Понеділок, Лип 26, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Сі Цзіньпін може втратити владу, якщо почне військову операцію на Тайвані

П'ятниця, 28 травня 2021 року

Засідання компартії, яке відбулося 4 березня 2021 року, коли Сі Цзіньпін був присутній на церемонії відкриття. (Leo Ramirez/AFP via Getty Images)

У наступному році в Китаї буде проходити 20-й З'їзд Комуністичної партії (КПК). На той час термін повноважень нинішнього генсека Сі Цзіньпіна закінчиться. Аналітики намагаються проаналізувати, яким може бути його політичне майбутнє.

Чотири сценарії відставки Сі

У міру наближення 20-го З'їзду КПК питання про спадкоємність нинішнього генсека все більше привертає до себе увагу.

Після того, як Сі Цзіньпін вступив на посаду генсека, він скасував конституційні обмеження на термін повноважень глави держави.

У березні цього року Пей Міньсінь, відомий фахівець з Китаю, професор державного управління, сказав, що термін повноважень вищого керівника КПК не повинен перевищувати дві п'ятирічки, а його вік не повинен перевищувати 68 років. Ці неписані правила були прийняті ще за Ден Сяопіна. Але, за словами Пея, це всього лише «поверхнева система», при цьому не існує ніяких ефективних механізмів, здатних запобігти порушенню цих правил наступним генсеком.

21 травня радіо «Голос Америки» повідомило, що останнім часом з'явилося мінімум два дослідження з питання спадкоємності Сі, які заслуговують на увагу.

Перше — це звіт під назвою «Після Сі: майбутні сценарії зміни керівництва в еру після Сі Цзіньпіна». Звіт написаний Джудом Бланшетт, дослідником з американського Центру стратегічних і міжнародних досліджень, і Річардом Макгрегором, дослідником з австралійського аналітичного центру Інститут Лоуі.

Друге — це нова книга колишнього британського дипломата і експерта з Китаю Роджера Гарсайда під назвою «Переворот в Китаї: великий стрибок до свободи» і його ж стаття у великій канадській газеті Globe and Mail під назвою «Зміна режиму в Китаї не тільки можлива, але й необхідна».

У цих дослідженнях висуваються чотири можливі сценарії заходу епохи Сі Цзіньпіна.

Перший сценарій: На 20-му з'їзді КПК у 2022 році, як зазвичай, у встановленому порядку буде призначений новий генсек.

Другий сценарій: Сі Цзіньпін залишиться на посаді генсека на другий або навіть на третій термін, тобто до 2027 або 2032 року.

Третій сценарій: Вище керівництво компартії кине виклик Сі або ж здійснить державний переворот. В одному з досліджень, зокрема, йдеться: «Змова з метою повалення Сі Цзіньпіна і його адміністрації — це зовсім не продукт буйної фантазії. Це те, про що відкрито говорили вищі чиновники Китаю, включаючи і самого Сі». На початку 2012 року Сі Цзіньпін вважав, що його противники планували в другій половині того ж року змістити його з посади генсека. З 2016 року на одному з внутрішніх зборів Сі говорив про «політичні змови», направлені на «розкол і руйнування партії».

Четвертий сценарій: Раптова смерть або недієздатність Сі Цзіньпіна. Якщо це станеться, це викличе запеклу внутрішню боротьбу в Політбюро ЦК КПК. На думку авторів досліджень, наслідки втрати дієздатності Сі навіть ще більш небезпечні, ніж його смерть.

Сі Цзіньпін може втратити владу в разі нападу на Тайвань

На думку Джерома Алана Коена, експерта з китайського права, професора школи права Нью-Йоркського університету, найбільша небезпека для влади Сі Цзіньпіна походить не від його противників в партійній еліті, а від його відчайдушної і ризикованої зовнішньої політики. Зокрема, це стосується його намірів щодо Тайваню.

Коен сказав: «Якщо Сі Цзіньпін здійснить нерозумні дії щодо Тайваню, це завдасть серйозного політичного, економічного і військового збитку Китаю. Це буде дуже шкідливо для його майбутнього. Тому, в принципі, у нього попереду дуже ясний шлях. Поки він живий і здатний зберігати широту мислення, він зможе пропрацювати [на посаді генсека] ще 20 років. Але, з іншого боку, він не може повністю визначати політичний порядок. Він повинен бути дуже обережний у зовнішній політиці, яка може принести нестабільність його адміністрації і нанести Китаю економічні, військові та дипломатичні втрати. Йому також слід бути обережним і не дозволити накопичуватися невдоволенню в [партійній] еліті, через те, що кожне придушення матиме контрпродуктивний ефект».

З початку 2021 становище навколо Тайваню стала різко загострюватися. Пекін почав посилювати військову присутність в цьому регіоні, а в квітні авіаносна група ВМС Китаю провела поруч з Тайванем вчення. На питання про те, чи є ці дії підготовкою до приєднання острова, представник Міністерства національної оборони КНР У Цянь заявив: «Ми абсолютно не залишимо жодної можливості для будь-якої форми сепаратистської діяльності на Тайвані. Постійно будемо твердо продовжувати вести повноцінну підготовку для протидії зовнішньому втручанню і сепаратистській діяльності на Тайвані».

У березні цього року адмірал Філіп Девідсон, який на той час командував збройними силами США в Індо-Тихоокеанському регіоні, перед відходом з посади попередив на слуханнях в Конгресі США, що Пекін може провести військові дії проти Тайваню протягом найближчих шести років.

Джерело: The Epoch Times

Comments   

загрузка...