ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Деякі симптоми COVID-19 у дітей можуть призвести до серйозної помилки в діагнозі

Велика Епоха
Рентгенівський знімок гортані. (CLIPAREA l Custom media/Shutterstock)

Хоча важкі форми COVID-19 у дітей, як правило, трапляються рідко, дослідження засвідчили, що у дітей можуть спостерігатися ураження мозку і нервів. Вони відчувають головний біль, судоми, периферичну невропатію, інсульт, демієлінізувальні захворювання та енцефалопатію.

Ще існує рідкісна, але важка форма неврологічного ураження у дітей. Вона має різні початкові симптоми, включно з нездатністю говорити, дихати або ковтати. Наслідки можуть бути небезпечними для життя. Тому важливо виявити їхні потенційні причини, щоб почати лікування якомога раніше.

14-річна дівчинка не може нормально дихати й говорити

Випадок із 14-річною дівчинкою, яка захворіла на COVID-19, було описано 2021 року в журналі Pediatrics. Приблизно через тиждень після того, як вона захворіла, у дівчинки з'явилося шумне дихання (стридор), біль у грудях, плечах і спині, а також загальна слабкість. Коли лікарі обстежили її, вони виявили проблему з одним із нервів у голові (десятим черепним нервом), яка впливала на її голос і дихання. Вони призначили їй ліки, щоб зменшити запалення, але її стан ставав дедалі гіршим. Вона відчувала дедалі більший біль, у неї оніміло обличчя, і вона почала швидко втомлюватися.

Оскільки їй було важко дихати, лікарям довелося вставити їй у горло трубку. Вони зробили магнітно-резонансну томографію і виявили, що кілька нервів у її голові мають відхилення від норми. Аналізи спинномозкової рідини були в нормі, але аналіз мазка підтвердив, що в неї все ще є COVID-19. Її лікували спеціальними імунними препаратами. На щастя, їй стало краще, і через дев'ять днів вона змогла покинути лікарню.

Цей випадок незвичайний тим, що захворювання почалося з утрудненого дихання й зачепило кілька нервів у голові, демонструючи, що COVID-19 може викликати різні проблеми з нервами у молодих людей. Хоча це захворювання трохи нагадувало синдром Гієна-Барре, точний діагноз був незрозумілий, і більш імовірно, що це був унікальний вид ушкодження нервів, викликаний COVID-19.

15-річна дівчинка не може дихати й ковтати

У 2024 році в журналі Pediatrics було описано схожий випадок. У 15-річної дівчинки, яка страждала на астму і тривожність, виникли проблеми з диханням через 13 днів після позитивного тесту на COVID-19. За два тижні до появи цих симптомів у неї був закладений ніс і підвищилася температура, що послужило приводом для тестування на COVID-19. Через п'ять днів після тесту гострі симптоми зменшилися. Однак протягом наступних дев'яти днів задишка посилилася, що привело її у відділення невідкладної допомоги.

Отоларингологи виявили проблеми з голосовими зв'язками, тому її відправили на логопедичні заняття. Але дихання не покращилося, і в неї з'явилися нові симптоми: утруднене ковтання, слабкість і проблеми з ходьбою. Потім різні фахівці провели велике обстеження.

Спроби вилікувати її за допомогою ліків не дали результатів. Для полегшення дихання довелося зробити операцію з трахеостомії.

У цієї дівчинки стався параліч обох голосових зв'язок, що, на думку лікарів, було відстроченим результатом інфекції SARS-CoV-2. Незважаючи на ретельне обстеження, причину паралічу голосових зв'язок не було знайдено.

Як COVID-19 може спричиняти проблеми з мозком і нервами?

Існує кілька потенційних механізмів неврологічного ушкодження після зараження атиповою пневмонією COVID-19, включно з прямим вірусним ушкодженням нервових клітин, ушкодженням ендотелію судин, автоімунітетом і запальним ушкодженням.

Вірус може безпосередньо проникнути в наш мозок через нюховий нерв або подолати гематоенцефалічний бар'єр під час перенесення клітинами крові, створюючи механізм на кшталт троянського коня, який дає йому змогу поширитися на периферійні нерви головного мозку, які також контролюють голосові зв'язки.

Вірус вражає внутрішню оболонку кровоносних судин головного мозку, що призводить до утворення тромбів і спричиняє нестачу кисню, внаслідок чого ушкоджуються нерви в ділянці мозку, які відповідають за роботу голосових зв'язок.

Після зараження імунна реакція організму на вірус може помилково атакувати нервову систему, включно із зовнішнім захисним шаром нервів (мієліном), який функціонує подібно до ізоляції на електричних проводах. Коли мієлін зруйнований, наші нерви більше не можуть швидко передавати сигнали нейронів. Це може пояснити, чому ми думаємо, реагуємо та рухаємося повільніше.

Як захистити себе?

Лікарі повинні враховувати можливість проблем із голосовими зв'язками під час діагностики дітей, у яких є проблеми з голосом, ковтанням або диханням, навіть після легкої інфекції COVID-19.

Проблеми з диханням після нещодавнього зараження COVID-19 можуть бути помилково прийняті за більш поширені проблеми, такі як напад астми. Якщо стан пацієнта не покращується при звичайному лікуванні, рекомендується звернутися до отоларинголога.

Ведення здорового способу життя знизить ризик зараження COVID-19. Правильне харчування, часті фізичні вправи та достатній сон допоможуть зміцнити імунітет і зменшити можливі проблеми зі здоров'ям.

Коли ми маємо справу з конкретними проблемами зі здоров'ям, важливо бути проактивним і розглядати профілактичні способи зміцнення імунітету, як-от медитація, повільна ходьба або лісові ванни, оскільки вони можуть комплексно зміцнити наше здоров'я.

Раннє й адекватне вироблення інтерферонів і функціональних Т-клітин, специфічних для SARS-CoV-2, відіграє важливу роль у зміцненні імунної функції та здатності ефективно боротися з вірусом COVID-19.

Дослідження показали, що поліпшення психологічного стану може зміцнити нашу імунну систему. Здоровий спосіб мислення і добродушність також можуть допомогти запобігти важкій формі COVID-19 і знизити ймовірність зараження вірусом.

Автор Юхонг Донг (доктор медичних наук)

Доктор Юхонг Донг - старший медичний оглядач "Великої Епохи". Вона є колишнім старшим науковим медичним експертом і керівником відділу фармаконагляду в штаб-квартирі Novartis у Швейцарії та чотириразовим лауреатом премії Novartis. Вона має досвід доклінічних досліджень у галузі вірусології, імунології, онкології, неврології та офтальмології, а також клінічний досвід у галузі інфекційних захворювань і внутрішніх хвороб. Вона отримала ступінь доктора медичних наук і доктора інфекційних захворювань у Пекінському університеті в Китаї.

За матеріалами The Epoch Times USA