• Китайська компартія заборонила ЗМІ повідомляти про зруйновані під час землетрусу школи

  • П'ятниця, 6 червня 2008 року

Китайська компартія (КПК) видала всім китайським ЗМІ розпорядження про те, щоб вони припинили повідомляти інформацію про зруйновані під час землетрусу в провінції Сичуань школи. Про це газеті «Financial Times» повідомили китайські кореспонденти, які отримали це розпорядження від центрального відділу пропаганди КПК.

Китайська компартія видала наказ про заборону повідомлень

За інформацією «Financial Times» від 1 червня, після великої кількості повідомлень про те, що понад 10 тис. школярів і вчителів загинули під руїнами шкіл, які обвалилися під час землетрусу, китайські ЗМІ минулого тижня отримали розпорядження про те, що потрібно припинити передавати інформацію про це.

Кореспондент одного ЗМІ, який був посланий із провінції Гуандун у район землетрусу, розповів редакції «Financial Times», що його головний редактор передав йому розпорядження Центрального уряду про заборону на повідомлення про школи, що обрушилися, і загиблих школярів та вчителів. Оскільки ця тема дуже чутлива для КПК, він та інші кореспонденти попросили «Financial Times» не назвати їхніх імен і назв їхніх ЗМІ. Зазвичай усі команди китайським ЗМІ про те, як і про що повідомляти, надходять з міністерства пропаганди КПК.

Днями у різних районах, що пострадждали від землетрусу, батьки загиблих дітей виразили свій протест. Вони засуджують погану якість споруд у Китаї і вважають, що це відбувається через розкрадання будматеріалів, а також через халатність і корумпованість чиновників.

В опублікованій у журналі «Southern Weekend» м. Гуанчжоу статті, помічник інспектора управління  освіти провінції Сичуань Лінь Чан в інтерв'ю відзначив, що школи були зруйновані не тільки через землетрус. Він сказав: «Звичайно, тут існують чинники впливу стихійного лиха, проте одне лише стихійне лихо не привело б до такої трагедії. Звалити всю провину за трагедію на стихійне лихо - це аморальний підхід».

Численні школи, що обрушилися, неякісні будови і протести батьків - усі ці повідомлення принижують пропаганду китайської компартії про свою високу позитивну роль і допомогу після землетрусу. Влада всіма силами прагне створити в очах людей тільки позитивний образ партії, без жодної тіні сумнівів. Тому вони примушують ЗМІ у своїх репортажах робити акцент на успішні роботи з порятунку потерпілих, організовані вмілим керівництвом партії, на безкорисливі пожертвування партійних чиновників, на те, як комуністи-добровольці не шкодючи сил, беруть участь у рятувальних роботах і таке інше.

У неділю (1 червня) біля зруйнованої початкової школи Синцзянь, розташованої у м. Дуцзян'янь, неподалік від епіцентру землетрусу, декілька сотень батьків і родичів загиблих дітей зібралися щоб провести акцію пам'яті загиблих під уламками школи № 239 школярів і вчителів. У Міжнародний день захисту дітей (1 червня) протягом 2 годин люди по черзі підходили до розвалин школи Синцзянь, клали вінки, запалювали свічки, прощаючись із загиблими дітьми.

Через те, що в суботу батьки звернулися до Вень Цзябао з проханням розслідувати причини неякісних споруд, міські інспектори взяли зразки уламків шкіл для перевірки їхньої якості.

Китайська компартія ухиляється від теми розслідування і виявлення відповідальних

Газета «Washington Post» повідомила 1 червня, що батькам загиблих дітей буде дуже складно звинувачувати китайську компартію. У повідомленні мовиться, що декілька десятків будівель шкіл, під уламками яких загинуло понад 9 тис. дітей, в основному побудовані понад 10 років тому, в їхньому будівництві брали участь чиновники різних рівнів і комерційні компанії. Хоча китайський уряд красиво заявив, що розслідуватимуть цю справу, проте чиновники підкреслили, що треба здобути з цього урок, і не сказали, що потрібно притягти когось до відповідальності.

Через майже 3 тижні після трагедії, батьки загиблих дітей сказали, що вони не знають, які офіційні групи розслідування приїжджали в райони землетрусу для перевірки якості споруд.

Адвокати сказали, що в Китаї у такій справі дуже важко притягти до кримінальної відповідальності. Пекінський адвокат Пу Чан сказав: «Судовий процес із подібних справ може бути дуже довгим і безрезультатним, притягати до кримінальної відповідальності та вимагати компенсації буде дуже складно».

Один із батьків, який брав участь у заході пам'яті загиблих дітей, сказав, що влада не дозволила їм провести ходу вулицями міста, і що навіть їхні збори біля розвалин школи, потрібно було погоджувати і отримувати дозвіл від місцевої влади.

Одне з китайських ЗМІ повідомило, що заступник секретаря парткому провінції Сичуань Чень Хонгуй  очолив дві групи з перевірки якості споруд. Проте, коли в неділю кореспондент почав питати його про результати перевірки, він не хотів коментувати це, а тільки сказав, що мета керованих ним груп не в розслідуванні якості будов, а в тому, «щоб заново відбудувати ці школи».

Хто ж повинен понести відповідальність?

Як повідомила газета «New York Times» від 2 червня, батьки загиблих дітей збирають підписи і збираються подати на місцевих чиновників до суду. Вони продовжують свої протести, що є викликом для уряду компартії, який всюди пропагує подвиги своїх героїв і зворушливі вчинки людей, вихованих на ідеях комунізму, мовиться у повідомленні.

Учасники заходу, присвяченого пам'яті загиблих дітей у школі Синцзянь м. Дуцзян'янь, заблокували вхід у двір колишньої школи, і вимагали всіх, хто входить, реєструвати свої прізвища й імена. Вони також вимагали, щоб кореспонденти пред'являли свої посвідчення. Організатори заходу розповіли, що це для того, щоб уникнути перешкод з боку місцевих чиновників.

Акції пам'яті по загиблих дітях пройшли також у м. Меньчжу. В них взяло участь близько 60 чоловік. Тиждень тому батьки загиблих дітей повіту Деян зустрілися з місцевими чиновниками, які пообіцяли їм розслідувати цю справу і до неділі повідомити перші результати розслідування. Проте після неділі пройшов уже майже тиждень, ніякої інформації від чиновників досі немає. Селянин Чжан Лунфу, у якого в школі загинула дочка, сказав: «Вони не відповідають на наші вимоги».

Тянь Чин. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...