• Сучасне мистецтво: від стріт-арт до інсталяцій

  • Антон Лунін | Велика Епоха
    Вівторок, 27 березня 2012 року

Сучасне мистецтво (contemporary art) — термін, що з'явився в 60-х рр. минулого сторіччя. Він охоплює сукупність художніх напрямків другої половини 20 століття. Зазвичай під сучасним мистецтвом мається на увазі мистецтво, яке протистоїть модернізму, або висхідне до нього (нагадаємо, модернізм — напрямок, що виник у першій половині 20 століття, відмінністю якого є розрив із попередніми традиціями і досвідом у мистецтві, поява нових художніх форм; модернізму притаманні також умовність і абстрактність).

Художники шукали альтернативу модернізму і часто застосовували принципи, протилежні йому. З'явилися нові образи і засоби для вираження якихось ідей. Наприклад, у художників сучасного мистецтва з'явилася альтернатива масляних фарб — швидко висихаючі акрилові фарби, які можуть бути будь-якої густоти, вони не залишають мазки, що надає картинам однаковості й певної анонімності. Скульптори почали експериментувати з пластмасою і скловолокном.

Современное искусство 1

Сучасне мистецтво: Зображення на Берлінській стіні (трафарет).

Фото: Victor Grigas/ru.wikipedia.org

Одним із найяскравіших явищ у сучасному мистецтві є фемінізм, що виник у 70-х рр. У 80-х роках з'явився особливий інтерес до образотворчого мистецтва, в цей період особливої популярності набуває малюнок, нові кольори, фігури і форми. Значну роль в арт-процесі зіграли аудіо- і відео технології, а також комп'ютер та інтернет. Так, наприклад, у 90-х рр. з'явилося нет-арт мистецтво, яке передається через інтернет, так звані твори в мережі (вони мають короткочасне життя). Тим не менш, на початку 2000-х рр. деякі художники висловили думки про обмеженість технічних засобів, що використовуються в художньому мистецтві.

Современное искусство 2

Сучасне мистецтво: VJ Таїланду.

Фото: Sry85/http://ru.wikipedia.org/wiki/VJ

Сьогодні сучасне мистецтво можна побачити в галереях, приватних колекціях, музеях, арт-студіях. Художники отримують фінансову підтримку від проданих робіт, а також за рахунок грантів, премій. З'явилися такі нові форми сучасного мистецтва, як перформанс та інсталяції.

Современное искусство 3

Сучасне мистецтво: Перформанс Йозефа Бойса, 1978 р.

Фото: Rainer Rappmann/fiu-verlag.com/ru.wikipedia.org

Перформанс — виступ художника перед публікою, його дії і є твором. Найбільш відомими перформансами в Росії є уявлення Олега Мавроматті, Олега Кулика, Олени Ковиліної, подружжя Герловіних та ін., за кордоном — Герман Нітч, Йоко Оно, Ів Кляйн, Віто Аккончі, Кріс Бурден, Йозеф Бойс і т.д. Інсталяція — це просторова композиція, що складається з безлічі елементів, які утворюють одне ціле.

Всесвітньо відомими майстрами інсталяції в сучасному мистецтві є Марсель Дюшан, Йозеф Бойс, Едвард Кінхольц та ін. У Києві періодично проводяться інсталяції в PinchukArtCentre. У 2000-х роках з'явилося стріт-арт (вуличне мистецтво) — графіті, некомерційні постери, трафарети, скульптурні інсталяції; VJ (Ві-джей, відео жокей) — людина, що створює в реальному часі під музику відео-мікс (твір) із заздалегідь підготовлених відеофрагментів.

Сучасні художники своїми роботами здатні привернути увагу мас до суспільних і соціальних проблем, наприклад, до прав людини, високої ціни продуктів харчування. Їхні роботи відображають стан суспільства в той період часу, в якому вони були створені. Однією з особливостей сучасного мистецтва є відсутність і невизначеність тієї чи іншої школи майстерності, які були яскраво виражені в творах мистецтва попередніх століть.

В останні роки нові течії та напрямки сучасного мистецтва дуже швидко з'являються і зникають, так само як і громадський стан і тенденції. Успіх сучасних художників багато в чому залежить від глядацьких симпатій. До художників-представників сучасного мистецтва належать Моніка Бонвічіні, Гада Амер, Тім Беррешейм, Андреас Гурський, Томас Деманд, Франц Вест і багато інших.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...