• Шлях Києва від давньоруської до європейської столиці

  • Наталія Стрига | Велика Епоха
    Неділя, 6 жовтня 2013 року

Історія Києва

Історія заснування Києва описана в давній легенді.

Фото: Yuri Hnilazub/photos.com

Історія Києва сягає своїм корінням глибокої давнини. Зі шкільної лави нам відома гарна легенда про виникнення Києва, яку увічнив у своїй «Повісті минулих літ» Нестор Літописець. Згідно з нею, в 482 р. три брати Кий, Щек, Хорив та їх сестра Либідь заснували на мальовничих берегах Дніпра місто, що стало центром племені полян. Назвали місто на честь старшого брата ― Києвом.

Історія Києва

Історія Києва і всієї Русі відтворена в парку неподалік від села Копачів.

Фото: Sergey Anashkevitch/livejournal.com

Історія Києва

Історія Києва: у парку проводяться різні історичні фестивалі.

Фото: Sergey Anashkevitch/livejournal.com

Археологи стверджують, що виник Київ ще за кілька тисяч років до нашої ери. Але оскільки поселення племен, що розташовувалися на території сучасного Києва, згодом прийшли в занепад, то початком історії Києва прийнято вважати кінець V ст. нашої ери, коли населення стало проживати тут постійно. Археологічні розкопки залишків стародавнього городища на Старокиївській горі підтверджують цей факт.

Із VI ст. Київ поступово набуває рис феодального міста. Завдяки вигідному географічному положенню, Київ приваблював князів, купців, ремісників, які перетворили його у великий торговельний і ремісничий центр Східної Європи. За часів правління новгородського князя Олега Київ став князівською столицею могутньої слов'янської держави ― Київської Русі.

Історія Києва

Софійський собор ― стародавня пам'ятка історії Києва.

Фото: Elya/ru.wikipedia.org

Історія Києва

Золоті ворота ― ще одна пам'ятка історії Києва часів Ярослава Мудрого.

Фото: Takearest.ru

Найважливішою подією для Києва стало прийняття Руссю християнства. У цей час був побудований перший кам'яний християнський храм ― Десятинна церква. У XI ст. за наказом князя Ярослава Мудрого були зведені Софійський собор, Золоті ворота, заснований найдавніший слов'янський монастир ― Печерська лавра, відкрито першу в Київській Русі бібліотеку.

Після смерті князя Володимира Мономаха в XII ст. розпочався процес дроблення держави на безліч князівств. У 1240 р., скориставшись тимчасовим політичним ослабленням, онук Чингісхана ― Батий, зібравши незліченні орди монголо-татар, узяв місто приступом. Настав кризовий момент в історії Києва. Майже сто років монголо-татари безчинствували на українських землях.

Новий період в історії Києва починається в XV ст., коли місто увійшло до складу Великого Князівства Литовського. Після об'єднання Литви і Польщі в одну державу настав занепад славного міста через утиски його католицькою Польщею. Це призвело до визвольної боротьби українського народу проти Речі Посполитої під проводом Б. Хмельницького. У результаті Київ і вся Україна перейшла в підданство Російській імперії.

Історія Києва

Воєнну історію Києва вам повідають у музеї Великої Вітчизняної війни.

Фото: Dgri/en.wikipedia.org

Після революції 1917 р. в Росії влада в Києві переходить із рук до рук. Доля міста остаточно була вирішена в червні 1934 р., коли Київ повернув собі статус столиці УРСР.

Трагічні сторінки історії Києва ― час Другої Світової війни. Після 72 днів героїчної оборони міста, Київ був захоплений фашистськими окупантами.

Після визволення столиці 6 листопада 1943 р. місто відроджувалося стрімкими темпами. Але доноси, чистки, заслання до ГУЛАГу і розстріли в тюрмах НКВС тримали населення в панічному страху до самої смерті І. В. Сталіна.

Історія Києва

Києво-Печерська лавра відіграє величезну роль в історії Києва.

Фото: Takearest.ru

Сьогодні Київ ― одна з найбільших європейських столиць. Сучасне місто не втратило зв'язку з древністю. Згадайте про це, проходячи повз Софію Київську, пам'ятники княгині Ользі та Б. Хмельницькому, милуючись панорамою на золоті куполи Києво-Печерської лаври або просто прогулюючись по Андріївському узвозі. Пишатися Києвом ― це насамперед знати його багатовікову історію.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...