• Ієронім Босх: картини художника, біографія і містичний стиль

  • Середа, 25 січня 2012 року

На сьогодні одним із найбільш таємничих живописців епохи Раннього Відродження є голландський майстер Ієронім Босх.Народжений у 1450 році в невеликому містечку на півдні Нідерландів, Босх із ранніх років долучився до високого мистецтва. Домашнє оточення дитини являло собою численні вироби з дерева, вирізані в сімейній майстерні. Батько, вчасно помітивши в сина проблиски пробудження таланту, щодня давав йому завдання розмальовувати виготовлені фігурки. Через кілька років змужнілий хлопчик відточував майстерність вже у розписі церковного начиння.

Гостре почуття прекрасного з часом змушує його взяти в руки полотно і зайнятися живописом. На цьому терені юний художник настільки швидко розвивався, що на нього звертає увагу і бере в учні знаменитий Домінік Лампсоній. На підлітку його вплив залишив незгладимий слід, і більшість наступних картин Ієронім Босх виконує в містичному стилі. Загальний сюжет усіх картин зводиться до релігійного езотеризму, оспівування безгрішної душі і фантасмагоричного відображення підземного пекла. У численних творах єретиків четвертують, варять у киплячій смолі і піддають іншим суворим покаранням.

Більша частина дослідників вважає, що ті страшні образи, що так сильно шокують сучасних глядачів, Босх черпав із самих глибин своєї загадкової підсвідомості. Символізм, який червоною лінією простежується в його роботах, є, по суті, самим ототожненням смертної душі на загальному тлі гріха і пороку. З іншого боку, можна зустріти альтернативне тлумачення його творчості: частина істориків стверджує, що великий майстер був членом секти поборників святого духу. Ґрунтуючись на цьому припущенні, вони заявляють, що виразний містицизм проявився внаслідок прихованого бажання зобразити торжество войовників добра над демонічними силами.

На жаль, не всі твори художника підписані. Дослідники приписують йому 26 картин і 9 малюнків, які дійшли до нашого часу. У силу цього досить важко простежити основні віхи становлення в еволюції творчості.

Ієронім Босх прожив 56 років і помер у 1516 році від запалення легенів. Після його смерті в живопису виник цілий напрямок символічного жанру, знаменуючи собою всеціле розкріпачення зорових образів. Андре Бретон визначив великого майстра як «досконалого візіонера», відвівши йому статус предтечі сюрреалізму.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...