Субота, Гру 4, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Дослідники намагаються розгадати загадку давнього фаюмського погребального портрету

Четвер, 8 жовтня 2020 року

Дослідники намагаються розгадати загадку давнього фаюмського погребального портрету, який був знятий із саркофагу з мумією і тепер «шукає» свого господаря.

Погребальний портрет чоловіка з бородою. Художній музей Волтерса. Фото: Wikimedia Commons
Портрет належить до 170—180 років нашої ери. Зображений на ньому чоловік римсько-єгипетського походження, очевидно, помер молодим. Втім, це не було винятковим випадком для того часу — на більшості фаюмських погребальних портретів зображені досить молоді за сучасними мірками люди.

Знайти останки чоловіка, з якого писався портрет — таку амбітну мету поставили собі дослідники.

Оскільки портрет за умов спекотного клімату зберігся добре, як і інші погребальні портрети того періоду, дослідники вирішили визначити, з якого місця походив цей живопис.

Нанотехнології дали змогу проаналізувати склад пігменту з тоненького (від 20 нанометрів) шару фарби, нанесеної на дерев’яну дошку. Тип пігменту допоможе науковцям визначити, з якого регіону походить портрет молодого чоловіка з бородою.

Попередні аналізи показали, що у живописі присутній синтетичний пігмент, а фарба перед нанесенням на дошку розігрівалась у свинцевому тиглі. Раніше вважалося, що така технологія роботи з фарбою була розроблена тільки у 1800-х роках.

«Вивчити пігмент — це означає краще зрозуміти, звідки походить людина», — говорить Дерріл Батт, заступник директора центру передових енергетичних досліджень, повідомляє Heritage Daily. За його словами, походження пігменту може вивести дослідників не тільки на регіон, у якому портрет написаний, а навіть на родину, для якої він був виконаний.

В нинішній час відомо близько 900 подібних портретів, більшість з яких була знайдена у некрополі Фаюм. Галерею таких портретів можна побачити на ВікіСховищі. 

Такі портрети вперше почали писати у Єгипті в часи Римської імперії, в першому столітті нашої ери. Від раннього єгипетського малюнку їх відрізняє техніка виконання — люди на них зображались реалістично. Погребальні портрети розміщувались ззовні на кришках саркофагів у тому місці, де була голова покійного.

За матеріалами: Ейпріл Голловей, ancient-origins.net 


Читайте також:
Незвичайні поховальні обряди у різних культурах: які вони?
Давньоєгипетське намисто мало неземне походження — дослідження
Загадкова та розвинена цивілізація на берегах Нілу: Давній Єгипет

Comments   

загрузка...