ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Ракета, надрукована на 3D-принтері, вийшла з ладу через три хвилини польоту (ВІДЕО)

Велика Епоха
Глядачі в Jetty Park на мисі Канаверал, штат Флорида, дивляться, як Terran I, 3D-друкована ракета компанії Relativity Space, злітає зі станції космічних сил, 22 березня 2023 року. (Craig Bailey/Florida Today via AP

Ракета, що майже повністю складається з деталей, надрукованих на 3D-принтері, дебютувала в середу ввечері. Через три хвилини польоту ракету спіткала невдача — до орбіти залишалося зовсім небагато.

На борту випробувальної ракети компанії Relativity Space не було нічого, крім першої металевої 3D-деталі, надрукованої компанією ще шість років тому.

Стартап хотів вивести сувенір на орбіту (200 км) на кілька днів, після чого він мав зануритися в атмосферу і згоріти разом із верхнім ступенем ракети.

Як виявилося, перший ступінь виконав свою роботу після зльоту з космодрому на мисі Канаверал і відокремився, як і планувалося. Але верхній ступінь, схоже, загорівся, а потім відключився, внаслідок чого ракета впала в Атлантичний океан.

Це була третя спроба запуску. На початку цього місяця ракета Relativity Space пролетіла лише пів секунди до вибуху: двигуни запалали, а потім різко заглухли.

Хоча розгінний блок не спрацював, і ракета не досягла орбіти, «перші запуски завжди змушують хвилюватися, і сьогоднішній політ не став винятком», — сказала коментатор Relativity Space Арва Тізані Келлі.

Більшу частину 33-метрової ракети, включно з її двигунами, було виготовлено на величезних 3D-принтерах компанії в Лонг-Біч, штат Каліфорнія.

Компанія Relativity Space заявила, що надруковані на 3D-принтері металеві деталі склали 85% ракети, що отримала назву Terran. У більших версіях ракети їх буде ще більше, і вона буде багаторазовою.

Інші космічні компанії також покладаються на 3D-друк, але ці деталі складають лише невелику частину їхніх ракет.

Заснована 2015 року парою молодих інженерів аерокосмічної галузі, компанія Relativity Space привернула увагу інвесторів і венчурних капіталістів.