Понеділок, Жов 18, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

"Списоносна паща Шоу": гігантський дракон-птерозавр колись населяв Австралію (ВІДЕО)

Вівторок, 17 серпня 2021 року

Художественное произведение "Тапуннгака шави". Исследователи из Университета Квинсленда обнаружили птерозавра, обитавшего на пятом континенте миллионы лет назад и имевшего размах крыльев до семи метров.    (Adobe stock/University of Queensland/dpa/dpa)

Виявлена у 2011 році щелепа навела дослідників на слід: над Австралією колись парила найбільша рептилія з коли-небудь літали, з семиметровим розмахом крил і головою довжиною в один метр.

Як величезний дракон, він колись ширяв над просторами Австралії: дослідники з Лабораторії динозаврів Школи біологічних наук Квінслендського університету описали птерозавра, який населяв континент мільйони років тому і мав розмах крил до семи метрів.

На сьогодні, це найбільша летюча рептилія, яка жила в Австралії, наскільки нам відомо, пишуть дослідники під керівництвом докторанта Річардса Тіма у своєму дослідженні, опублікованому в Journal of Vertebrate Paleontology.

Птерозаври з метровими черепами й гострими зубами

Вчені досліджували скам'янілу щелепу, знайдену в районі Ванамара на північному заході Квінсленда. Тварина була схожа на дракона, сказав Річардс. "Новий птерозавр, якого ми назвали "Тапуннгака Шаві", мабуть, був страшним звіром зі списовидною пащею і розмахом крил близько семи метрів". У той час частина Квінсленда була покрита первісним внутрішнім морем (море Ероманга), над яким ковзали птерозаври, полюючи в основному на рибу.

"По суті, це був просто череп з довгою шиєю і парою довгих крил на ній", — сказав Річардс. За його словами, довжина одного тільки черепа перевищувала метр, а зубний ряд налічував 40 зубів. "Вони, мабуть, відкидали великі тіні на тремтячих маленьких динозаврів, які не чули їх, поки не ставало надто пізно".

"Хоча птерозаври могли літати, вони не були схожі на птахів або навіть кажанів", — додав він. "Птерозаври були успішною і універсальною групою рептилій — першими хребетними тваринами, котрі скоїли моторизований політ.

Кісткові гребені для поліпшення аеродинаміки

За словами вчених, недавно виявлений летючий дракон належав до групи Anhangueridae, які населяли всі континенти протягом останньої половини епохи динозаврів. У птерозаврів були дуже тонкі стінки і порожнисті кістки, і вони були хорошими пілотами-планеристами. Викопні рештки цих тварин зустрічаються дуже рідко. "Майже неймовірно, що взагалі існують їх скам'янілості", — сказав Річардс.

Тапуннгака Шаві — всього лише третій вид птерозаврів, відомий з Австралії. З усім тим, у нього є дещо спільне з іншими знахідками: всі три види походять з західного Квінсленда. Доктор Стів Солсбері, співавтор дослідження і науковий керівник Річарда, сказав, що найбільше його вразив величезний розмір кісткового гребеня на нижній щелепі. Більш того, за його словами, у нього, ймовірно, був такий же на верхній щелепі.

"Ймовірно, ці гребені відігравали певну роль в динаміці польоту цих істот", — припустив доктор Солсбері. Сподіваємося, що майбутні дослідження дадуть більш точну інформацію.

Знайдений в ковші екскаватора під час обідньої перерви

Лен Шоу, водій екскаватора на кам'яному кар'єрі, виявив щелепу у 2011 році на північний захід від Річмонда. Для пошуку скам'янілостей, під час своєї обідньої перерви, він наповнив ківш екскаватора водою і акуратно вилив її на схилі кар'єра. Коли зубні порожнини "дивились" на нього, він зрозумів, що знайшов щось незвичайне.

Назва нового виду "Тапунгака Шаві" походить від його прізвища і вимерлої мови аборигенів Ванамара, в якому слова тапун і Нгако означали щось на кшталт "паща спис", таким чином, "Списоносна паща Шоу". Охочі можуть помилуватися скам'янілістю Тапунгака Шаві в музеї динозаврів "Kronosaurus Korner" в Річмонді.

Джерело: The Epoch Times

Comments   

загрузка...