ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Росія сподівається уникнути дефолту та продовжує погашати свій зовнішній борг

Велика Епоха
Володимир Путін (Getty Images)

У п'ятницю Росія спішно виконала два платежі за своїм зовнішнім боргом в останній спробі уникнути дефолту, який, схоже, насувається після вторгнення в Україну, повідомляє Reuters.

За тиждень до настання терміну виплати відсотків і всього за п'ять днів до закінчення терміну дії ключового дозволу США на такі перекази, Міністерство фінансів Росії оголосило про переведення 71,25 млн доларів за доларовими облігаціями та 26,5 млн євро за єврооблігаціями.

Росія зіткнулася з перспективою суверенного дефолту після того, як західні столиці запровадили масштабні санкції після вторгнення до України 24 лютого. Країна була практично відрізана від світової фінансової системи, і близько половини її валютних резервів у розмірі 640 млрд доларів було заморожено.

Згідно з джерелом, Росія досі мала можливість проводити виплати власникам міжнародних облігацій завдяки спеціальній ліцензії Скарбниці США.

Проте термін дії цієї пільги спливає 25 травня, і цього тижня міністр фінансів США Джанет Єллен повідомила, що ліцензія не буде продовжена.

Міжнародні облігації Росії на суму 40 млрд доларів, близько половини яких належать іноземним інвесторам, стали гарячою точкою в останні місяці.

Хоча спочатку здавалося, що Москва готова відмовитися від виплат іноземним інвесторам, якщо їй не дозволять використовувати заморожені резерви за кордоном, ситуація, схоже, змінилася.

«Стратегія перетворилася на те, що Росія не хоче бути винною в дефолті», — сказав Каан Назлі, представник компанії з управління активами Neuberger Berman, яка володіє деякими російськими суверенними облігаціями.

За даними Мінфіну Росії, кошти були отримані російським національним розрахунковим депозитарієм, який виступає платіжним агентом з обох облігацій.

Незрозуміло, чи дійдуть ці кошти до іноземних власників двох російських єврооблігацій, оскільки це багатоступеневий процес, у якому зазвичай беруть участь міжнародні банки й клірингові палати.

Банк JPmorgan, який раніше виступав як банк-кореспондент для таких платежів, не відразу відповів на прохання про коментарі. Скарбниця США відмовилася від коментарів.

Міністр фінансів Росії Антон Силуанов заявив у середу, що Москва виконуватиме свої зобов'язання щодо зовнішнього боргу в рублях, якщо США заблокують інші варіанти й не оголосять дефолт, бо вони мають кошти для оплати.

Попри безліч обмежень, Росії вдалося здійснити виплати за сімома облігаціями з моменту її вторгнення в Україну.

Але стає менш ймовірним, що Управління контролю за іноземними активами США (OFAC) продовжить ліцензію, необхідну Росії для продовження здійснення платежів. Міністр фінансів Єллен сказала в середу, що хоча остаточне рішення ще не прийняте, воно «навряд чи буде» на користь Росії.

Прихильники продовження угоди кажуть, що дозвіл Росії виплачувати борги призведе до виснаження її військового фонду, що змусить її використати валютний виторг для виплат кредиторам.

Противники кажуть, що Росія має виплатити менш як 2 млрд доларів за зовнішнім боргом до кінця року, що тьмяніє у порівнянні з нафтогазовими доходами Москви, що становили майже 28 млрд доларів лише у квітні.