• Один із творців стадіону «Пташине гніздо» бойкотує Олімпіаду

  • П'ятниця, 15 серпня 2008 року

Китайський художник Ай Вейвей відмовився бути на церемонії відкриття Олімпійських ігор-2008, не зважаючи на свою безпосередню участь у проектуванні стадіону «Пташине гніздо» в Пекіні.

Ай тісно працював із швейцарськими архітекторами Херцогом і Де Mуроном як художній консультант з розробки проекту. Але у своєму блозі (Інтернет-щоденник - прим. ред.) Ай відкрито говорить про своє негативне ставлення до Олімпіади-2008 і китайського режиму.

У своєму відкритому листі Ай висловив свої побоювання з приводу того, що китайська влада використовує Ігри в цілях зміцнення контролю над китайським народом.

Ай також відкрито закликав провести радикальні політичні реформи в Китаї.

«Ми повинні покінчити із самодержавством. Якої б форми воно не набувало, які б не знаходило виправдання, кінець кінцем, авторитарний уряд ніколи не дотримуватиметься принципів рівності, відмовляючи народові в правосудді та позбавляючи його радості та сміху», - мовиться в листі Ая. «Пройшло майже 60 років від дня створення Китайської Народної Республіки, а китайський народ як і раніше живе в умовах деспотичного правління без права голосу», - провадив далі він.

Він також додав: «Китай пережив лиха, страждання, приниження і темряву, що змусило людей втратити надію».

«У нас немає незалежних засобів масової інформації, хоча свобода висловлювання думок є більш цінною, ніж саме життя».

«Сьогодні не час говорити про наші проблеми, але і не слід миритися з тими, хто заявляє, що ці Ігри не є політичними», - додає він.

Ай - один із дуже небагатьох критиків компартії Китаю, що не зазнали цензури влади. Наприклад, китайський юрист-правозахисник Гао Чжишен опублікував серію листів керівництву компартії в 2006 році, закликаючи її припинити переслідування Фалуньгун. Через що його позбавили ліцензії на юридичну практику і кілька разів заарештовували. У листопаді минулого року він знов висловив занепокоєння з приводу порушень прав людини напередодні Олімпійських ігор, і його знов заарештували і жорстоко катували.

У своєму листі Ай описує, як в Китаї все сьогодні розглядується як «політичне», хоча деякі люди наполягають на тому, що Олімпійських ігор це не стосується.

«Неначе ці два тижні спорту якимсь чином не пов'язані з історією та психологією, з теорією і моральністю, і вони набагато важливіші, ніж основні людські цінності, - написав він. - Вони стверджують, що будь-хто, хто намагається пов'язати Ігри з політикою, має злісні приховані мотиви, що ця людина проти китайців».

Ай також заявив, що, хоча національний стадіон «Пташине гніздо» був розроблений ґрунтуючись на Олімпійському дусі «чесної конкуренції», він бойкотує церемонію відкриття Ігор, тому що вважає, що справедлива конкуренція вимагає свободи вибору.

Щонайменше 10 робітників загинули під час будівництва «Пташиного гнізда», але китайська влада систематично намагалася приховати правду, згідно з повідомленням у газеті The Sunday Times у січні цього року.

Свідки повідомили видання про те, що вони бачили, як люди падали з великої висоти і розбивалися на смерть.

«Тіла швидко забирали поліцейські, вони обгороджували місця падіння стрічкою оранжевого кольору і розганяли інших робітників, тоді як тіла загиблих вантажили в поліцейські машини», - мовиться в доповіді.

Серйозні побоювання були також і з приводу безпеки стадіону. Корейський архітектор Лі Юн Чжин заявив, що структура будівлі, будівельні матеріали і поспішне будівництво стадіону роблять його дуже вразливим - будь-яка тріщина може призвести до повного краху будівлі.

У травні 2004 року будівництво паризького міжнародного аеропорту ім. Шарля де Голля було відкладене після того, як обвалився термінал 2E, вбивши чотирьох чоловік. Проект аеропорту дуже схожий на проект стадіону.

Проект французького аеропорту розробив Пів Андре. Він також розробив міжнародний аеропорт у Дубаях, який також завалився в ході будівельних робіт у вересні 2004 року.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...