• Деякі факти про сон

  • Epoch Тіmes Україна | Велика Епоха
    П'ятниця, 29 січня 2010 року
Ви відчуваєте, що не виспалися? Весь тиждень ви недосипаєте і постійно хочете заснути на роботі? Через надмірну напругу у вас безсоння і ви вважаєте, що вам потрібне снодійне? Що ж, це дуже поширене явище на словах. Але насправді все не зовсім так.

Безсонням, - як розладом сну, що найчастіше зустрічається, страждає лише близько 10% людей. І майже в половині випадків основна причина – хвороба (часто ментальна) або ефект яких-небудь речовин (наприклад, кави або ліків).

Ось декілька фактів про сон, які можуть допомогти вам висипатися краще:

Ми спимо краще, ніж ми вважаємо

Позбавлення сну для нас залишається лише міфом. Ми не схожі на зомбі. Статистичні дослідження показують, що в середньому люди сплять по 8 годин на добу. А ось деякі громадські організації, що фінансуються крупними компаніями, схильні стверджувати, що ми спимо все менше і менше, і, отже, нам необхідні ліки для поліпшення сну.

Чим старші ми, тим менше сну нам треба

Без сну ми помремо. Навіщо конкретно потрібний людині сон учені досі не знають, але основними припущеннями є відновлення життєво важливих процесів, сортування і передача на зберігання з короткочасної пам'яті в довготривалу спогадів, зібраних протягом дня. Торік дослідження Всесвітньої організації охорони здоров'я показали, що робота в нічну зміну може приводити до розладів сну і діяти як канцерогенний чинник. А проведене зовсім недавно дослідження показало, що з віком людям необхідно все менше сну.

Ви можете спати як дитя або як Томас Едісон

Альтернативою одному довгому сну може бути декілька короткочасних протягом ночі. Так званий поліфазний сон можна спостерігати у дітей. Говорять, що Томас Едісон теж спав уривками. Але для всіх останніх все ж краще спати скільки можливо вночі та у разі потреби небагато дрімати вдень. ЕЕГ показує, що більшість з нас мають два особливі моменти протягом доби, коли нам може бути необхідний сон – ніч і середина дня. Отже в ідеалі влаштуйте на роботі кімнату відпочинку, де можна буде подрімати в обідню перерву.

У тварин сон проявляється по-різному

Трипалий лінивець спить 9,6 годин щоночі. А ось новонароджені дельфіни і косатки цілком можуть не спати перший місяць свого життя. Втім, останнє не рекомендується людині. Навіть після однієї безсонної ночі ми стаємо дратівливими і втрачаємо можливість фокусуватися і приймати рішення, що може спричинити  небезпеку при роботі з механізмами.

Прості правила сну

Найцікавіше полягає в тому, що будь-який з нас може відмінно висипатися, якщо лише послідує простим правилам, які вам напевно відомі:

 
•Лягати треба в один і той же час.
 
•Розраховуйте час, щоб отримати мінімум 7 годин сну.
 
•Впродовж 4-6 годин до сну утримаєтеся від кофеїну, важкої або гострої їжі, алкоголю і ліків, які можуть не дати вам заснути.
 
•Знайдіть собі якесь заняття перед сном, щоб ви лягали вже розслабленим.
 
•Блокуйте всі відволікаючі шуми і джерела світла.
 
•У ліжку бажано лише спати. Жодного перегляду телевізора, читання або споживання їжі.
 
•Займайтеся фізичними вправами, але не безпосередньо перед сном.

Джерело: iscience.ru

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...