• У Китаї з благодійних внесків стягують 20% комісійних

  • Понеділок, 10 травня 2010 року

Китай. Періодично в Китаї виникають сумніви щодо використання за цільовим призначенням пожертвувань постраждалим від землетрусу 2008 року в Сичуані. Такі ж сумніви тепер виникають після недавнього землетрусу в Цінхай.

Повідомлення про розкрадання серед урядових чиновників і приховування правдивої інформації про розподіл пожертв, викликало обурення і гнів громадськості.

24 квітня в 5:00 вечора офіційні агентства новин у Китаї повідомили, що в результаті землетрусу, що стався рано вранці 14 квітня в окрузі Юйшу (Тибетський автономний район) провінції Цінхай загинуло 2203 людини. Також повідомлялося, що рятувальні роботи припинені і рятівники, включаючи китайський національний рятувальний загін, покинули Юйшу.

Чжан Гуанжун, віце-губернатор провінції Цінхай, заявив на прес-конференції 26 квітня, що розробляється план і кошторис відновлення районів, постраждалих від землетрусу. Він також повідомив, що влада Юйшу отримали допомогу на суму близько 7, 5 млрд юанів ($ 1100 млн), включаючи майже 3,5 млрд юанів ($ 0,51 млрд) грошових коштів, предмети першої необхідності і продуктів на 4 млрд юанів ( $ 0,59 млрд). Він також повідомив, що 554 кілометри доріг в зоні лиха були повністю паралізовані. «Відновити зруйноване буде дуже важко, і поки неясно, скільки грошей буде потрібно для відновлення. Більш точні цифри будуть названі пізніше», - сказав Чжан.

Данина з благодійності

Багатьох китайців турбує питання, як будуть використовуватися ці величезні суми. З цього приводу розгорілася гаряча дискусія в Інтернеті. Крім того, з часу землетрусу в Сичуані, розмір комісійних з пожертвувань, що стягуються китайським Червоним Хрестом, теж викликав великі дебати.

Нещодавно деякі засоби масової інформації підняли питання про благодійні організації, які стягують бариш з пожертвувань у розмірі 20%.

22 квітня Пан Ченьмінь, заступник директора відділу рятувальних робіт при міністерстві внутрішніх справ Китаю, спростував цю інформацію, заявивши, що громадські організації та фонди повинні діяти за законом і виконувати роботу у випадку стихійних лих відповідно до нормативних вказівок. Тому, стверджує він, було б неможливо для них стягувати 20% комісійних з пожертвувань. Пан Ченмінь сказав, що пожертвування використовуються для відновлення житлових будинків, шкіл, лікарень, державних установ і соціального забезпечення в районах стихійних лих.

У пункті 13 інструкції з прийому пожертвувань товариства Червоного хреста в Китаї йдеться, що дозволяється брати комісійні з пожертв у розмірі 3-5%.

А в статті 27 кодексу китайського благодійного товариства говориться: «Відповідно до державних нормативних інструкцій, з пожертвувань може стягуватися певний відсоток комісійних.

Новий китайський поп-ідол, письменник і блогер Хань Хань, написав у своєму блозі 14 квітня: «Я знав ще до землетрусу в Сичуані, що Червоний хрест бере на так звані« накладні витрати» дуже великі відсотки». Тому, він вирішив не жертвувати гроші державним організаціям. Крім того, невідомо, як будуть використані ці гроші. Він привітав рішення Червоного хреста про припинення стягнення комісійних з пожертвувань.

«Але досі у мене залишаються сумніви. Якщо на відновлення зруйнованих об'єктів після стихійного лиха потрібно 100 мільйонів і зібрано додатково пожертвувань на 50 мільйонів, чи означає це, що фонд допомоги становить 150 мільйонів, або ці 50 мільйонів підуть на потреби уряду?»

Насправді, Хань Хань - не єдиний, хто сумнівається. Грейс Лі, колишній китайський суддя, яка живе в даний час в США, вважає, що пожертвування - це акт благодійності. Жертвуючи гроші Червоному хресту, ви доручаєте йому належним чином розподілити їх.

«Як довірена особа, благодійна організація зобов'язана публічно відзвітувати, як використовуються гроші. Якщо уряд постановив брати комісійні - треба просто слідувати правилам! Це відноситься до нормальних, середніх розмірів пожертвувань. Але якщо мова йде про дуже великі суми пожертвувань, то від комісійних слід відмовитися. Наприклад, у випадку подачі позову, суд стягне з вас 2,5% якщо сума позову становить від 10 000 до 100 000 юанів, 0,9% - якщо сума позову більше одного мільйона, і 0,5% - якщо сума позову понад 20 мільйонів. Якщо «Червоний хрест» бере 3%, то від 40 мільярдів - це 1,2 мільярда юанів (175,8 мільйона доларів). Тоді «Червоний хрест» просто грабіжник. Фактично, після землетрусу у Сичуані по всій країні людей змушували робити пожертвування. Незважаючи на це, «Червоний хрест» бере свої відсотки. Чи не є це використанням важкої ситуації для пограбування людей? »- Сказала Лі.

Китайський коментатор У Лунгуй в одній зі своїх статей написав, що чутки про 20% грошей, що стягуються від пожертвувань, широко поширилися після землетрусу в Сичуані і викликали великий суспільний резонанс. Це питання виникає знову і знову, тому що рівень прозорості діяльності благодійних організацій і свободи інформації, далеко не відповідають суспільним вимогам.

Насправді, китайське аудиторське управління недавно визнало, що були зловживання коштами фонду допомоги постраждалим від землетрусу в Сичуані. Китайське національне радіо Voice of China (Голос Китаю) повідомила 20 квітня, що аудиторське управління в кінці лютого виявило 0,3 мільярда юанів (43,9 млн. доларів), привласнених і використаних не за призначенням. Ще 1,2 мільярда юанів (175,8 млн. доларів) були неправильно використані через не якісне управління фондами допомоги постраждалим від землетрусу в Сичуані.

Влада, однак, намагається змусити замовкнути тих, хто відкрито критикував механізм використання пожертвувань на користь потерпілих від землетрусів. Згідно з нещодавнім повідомленням, у Сичуані був убитий урядовий чиновник, який викрив розкрадання місцевого самоврядування з фондів, виділених на допомогу жертвам землетрусу 2008 року.

Таг'ял, відомий тибетський письменник (літературний псевдонім - Чжогс Дун) був заарештований 23 квітня по звинуваченню у «підбурюванні до підриву державної влади». Його сім'я і друзі підозрюють, що його заарештували за публікацію спільного листа, що розповідає про розкрадання коштів, призначених для допомоги жертвам землетрусу та містив заклик не робити пожертвувань в державні організації.

Грейс Лі задається питанням: «Якщо Червоний хрест дійсно припинив стягувати відсотки з пожертвувань, як повідомляє Хань Хань у своєму блозі, то чому офіційні особи з Міністерства внутрішніх справ не підтвердили, чи не спростували чутки про стягнення відсотків з пожертвувань?»

«Громадськість має право знати, як використовуються пожертвування, і ці питання весь час будуть виникати», - сказала Грейс. 

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...