• Жінки чутливіші до болю?

  • Epoch Тіmes Україна | Велика Епоха
    Четвер, 25 березня 2010 року
Жінок слід пожаліти! Як з'ясувалося, жінки страждають від фізичного болю сильніше, ніж чоловіки. Про рівність статей у цьому питанні не може бути й мови. Жіночий біль сильніший, триваліший, а болячки можуть виникнути в більшій кількості місць.

До таких висновків прийшли британські вчені з університету Бата. Їхні висновки ґрунтуються на результатах декількох експериментів за участю добровольців, на яких проводились експерименти з холодною водою, а також на дослідженнях, проведених у клініках і лікарнях.

Так, волонтерів просили занурити їх "не домінуючу" руку у ванну з теплою водою (37°С) на дві хвилини, після чого занурити ту ж руку у ванну води з льодом (1-2°С). Під час цих процедур був виміряний больовий поріг ("точка", при якій людина інтерпретує якусь дію як біль) і поріг терпимості (момент, починаючи з якого стерпіти біль неможливо). Представниці прекрасної статі "програли" чоловікам за обома параметрами.

Виявляється, жінки протягом життя зазнають більшої кількості "епізодів болю", хворобливі відчуття у них виявляються у різних ділянках і турбують з вищою частотою.

Учені кажуть, що протилежні точки зору (ніби то, статі рівні або чоловікам гірше) виникли через те, що відмінності ігнорувалися або статистично усереднювалися, а дослідники зосереджувались на біологічних механізмах, на зразок генетичних і гормональних відмінностей, не беручи в розрахунок не менш важливі соціальні та психологічні чинники.

Один із прикладів — це різні стратегії, якими користуються чоловіки й жінки, щоб упоратися з болем. Тоді як жінки мають тенденцію концентруватися на емоційних аспектах болю, чоловіки приділяють більше уваги самим фізичним відчуттям.

Тому чоловіки мають вищий больовий поріг і терпимість, тоді як пов'язані з болем емоційні переживання лише посилюють страждання жінок. Іншими словами, в статей абсолютно різні підходи до болю. Якщо чоловік, перш за все, думає про те, як від болю скоріше позбутися, або як з ним жити надалі, то жінки "поринають" у больові відчуття з головою, не думаючи повертатися.

Окремо було обстежено 98 пацієнтів з хронічним болем для яких була організована програма реабілітації, що включає фізіотерапію, психологічні обробки і працетерапію.

Відразу ж після програми і чоловіки, і жінки продемонстрували зниження інтенсивності болю, проте три місяці потому жінки повідомили про ті ж самі больові відчуття, від яких вони страждали до реабілітації. Чоловіки – ні, їхній біль залишився там же, де й був після відновних процедур.

Відмінності виявилися і в рівнях страху, пов'язаного з передчуттям больових відчуттів. Ці побоювання і занепокоєння додатково емоційно забарвлюють больові відчуття жінок. Знову-таки стає лише гірше.

"Якби ви раніше сказали, що жодних відмінностей у сприйнятті болю між чоловіками і жінками немає, ніхто б не почав з вами сперечатися», — говорить керівник групи дослідників психолог Ед Кіо. — «Ми показали, що ця точка зору невірна. Тепер слід задуматися, чому ці відмінності є, і чи можемо ми створити метод лікування болю відповідно до кожної статі ".

Проте професора Гевіна Кенні, анестезіолога з Королівської лікарні в Глазго, результати виконаної роботи Кіо здивували. «20 років тому ми самі проводили подібне дослідження із залученням пацієнтів, які пройшли абдомінальну хірургію — надзвичайно хворобливу операцію», — розповів Кенні, - «Ста пацієнтам ми роздали пристрої з кнопкою, при натисненні на яку надходило додаткове знеболююче. Ми тоді виявили, що чоловіки використовували на 25% більше морфію».

Втім, здивування не заважає професорові називати результати цього нового дослідження цікавими, оскільки вони порушують психологічні аспекти проблеми.

Тим часом, Кенні відзначив, що в експериментах із зануренням рук у крижану воду чоловіки можуть вибрати "мужній підхід" і протримати руку набагато довше, ніж жінки, лише тому, що вони хочуть підтримати престиж сильної статі.

Так або інакше, статеві відмінності в сприйнятті болю залишаються темою для дискусії в науковому співтоваристві. Проте про різні підходи до зняття больових відчуттів у зв'язку з цими відмінностями вчені говорять все частіше.

Але відмітьте, притому, що жінки сильніше страждають від болю, живуть вони все одно довше за чоловіків.

 
Джерело: www.membrana.ru

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...