П'ятниця, Вер 17, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Американські лікарі описали незвичайний випадок смерті від раптової зупинки серця, що супроводжувався фібриляцією

Неділя, 18 жовтня 2020 року

Корінь солодки

Лакриця стала причиною зупинки серця у чоловіка, що супроводжувалася фібриляцією шлуночків. 54-річний чоловік без будь-яких хронічних захворювань і скарг на серце потрапив у лікарню Бостона після того, як втратив свідомість в ресторані. Через добу, проведену в інтенсивній терапії, чоловік помер; причиною зупинки серця виявилася гіпокаліємія. — низький рівень калію у крові. З урахуванням інформації про харчування пацієнта, причиною низького рівня калію, швидше за все, стала чорна лакриця: її чоловік їв кожен день. Повний звіт про випадок опубліковано в журналі The New England Journal of Medicine.

Нормальний вміст калію в крові дорослої людини — від трьох до п'яти мілімолів на літр. При концентрації іонів калію нижче цього значення (іноді — нижче 3,5 мілімоля на літр) говорять про гіпокаліємію — понижений вміст калію в крові. Найчастіше його причина — погана дієта (наприклад, низький калій часто діагностують у людей з анорексією та іншими розладами харчової поведінки), а також, наприклад, його посилене виведення з сечею та калом. Серед основних симптомів гіпокаліємії виділяють загальну слабкість і м'язові спазми, а серед найнебезпечніших наслідків — порушення роботи серця, які можуть призводити до його зупинки.

У 54-річного чоловіка, який потрапив до Массачусетської лікарні загального профілю в Бостоні після раптової зупинки серця, концентрація іонів калію в крові становила два мілімолі на літр: як повідомила Жаклін Хенсон (Jacqueline Hanson), головний лікар, зупинка серця настала в результаті фібриляції шлуночків, а також у чоловіка спостерігалися нетривалі судоми, що зокрема вказує на гіпокаліємію. Після проведення на місці події серцево-легеневої реанімації, чоловіка доставили в лікарню, де він помер протягом доби після інтенсивної терапії, яка, в тому числі включала приймання калію в дозуванні від 60 до 80 мілімолів.

Чоловік не страждав від будь-яких хронічних захворювань і не вживав алкоголь (проте викурював по пачці сигарет щодня протягом 36 років), а також не скаржився на проблеми з серцем. За повідомленням родичів і знайомих, чоловік неправильно харчувався: це, по суті, і могло стати причиною гіпокаліємії і її наслідків. При цьому рівень іонів калію в організмі не вдалося відновити навіть при введенні калію внутрішньовенно, що означає, що проблема, швидше за все, не виникала виключно через незбалансоване харчування.

Лікарі припустили, що причиною гіпокаліємії пацієнта став надлишок мінералокортикоїдів (альдостерону і дезоксикортикостерону) і глюкокортикоїдів (кортизолу і його неактивного метаболіту кортизону). З урахуванням того, що у пацієнта не було ніяких хронічних захворювань (наприклад, синдрому Конна, при якому якраз спостерігається надлишок альдостерону, що призводить до гіпокаліємії), лікарі зробили висновок, що причиною може бути прийом препаратів.

Дефіцит ферменту, що каталізує перехід кортизолу в кортизон, зустрічається як при хронічних захворюваннях (наприклад, певних мутаціях), так і при надлишку в організмі гліциризинової кислоти — компонента, який добувають з кореня солодки. З кореня солодки роблять протизапальні препарати, підсолоджувачі, а також лакричні цукерки.

Померлий пацієнт, як повідомила його сім'я, їв одну-дві пачки лакриці в день протягом трьох тижнів перед своєю смертю. Мабуть, саме лакриця і стала причиною гіпокаліємії і подальшої смерті пацієнта: кінцевий діагноз, який поставили чоловікові, — псевдогіперальдостеронізм, зумовлений ​​надмірним споживанням лакриці.

Comments   

загрузка...