• Стиль бароко: розкіш і комфорт

  • Антон Лунін | Велика Епоха
    Вівторок, 3 січня 2012 року

Стиль бароко зародився в Італії в кінці 16-го століття. Саме слово «бароко» в перекладі з італійської означає «схильний до надмірностей». Поява цього стилю була обумовлена занепадом Італії в той період часу на міжнародній арені. І щоб продемонструвати свою могутність перед іноземцями італійська знать звернулася до мистецтва для створення ілюзії багатства і зверхності.

Стиль барокко

Меблі в стилі бароко. Фото: supershtori.ru

Основними рисами стилю бароко є прагнення до величі і пишності, контрастність, просторовий розмах, розкіш, динамічність образів, симетрія і змішування масштабів. Стиль бароко після його появи в Італії поширився в Голландію, Іспанію, Францію, Росію, Німеччину, Бельгію. Також він знайшов своє відображення в архітектурі, живописі, літературі, моді, інтер'єрі приміщень. Найяскравішими представниками цього стилю в літературі є Ф. Прокопович, С. Полоцький, П. Кальдерон, в образотворчому мистецтві — Рубенс, Караваджо, Мікеланджело, Рембрандт, в архітектурі — Л. Берніні, Ф. Борроміні, К. Мадерно.

Стиль барокко

Замок Шарлотенбург, стиль бароко, побудований в 17 столітті, Берлін. Фото: DR/Вікіпедія

Для архітектури в стилі бароко характерна цілісність, плинність складних криволінійних форм, великі розміри. У фасаді та інтер'єрі зазвичай присутні скульптури, безліч пристінків, рустовані колони, пілястри. Куполи, як правило, багатоярусні, складної форми. В епоху бароко популярним став П-подібний вигляд палаців. Сади і парки в стилі бароко набувають регулярного характеру (наприклад, Версальський парк). До видатних пам'ятників у цьому стилі належать Версальський і Люксембурзький палац (Франція), ансамбль Гранд-Плас (Бельгія), Новий і Літній палац (Німеччина) та ін.

Стиль барокко

Інтер'єр в стилі бароко. Фото: photos.com

В епоху бароко реалістичний світ поетами і письменниками сприймався як сон, ілюзія. Реальність у літературних творах перепліталася з алегорією. Дуже часто використовуються метафори, паралелізми, антитези, символи. Рядки віршів часто утворювали якийсь малюнок. В цілому, література бароко відрізняється прагненням до різноманітності, всеосяжності дослідження буття в контрасті (світло і темрява, вічність і час та ін.)

Стиль барокко

Архітектура в стилі бароко. Фото: photos.com

На моді культура бароко відбилася таким чином: чоловічі костюми і перуки набули особливої пишності, на костюмах з'явилося безліч прикрас, мережив і бантів; в моду увійшли ренграви — схожі на спідницю широкі штани з мереживами. Чоловічі чоботи були замінені туфлями з пряжками. В епоху бароко жінки носили плавно розширювану донизу сукню на підкладці з китового вуса, позаду якого був шлейф. Під платтям носили корсет. Жіночий костюм складався з двох спідниць: верхньої (темного кольору) і нижньої (світлого кольору). В побуті у жінок з'явилися віяла і муфти, у чоловіків — парасольки.

Стиль барокко

Знаменська церква в Московській області. Стиль бароко, початок 18 в.Фото: Істратов Вадим/Вікіпедія

Інтер'єр в стилі бароко відрізняється контрастними кольорами і використанням дорогих матеріалів. Стеля прикрашається фресками, стіни — розписаним мармуром, підлога — також мармуром, у деяких випадках у вигляді шахової дошки. Для прикрашання предметів інтер'єру бароко часто використовувалася позолота. Ліжка та шафи в цьому стилі набувають величезних розмірів, для їхнього виготовлення використовуються дорогі породи дерева (наприклад, цейлонське чорне дерево, південний горіх). Дзеркала, як правило, прикрашаються ліпниною з рослинним витким візерунком і скульптурами.

Стиль барокко

Меблі в стилі бароко. Фото: style4u.kz

Освітлення для інтер'єру в стилі бароко повинно бути приглушеним і м'яким, чого можна досягти свічками або світильниками з кольоровими абажурами. У цьому разі не слід використовувати лампи денного світла, оскільки вони не створять теплу, пишну палацову атмосферу в приміщенні. Слід зазначити також, що у формі меблів і деталей інтер'єру в стилі бароко переважають вигнуті лінії і витіюваті візерунки (кручені колони, в'юнкі стебла, гірлянди та ін.)

Стиль бароко успішно зберігся до нашого часу, це пояснюється тим, що майже у кожної людини є любов до розкоші і комфорту. Бароко — це не тільки стиль у мистецтві, а й спосіб життя.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...