• Таємничі масонські ложі: ненасильницький шлях змінення світу

  • Наталія Стрига | Велика Епоха
    Субота, 26 жовтня 2013 року

Відкритість для людей усіх релігій, шанування Бога як Великого Архітектора Всесвіту, таємна символіка і загадкові ритуали. У всьому світі сьогодні налічується близько 8 млн масонів. Та хто ж вони? Віровідступники, що прагнуть до світового панування чи «добрі самаритяни», які взяли на себе відповідальність за моральний та культурний розвиток людства? Правда знаходиться десь посередині.

Масони (або франкмасони) — це таємна філософсько-етична організація, яка офіційно виникла в Англії в XVIII столітті. Але коріння цього руху сягає Середньовіччя, коли ремісничі гільдії і братства стали відігравати важливу роль у житті суспільства. Існує ще одна версія походження масонства. Згідно з нею, масони є спадкоємцями традицій лицарів славного Ордену Тамплієрів.

Масоны 2

Картина італійського художника Alfredo Di Prinzio, присвячена масонському символізму. Фото: Freemasonry.ru

Слово «масон» означає будівельник, муляр. Для взаємодопомоги, розвитку та передачі таємниць своєї майстерності, середньовічні ремісники організовувалися в цехи і гільдії. Кожна гільдія мала право посилати до міської ради певну кількість своїх представників. Масонські організації були закритими для непосвячених, їх члени активно використовували між собою різноманітні паролі і таємні символи.

Масоны 3

Церемонія посвячення в масони. Фото: Ru.wikipedia.org

Ритуальні церемонії масонів відбувалися у темних залах лож і були схожі чи то на язичницькі містерії, чи то на християнські обряди. Поряд з ідоловірними символами (черепами, курильницями, закривавленими мечами), у ритуалі зазвичай використовувалися і християнські (вівтар, свічки, ладан).

Щоб стати масоном, кандидат повинен був пройти чергу випробувань, виявити себе незворушним і витриманим. Масонство має свою ієрархічну структуру, основні ступені якої — Учень, Підмайстер і Майстер. Кожен нововхожий у товариство масонів поступово проходить усі ці стадії набуття знання.

Масоны 4

Емблема однієї з масонських лож. Фото: Freemasonry.ru

Гільдія каменярів ніколи не була впливовою, але у неї був дуже важливий привілей — її члени мали право на свободу пересування. Зараз це здається дивним, але на той час податкові верстви суспільства повинні були вести осілий спосіб життя. Це суворе правило призвело до того, що в гільдію мулярів стали потрапляти люди, які не володіли цією професією, але прийняли їх звичаї і моральні норми. Таких членів називали «визнані» або «спекулятивні», інші ж вважалися «оперативними».

Поступово з цехів виокремилися особливі організації — масонські ложі, які зберігали і розвивали етичні традиції каменярів. З часом вплив масонів на економічне, політичне та культурне життя Великобританії ставав все більш явним. У масонські ложі вступали представники привілейованих верств населення та інтелігенції.

Масоны 5

Циркуль і косинець складають емблему масонів Фото: Milos Luzanin/photos.com

Етичне вчення масонів ґрунтувалося на поняттях рівності і справедливості. Масони вважали, що світ можна змінити ненасильницьким шляхом, за допомогою науки і розуму. Будівельні інструменти стають символами, що означають створення нового досконалого суспільства.

Масоны 6

Штаб-квартира Об'єднаної Великої Ложі Англії. Фото: Freemasonry.ru

У 1717 році в результаті злиття 4 великих лож офіційно був створений перший координуючий орган масонів — Велика Ложа Англії. Через пару десятків років масонство подолало кордони Великобританії і поширилося по всьому світу. Масонські ложі виникли у Франції, Бельгії, Італії, Німеччини, Швейцарії. Особливий розвиток це філософсько-етичне вчення набуло в Росії. Згідно з переказами, цар Петро Великий був першим російським масоном.

Масоны 7

Сучасна масонська ложа в Італії. Фото: Freemasonry.ru

Масонські організації існують і сьогодні, але давні ритуали та традиції суттєво спрощені. Проникнення політики у масонство і загальнодоступність вступу в ложу перетворили таємне товариство у звичайну громадську організацію. Тим не менше, деякі прихильники теорії змови вважають, що саме масони керують світом.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...