3 січня 2022 року

(By OllyDark/Shutterstock)

Гліциризин (активний компонент екстракту з кореня солодки) вживали в давній Аравії та Греції для лікування кашлю, а в Китаї – для зняття роздратування слизових оболонок. В наш час гліциризин показав себе як потужний противірусний засіб. Він бореться з герпесом, ВІЛ, гепатитом, грипом, енцефалітом та пневмонією, а також з менш відомими вірусами, такими як респіраторно-синцитіальним вірусом, арбовірусами, вірусами віспи та везикулярним стоматитом.

Гліциризин має лікувальні властивості

Ви можете приймати лакрицю (солодку) як екстракт, підсолоджувач або навіть цукерку, але насправді він має складну біохімічну сполуку і має важливі медичні властивості. Згідно з базою даних хімічних сполук та сумішей PubChem, що обслуговується Національним центром біотехнологічної інформації США:

«Гліцирризінова кислота (Glycyrrhiza glabra) міститься в корінні лакриці (солодки). Цей тритерпеновий глікозид (вторинний метаболіт, характерний для рослин) з гліциретиновою кислотою має широкий спектр активності: фармакологічну, біологічну, ‹…› потенційну імуномодулюючу, протизапальну, гепато- та нейрозахисну, а також протипухлинну активність.

Гліциризин видозмінює певні ферменти, що беруть участь у запаленні та окисному стресі, знижує рівень деяких прозапальних медіаторів (переносників), тим самим захищаючи від пошкоджень, спричинених запаленням та активними формами кисню (АФК). Гліцеризин також пригнічує зростання вразливих пухлинних клітин».

Згідно з ботанічною медициною, протизапальна дія гліциризину обумовлена придушенням цитокінів:

  • «Протизапальні властивості гліциризину були доведені експериментальними методами на мишах: він полегшував перебіг алергічної астми у них, підвищував рівні інтерферонів IL-4 та IL-5, знижував кількість еозинофілів та рівень імуноглобулінів IgE (клас антитіл) у сироватці крові гризунів.
  • Експерименти показали, що гліциризин перешкоджає виробленню IgE, знижуючи рівень стимулюючих цитокінів IgE. Він також зменшував запалення легень та утворення слизу у мишей».

Фото: Гліцирризін цінувався в давній Аравії та Греції як засіб від кашлю, а в Китаї застосовувся для зняття роздратування слизових оболонок. (Antonio Gravante/iStock)

Гліциризин та SARS (тяжкий гострий респіраторний синдром)

Першим пацієнтам із SARS-CoV-1 (вірус, що спричинив спалах атипової пневмонії у 2002–2004 роках) давали противірусний препарат «рібавірин», але він виявився малоефективним. Через 10 років кортикостероїди випробували і на пацієнтах, інфікованих БВРС-КВ (близькосхідним респіраторним синдромом, викликаним новим коронавірусом), але «доказів того, що смертність пацієнтів із SARS-CoV-1 та БВРС від цього знизилася, не було», повідомляється в «Міжнародному журналі біологічних наук» (International Journal of Biological Sciences).

Незабаром після спалаху SARS-CoV-1 медичний журнал The Lancet опублікував короткий звіт про оригінальне наукове дослідження, в якому говорилося, що гліциризин здатний подолати атипову пневмонію.

«Спалах SARS вимагає пошуку противірусних препаратів від цього захворювання. Наразі спеціального лікування від цієї інфекції не знайдено. Ми оцінили противірусний ефект від застосування рибавірину, 6-азауридину, піразофурину, мікофенолової кислоти та гліциризину проти двох клінічних ізолятів коронавірусу (FFM-1 та FFM-2), отриманих від пацієнтів із SARS ‹…›

З усіх сполук гліциризин виявився найактивнішим у «інгібуванні реплікації вірусу» (придушенні вірусної активності), спричиненого SARS-асоційованим вірусом. Наші результати показують, що гліциризин слід досліджувати щодо лікування SARS».

Гліциризин показав кілька позитивних ефектів. Дослідники пишуть:

  • «Окрім інгібування реплікації вірусу, гліциризин перешкоджає адсорбції (процесу збільшення концентрації) та проникненню вірусу на перших етапах реплікативного циклу ‹…› При призначенні гліциризин показав найбільшу ефективність як під час, так і після періоду адсорбції ‹…›
  • ‹…› Гліциризин та його агліконовий метаболіт — 18β-гліцирретинова кислота підвищує експресію індукованої синтази оксиду азоту та його вироблення в макрофагах.
  • Оксид азоту пригнічує реплікацію деяких вірусів, наприклад японського енцефаліту, який також пригнічується гліцирризином. Наші попередні результати показують, що гліциризин індукує синтазу оксиду азоту в клітинній лінії Vero (клітини, що використовуються в посівах), і реплікація (відновлення) вірусу повністю блокується при додаванні у посівну среду донора оксида азоту (DETA NONOate)».

Гліциризин може діяти інакше, ніж інші речовини

Як повідомляється в «Журналі загальної вірусології» (Journal of General Virology), метод гліциризину, випробуваний для зупинення реплікації вірусів атипової пневмонії, відрізняється від інших методів лікування:

«На відміну від IFN-α та рибавірину, є лише кілька підказок до розгадки противірусного механізму гліцирризину. Наші дані показують, що, як і у випадку з рибавірином, гліциризин лише трохи впливає на реплікаційні функції коронавірусу.

Однак, на відміну від рибавірину, гліциризин, як було підтверджено, інгібує реплікацію (блокує відновлення) SARS-CoV у посіві тканини. Це вказує на те, що гліциризин може не впливати на механізм реплікації коронавірусу, і противірусні ефекти можуть проявлятися, наприклад, під час адсорбції або вивільнення вірусу».

Через особливості вірусу SARS зупинити реплікацію дуже складно.

Далі в «Журналі загальної вірусології» відзначається:

  • «Ці аналізи показали, що SARS-CoV-2 змінює основні клітинні шляхи, такі як трансляція, сплайсинг, метаболізм вуглецю та нуклеїнових кислот. Низькомолекулярні інгібітори, націлені на ці шляхи, були протестовані в аналізах клітинної інфекції та запобігли реплікації вірусу».
  • Підвищення регуляції гліциризином оксиду азоту та синтази оксиду азоту в макрофагах, про що зазначалося в «Міжнародному журналі інфекційних захворювань» (International Journal of Infectious Diseases), пояснює, чому він здатний зупиняти реплікацію SARS і, як сподіваються вірусологи, інших штаммів коронавірусу, таких як SARS-CoV-2 (COVID-19).

За матеріалами The Epoch Times USA

Comments   

загрузка...