• Слідами плоскої стопи

  • Epoch Тіmes Україна | Велика Епоха
    Середа, 31 березня 2010 року
Розмовляють двоє. "Що таке остання стадія плоскостопості?" - "Ти у тюленя ласти бачив? Так це передостання". Жарт жартом, але щось подібне може трапитися при цій зовсім не жартівливій хворобі  - плоскостопості.
 
За нормою стопа зовсім не плоска, бо потужні зв'язки і м'язи формують два склепіння - подовжнє (по внутрішньому краю стопи) і поперечне (між основами пальців). Настільки складна конструкція потрібна не лише для опори, але й для того, щоб гасити коливання під час ходьби й рятувати організм від перевантажень, перш за все головний мозок.

Нормальні склепіння захищають від "трясіння" не гірше іномарки, а ось плоска стопа - на жаль! - справляється із цим приблизно так само, як колеса у воза. При плоскостопості роль амортизатора беруть на себе колінні і тазостегнові суглоби та хребет, хоча для вирішення цього завдання вони не пристосовані. Тому артроз, остеохондроз, сколіоз і порушення постави - звичайні й часті супутники плоскостопості.

Земля - ні, асфальт – так

Плоскостопість буває природженою, але частіше це біда набута. У дітей плоскостопість, як правило, виникає на тлі природженої недостатності сполучної тканини, при цьому одним із важливих чинників розвитку захворювання є неправильно підібране взуття. Для правильного формування склепіння стопи потрібна постійна стимуляція. Змушують працювати м'язи і зв'язки жорстка трава, каміння або пісок, але зазвичай під ногами у нас лише рівні поверхні. Вдома - килим, на вулиці - асфальт через товсту підошву кросівок, яка чудово пружинить під час ходьби й тим самим бере на себе природну функцію стопи. Без навантаження стопи починають лінуватися, і склепіння "провисають". Результат - плоскостопість "на все життя, що залишилося".

За статистикою, понад 65 % дітей дошкільного віку набувають плоскостопість. Щоб цього не сталося, дуже уважно стежте за вибором дитячого взуття. І, перш за все, не давайте малятам доношувати чужі черевики: розношена колодка неправильно розподіляє навантаження на ступні. Дитяче взуття має бути з невеликим каблучком, жорстким задником і м'яким супінатором - компенсуючи відсутність шишок і камінців під ногами, він забезпечує правильне формування стопи.

Непіднімний вантаж

У дорослих частіше зустрічається статична плоскостопість, яка пов'язана з надмірними навантаженнями на ноги. Що її викликає? Перш за все, надлишкова вага: вона лягає на ступні непомірним вантажем. Посилює ситуацію довге стояння на ногах, тому перукарі, вчителі, продавці й хірурги ризикують більше за інших. Спортсмени теж не застраховані від цієї біди: у ковзанярів і важкоатлетів плоскостопість - професійна хвороба.

Потрібно сказати, що жінки страждають плоскостопістю в чотири рази частіше за чоловіків. Це легко пояснити. По-перше, під час вагітності збільшується вага. До того ж у жінок, які  чекають на дитину, виробляється особливий гормон релаксин, що розслаблює зв'язки.

А по-друге, саме ногам доводиться розплачуватися за красу: у взутті на високих підборах і з гострими носками ми спираємося не на всю стопу, а лише на голівки плеснових кісток. Рано чи пізно стопа перестане чинити опір цьому насильству і пристосується до красивих черевичків: стане гнітюче плоскою. При цьому пальці теж не залишаться у боргу - повільно, але вірно деформуються. Тому лікарі радять приберегти шпильки для урочистих випадків, а в повсякденному житті віддавати перевагу практичним, зручним моделям на невисокому каблуці з твердим закаблуком.

Якщо ви потрапляєте до групи ризику, вам необхідна консультація фахівця із захворювань стопи - подіатріста (не плутайте з педіатром). У Європі та Америці подіатрічні кабінети зустрічаються буквально в кожному кварталі, оскільки, за статистикою, до 75 % людей мають патологію стоп. У нашій країні подіатрісти рідкість. Поки що вони працюють лише у великих клініках.

"Що ж робити? Викидати взуття на підборах? Міняти роботу?" - резонно запитають представники торгівлі та спорту і любителі високих підборів. Ні, звичайно. До чого такі крайнощі. Просто про профілактику плоскостопості треба думати заздалегідь. А думати про плоскостопість - це, перш за все, пригадати про супінатори, що імітують траву і камінь та  змушують працювати м'язи і зв'язки стопи.

Існують тонкі профілактичні устілки-супінатори з латексу, які вкладають у туфлі. Підібрати устілку допоможе спеціальна комп'ютерна програма, яка розрахує розподіл навантаження на стопу і порадить потрібний тип супінатора. До речі, в Німеччині над створенням стильного взуття працюють не лише модельєри, але й ортопеди. Результат - в останніх колекціях провідних виробників взуття туфель на високому каблуці зовсім мало.

Джерело: Градусник.ru

 
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...