ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Вулкан в Ісландії вивергається вп'яте за останні місяці (ВІДЕО)

Велика Епоха
Вулкан вивергає лаву і дим під час виверження поблизу Гріндавіка, на півострові Рейк'янес, Ісландія, 29 травня 2024 року. (Цивільний захист Ісландії/Роздатковий матеріал)

Вулкан на південному заході Ісландії в середу вивергнув розпечену лаву на висоту понад 50 метрів, що стало п'ятим виверженням з грудня і найпотужнішим відтоді, як вулканічна система стала активною три роки тому.

Влада попереджала про ризик відновлення вулканічної активності в районі на південь від столиці країни Рейк'явіка, оскільки дослідження показали, що магма накопичилася під землею. Виверження почалося невдовзі після закінчення восьмитижневого виверження, яке відбувалося між вулканами Хагафелл і Стора-Скогфелл на тому ж півострові Рейк'янес.

Фонтани лави досягали 50 метрів у висоту, а довжина розлому становила близько 3,4 км, йдеться у заяві метеорологічної служби Ісландії.

«За першими оцінками вчених, початок цього виверження є більш потужним, ніж у попередніх виверженнях», – йдеться в повідомленні.

Рейси в аеропорту Рейк'явіка Кефлавік продовжуються у звичайному режимі, повідомляється на сайті аеропорту.

Вогняне видовище підкреслює виклики, з якими стикається острівна країна з населенням майже 400 000 осіб, оскільки вчені попереджають, що повторні виверження в Рейк'янесі можливі протягом десятиліть або навіть століть.

Виверження в середу стало восьмим з 2021 року на півострові, де проживає близько 30 000 людей, після того, як геологічні системи, що перебували в стані спокою протягом 800 років, знову стали активними.

«Це почалося як дуже традиційне тріщинне виверження з великою кількістю лавових фонтанів і лавою, що вже вилилася», – сказав Арі Траусті Гудмундссон, ісландський геофізик.

«Фонтанна активність зазвичай найпотужніша на початку. Вона зменшується дуже повільно, і, можливо, протягом наступних 24 годин більшість цих лавових фонтанів сповільниться», – сказав він, додавши, що виверження може тривати кілька днів або тижнів.

Така вулканічна активність порушила централізоване теплопостачання, перекрила ключові дороги і зруйнувала кілька будинків у рибальському містечку Гріндавік, до якого після евакуації наприкінці 2023 року повернулося лише кілька мешканців.

Щоб запобігти пошкодженням, були побудовані штучні бар'єри, які відводять лаву від об'єктів інфраструктури, зокрема геотермальної електростанції Сварценгі, спа-центру «Блакитна лагуна» і Гріндавіка.

Тріщина поширилася менш ніж на кілометр від оборонних споруд Гріндавіка, повідомили в метеослужбі.

За повідомленням поліції, цивільна оборона Ісландії була приведена в стан підвищеної готовності, а влада знову наказала евакуювати Гріндавік.

Розташований неподалік геотермальний спа-центр «Блакитна лагуна», відомий своїми великими відкритими басейнами, був закритий, а його відвідувачів евакуювали.

Жителі називають Ісландію «Країною вогню і льоду» – це данина її потойбічному ландшафту гірських вершин, крижаних полів і фіордів, сейсмічному вогнищу, розташованому між Євразійською і Північноамериканською тектонічними плитами.