ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Сьогодні і завтра «Парад планет» можна спостерігати неозброєним оком

Велика Епоха
«Парад планет» незабаром прикрасить світанкове небо в червні. (Illustration by The Epoch Times, Shutterstock)

Приказка «коли зірки зійшлися» зазвичай натякає на те, що сталося щось випадкове або щасливе: Ви знаходите своє справжнє кохання, купуєте будинок своєї мрії, нарешті отримуєте підвищення — коли зірки зійшлися.

А якщо планети зійшлися, що далі? Ми дізнаємося наступного місяця, коли шість планет Сонячної системи — Юпітер, Меркурій, Уран, Марс, Нептун і Сатурн (саме в такому порядку) — вишикуються на світанковому небосхилі в нерівну, але цілком правильну лінію.

3 червня, всього за 20 хвилин до сходу сонця за вашим місцевим часом, планети вже піднімуться над горизонтом. Для тих, хто в Північній півкулі дивиться на схід, буде видно, як Юпітер з’являється над горизонтом, а потім нерівний ряд планет розсікає небо по діагоналі вгору, нахиляється на південь до сузір’я Овна, проходить через Риби й завершується на заході Сатурном у параді планет, що охоплює близько 73 градусів неба.

Про такі доленосні речі, як справжнє кохання чи довгоочікувана прибавка до зарплати, знають лише зірки, але деякі астрономічні явища, пов’язані з цим розташуванням планет, є зрозумілими:

Одне з них — це місячна камея, тонкий спадний півмісяць, який 3 червня приєднається до сузір’я Овна, між Ураном і Марсом.

Ще одне станеться наступного ранку, 4 червня. Планетарне з'єднання відбудеться, коли Меркурій трохи вийде з планетного ряду та увійде в безпосередню близькість до сусіднього Юпітера, що знаходиться на відстані лише 7 градусів один від одного (для того, щоб вважатися з'єднанням, їм не обов’язково перекриватися).

Ці додаткові елементи виводять подію на новий рівень.

«Парад планет», яким він з’явиться на сході, приблизно за 20 хвилин до сходу сонця 3 червня. (The Epoch Times)

Щоб побачити парад планет 3 червня, вам доведеться встати рано і чекати гарної погоди та ясного неба. Переконайтеся, що ви знайшли місце для спостереження з мінімальною кількістю перешкод, що закривають горизонт.

Викладач кафедри фізики та астрономії Університетського коледжу Лондона Кейт Паттл у розмові з Glamour порадила «гарний бінокль, якщо ви хочете побачити всі шість планет, оскільки Уран і Нептун занадто крихітні, щоб їх можна було побачити неозброєним оком, а Меркурій також може бути складно помітити, оскільки він досить блідий і підіймається лише незадовго до світанку».

«Юпітер буде найближчим, оскільки це друге за яскравістю світило на небі після Місяця», — сказала вона, додавши, що планети «не мерехтять так, як зірки, і це може допомогти вам їх ідентифікувати».

Астрономічні розрахунки не є точною наукою, оскільки вони залежать від непередбачуваних факторів; зокрема, у будь-якому розрахунку важливе значення має конкретне положення точки спостереження. Спостерігачі можуть бути де завгодно, що призводить до невизначених і постійно мінливих позицій, які завжди невловимі.

Планети не обов’язково повинні ідеально вишикуватися в лінію, щоб їх розташування можна було вважати правильним. Хоча ідеальне розташування планет майже неможливе, астрономам, які займаються описом цих недосконалих, але чудових небесних явищ, вдалося вигадати кілька дієвих пояснень:

Планетне вирівнювання — це або коли кілька планет одночасно збираються впритул по один бік Сонця; або візуальне явище, коли планети з’являються близько одна до одної в невеликому секторі неба, як це видно з Землі.

Спостерігачі побачать зближення шести планет і Місяця вранці 3 червня. (Ілюстрація/AstroStar — Shutterstock)

Згруповані таким чином планети неминуче утворять нерівну лінію — основна геометрія Сонячної системи забезпечує це. Якщо перевернути Сонячну систему догори дном, то виявиться, що всі планети обертаються приблизно по рівній площині з невеликими варіаціями в ступені нахилу, тоді як нахил Землі дорівнює нулю. Отже, цілком природно, що коли ми спостерігаємо кілька планет із Землі, вони вирівнюються, як намистинки на кривій нитці.

Вирівнювання планет також не є рідкістю, особливо коли на небі лише кілька планет стоять у певній послідовності. Але коли вирівнюються одразу п’ять або більше, астрономи звертають на це більше уваги. Зокрема, в останні дні грудня 2022 року сім планет вишикувалися в планетарну процесію з нагоди Різдва, і це був дуже сприятливий момент.

Тепер астрономи з нетерпінням чекають на 2025 рік.

«Лютий 2025 року буде особливо вдалим», — сказала пані Паттл. «Навіть інші планети нашої Сонячної системи — Меркурій, Венера, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран і Нептун — вишикуються в лінію на небі».