• Наркотичний вплив жирної їжі

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Понеділок, 12 вересня 2011 року

Важливу роль у процесі вибору того чи іншого виду продукту відіграють ендоканнабіноїди - внутрішні стимулятори нервової системи, схожі за дією з марихуаною - до такого висновку прийшли вчені з університету Каліфорнії.

У статті (журнал Proceedings of the National Academy of Sciences, 4 липня 2011) йдеться про те, що жирна їжа провокує вироблення в організмі певних хімічних речовин - ендоканнабіноїдів. Ендоканнабіноіди називають внутрішніми стимуляторами нервової системи, їх дія схожа на дію марихуани. Саме ендоканнабіноїди відіграють важливу роль при виборі тих чи інших видів продуктів.

Ссавці еволюційно "запрограмовані" на пошук жирної їжі, яка є одним з основних джерел енергії. Однак на сьогодні механізм роботи цієї "програми" мало вивчений.

Вчені з Італії та США під керівництвом Д. Піомеллі на прикладі лабораторних щурів показали роботу цього механізму.

В якості їжі гризуни отримували кукурудзяне масло. Щоб не допустити можливого впливу процесу травлення на хід експерименту, кукурудзяне масло виводилося зі шлунка тварини зовнішнім каналом. Була досліджена зміна концентрації ендоканнабіноїдів в різних частинах тіла гризунів.

При цьому при потраплянні жирної їжі на язик пацюка його мозок передавав в кишечник сигнал. Під його дією нервові клітини інтенсивно синтезували в кишечнику ендоканнабіноїди, які, в свою чергу, впливали на ті ж рецептори нервової системи.

Автори статті говорять, що ці речовини утворюються тільки в нервових клітинах, що відповідають за роботу травної системи, і їх дія не поширюється на мозок або інші частини нервової системи.

При посиленому утворенні ендоканнабіноїдів організм починає виробляти менше речовин, відповідальних за їх розщеплення. Тим самим поїдання жирної їжі викликає додаткове задоволення, внаслідок цього гризуни поїдають все більше їжі.

В якості протидії цьому ефекту в кишечник тварин була введена певна кількість хімічних сполук, що блокувала дію ендоканнабіноїдів. У результаті цього гризуни стали їсти в 3-4 рази менше жирної їжі, і не втрачали апетит, якщо їх раціон був замінений на знежирений.

Вчені підкреслюють, що необхідно провести додаткові експерименти для визначення того, що впливає на частоту прийому їжі та швидкість насичення. Це допоможе розробити медичні препарати, що здатні зменшити споживання жирної їжі.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...