ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Уйгурські історії: понад 5 років в'язниці за «почуту» критику на адресу влади

Велика Епоха
Куддусджан (ліворуч) розмовляє з сестрою в ресторані.

24-річного брата Сехібе Сайрамоглу, Куддусджана Абдувелі, засудили до п'яти років і чотирьох місяців тюремного ув'язнення за «порушення громадського порядку — незаконного зібрання». Сехібе живе у США.

На думку суду, «незаконне» зібрання відбувалося так. Куддусджан Абдувелі з другом приїхали в Кумул із Бортали в пошуках роботи. Їхні друзі з Кумула зустріли їх у ресторані. За столом зайшла розмова про друга, який був засуджений два роки тому. Хтось зауважив, що він був хорошою людиною і просто потрапив під каток політики.

Злочин Куддусджана полягав у тому, що він дослухав ці провокаційні слова, а не пішов одразу.

Про долю брата Сехібе дізналася від батьків, зателефонувавши їм через Інтернет. «Коли я побачила їх після суду, мені здалося, що вони постаріли на 20 років за одну ніч», — розповіла вона. Після суду батьки змогли сказати їй тільки: «Твій брат певний час знову буде вчитися». Якби вони розповіли докладніше, то стали б «сусідами» Куддусджана по в'язниці.

Про «злочин» свого брата і про те, що його тюремний термін становить п'ять років і чотири місяці, Сехібе почула по Radio Free Asia. Вона написала у Твіттері: «Мій 23-річний брат провів в ув'язненні десять місяців. Він проведе у в'язниці золотий період свого життя до 30 років. Навіть якби я жила в раю, а не в Америці, наступні шість років були б для мене пеклом. Усі ці роки мій брат горітиме у вогні».

«Я не перестану розповідати про несправедливість до останнього дня, який мій брат проведе у в'язниці», — додала вона. За словами Сехібе, щойно її брата заарештували, вона написала про це у Twitter, коли жила в Туреччині. Одразу ж після цього їй зателефонували з китайського посольства в Стамбулі й попросили видалити повідомлення. Сехібе відмовилася. Пізніше з нею зв'язалися співробітники держбезпеки та поліції Китаю. Вони сказали, що проблема її брата несерйозна і його відпустять після короткого розслідування. Її попросили не загострювати ситуацію і не повідомляти в ЗМІ. Сехібе відмовилася мовчати, тому вони спробували натиснути на неї, використовуючи батьків. Обман і погрози тривали протягом десяти місяців, аж до суду, який відбувся 10 травня.

Сехібе показує фотографію свого брата.

Збори уйгурів стали незаконними 1949 року, коли їхню батьківщину — Східний Туркестан — повністю колонізували. Спочатку, у 1950-ті роки, незаконним вважалося створення будь-яких політичних партій та інститутів. Під час Культурної революції, у 1960-1970-х роках, усі релігійні зібрання були заборонені. Культурні зібрання, такі як Мешреп, були заборонені в 1980-х і 1990-х роках. Уйгурські квартали в таких містах, як Урумчі, поступово ліквідували у 2000-х і 2010-х роках. У 2017 році, хоча це і не було прямо заявлено, сімейні збори теж стали незаконними. Це призвело до масових затримань і поділу сімей.

Зі справи Куддусджана випливає, що в сучасному уйгурському суспільстві збори, на яких виголошується хоч одне слово критики на адресу влади, навіть під час звичайної зустрічі друзів, також вважаються незаконними.

Куддусджан, звичайний молодий чоловік, який пишається своїми досягненнями.

Хоча більшість вільних країн, включно з трьома постійними членами Ради безпеки ООН, визнали уйгурську ситуацію геноцидом та чинили певний тиск на Китай, перебіг подій у регіоні не змінився й не сповільнився. Ба більше, з таборів постійно вивозять трупи: майже ніхто не виходить на свободу цілим і неушкодженим. Навпаки, кількість ув'язнених у таборах і в'язницях зростає.

За матеріалами BITTER WINTER