• Летаргічний сон – уявна смерть

  • Epoch Тіmes Україна | Велика Епоха
    Неділя, 21 лютого 2010 року
Якщо мова заходить про летаргічний сон, то це викликає уявлення про щось незрозуміле, таємниче і навіть містичне. З ним пов'язані легенди, про нього пишуть романи. Напевно, важко знайти якесь інше явище, з яким пов'язано стільки забобонів. Правильне уявлення про летаргічний сон потрібно мати хоча б просто для розширення кругозору.

Летаргічний сон або летаргія (забуття, бездіяльність) - це стан патологічного (хворобливого) сну з більш-менш вираженим ослабленням усіх проявів життя, у тому числі із знерухомленістю, значним зниженням обміну речовин, ослабленням або відсутністю реакції на звукові та больові подразники, а також на дотики. Зустрічається летаргічний сон при істерії, загальному виснаженні, після сильних хвилювань. Зміни, що відбуваються в організмі людини під час летаргічного сну, вивчені недостатньо.

Міфи про летаргічний сон

Міфи про живцем похоронених людей,  які знаходились у летаргічному сні, йдуть із глибини століть і мають під собою певне підґрунтя. Колись у склепах і під землею знаходили похоронених з розірваними саванами і розбитими до крові руками, які намагалися вирватися із трун. Інколи таким людям щастило і їх рятували кладовищенські злодії, які розкопували могили, щоб обібрати похороненого, або люди, які просто проходили поруч, чули шум з могили (якщо, звичайно, вони не втікали в жаху). В Англії багато років існує закон (він діє і в наші дні), за яким у всіх моргах має бути дзвін з мотузкою, щоб ожилий зміг покликати на допомогу.

Відомо, що Микола Васильович Гоголь дуже боявся бути живцем похороненим і тому просив своїх близьких поховати його лише тоді, коли з'являться явні ознаки розкладання тіла. Проте в травні 1931 року під час ліквідації в Москві кладовища Данилова монастиря, на якому був похований великий письменник, під час ексгумації було виявлено, що череп Гоголя повернений набік, а оббивка труни роздерта.

Випадок із знаменитим італійським поетом ХIV століття Петраркою був би таким самим, але закінчився він благополучно. У 40 років Петрарка важко захворів і «помер», а коли його стали ховати, то опритомнів і сказав, що чудово себе почуває.

Як виглядає людина, що занурилася в летаргічний сон

У важких проявах летаргії, що рідко зустрічаються, є дійсно картина уявної смерті: шкіра холодна і бліда, зіниці майже не реагують на світло, дихання і пульс важко виявити, артеріальний тиск знижений, сильні больові подразнення не викликають реакції. Протягом декількох діб хворі не п'ють, не їдять, припиняється виділення сечі та калу, настає втрата у вазі та обезводнення.

У легких випадках летаргії спостерігається нерухомість, розслаблення м'язів, рівне дихання, інколи здригання повік, закочення очних яблук. Зберігається можливість ковтання, у відповідь на подразнення  з’являються жувальні і ковтальні рухи. Частково може бути збережене сприйняття оточуючого середовища.

Напади летаргії раптово починаються і раптово закінчуються. Бувають випадки з передвісниками летаргічного сну, а також з порушеннями самопочуття і поведінки після пробудження.

Тривалість летаргічного сну - від декількох годин до декількох днів і навіть тижнів. Описані окремі спостереження багатолітнього летаргічного сну із здатністю вживання їжі і відправленнями фізіологічних потреб. Небезпеки для життя летаргія не являє.

Летаргічний сон у судово-медичній практиці

При важких випадках летаргії, особливо, в судово-медичній практиці, під час огляду трупа на місці випадку, постає питання про встановлення достовірності смерті. У такому разі при підозрі на летаргію хворого терміново відправляють у лікарню.

Питання про небезпеку поховання живцем осіб, які знаходяться в стані летаргії, давно втратило своє значення, оскільки поховання зазвичай проводиться через 1-2 доби після смерті, коли достовірні трупні явища (ознаки розкладання) бувають вже добре виражені.

Поряд з випадками справжньої летаргії зустрічаються і випадки її симуляції (зазвичай з метою приховати злочин або його наслідки). У такому разі проводиться спостереження за людиною в лікарні. Тривало симулювати симптоми летаргії дуже складно.

Допомога при летаргічному сні

Лікування летаргічного сну - це спокій, чисте повітря, багата вітамінами їжа. При неможливості нагодувати такого хворого їжу можна вводити в рідкому і напіврідкому стані через зонд. Внутрішньовенно можна вводити розчини солей і глюкози. Людина в стані летаргічного сну вимагає ретельного догляду, інакше на тілі при тривалому лежанні утворяться пролежні, виникне інфекція, стан різко ускладниться.

Джерело: Женский журнал о женском здоровье Womenhealthnet 

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...