• Китайський Новий рік Білого Тигра: легенди і традиції

  • Євген Довбуш | Велика Епоха
    П'ятниця, 5 березня 2010 року
Хоча більшість країн нашої планети  відсвяткували Новий 2010 рік Тигра 1 січня, насправді він настав 14 лютого. Яка причина? Розгадка — в китайському календарі.

Китайський календар

Традиційний китайський календар є поєднанням місячного і сонячного календарів, тому й називається сонячно-місячним. Незважаючи на те, що у ХХ столітті сонячний григоріанський календар увійшов у вжиток китайців, стародавній місячний календар, як і раніше, використовується для визначення дати славнозвісних китайських свят, таких як Свято весни (або китайський Новий рік), Свято ліхтарів (Юаньсяо), Свято середини осені і т.п.

Новий китайський рік припадає на молодик, що настає після закінчення повного місячного циклу після зимового сонцестояння. Простіше кажучи — між 21 січня і 21 лютого за григоріанським календарем, яким ми звикли користуватися. У 2010 році свято китайський Новий рік — 14 лютого на новий місяць.

Згідно з легендою, один з перших імператорів Піднебесної Жовтий Імператор Хуанді винайшов календар у 2637 р. до н.е. Цикл календаря становить 60 років. Цикл виходить при сполученні десяти Небесних Стовбурів (гань) з дванадцятьма Земними Гілками (чжи). Тобто, кожен китайський рік є комбінацією одного Небесного Стовбура і однієї Земної Гілки.

З давнини в Китаї згадані дванадцять Земних Гілок асоціюються з дванадцятьма видами тварин, про які читач, напевно, знає: миша, бик, тигр, заєць, дракон, змія, кінь, вівця, мавпа, півень, собака і свиня. Таким чином, кожний рік має риси своєї тварини. Китайський Новий рік, який настав 14 лютого 2010 року за григоріанським календарем, пройде під заступництвом Білого Тигра. Тигр є символом хоробрості, справедливості, сили і військової міці.

Легенда про китайський Новий рік

Давним-давно в Серединній рівнині Китаю мешкало зле чудовисько на ім'я Нянь (пишеться однаково з китайським ієрогліфом «рік»). З його появою земля застигала від жаху, а дерева від переляку скидали листя. Весь рік Нянь перебувало у морській безодні, а напередодні китайського Нового року виходило з моря, ходило по землі, руйнуючи селища, поїдаючи людей і тварин. Тому перед настанням Нового року люди поспішали залишити будинки і ховалися в найближчих горах.

Але одного разу під китайський Новий рік у селі з'явився якийсь старець, просячи у місцевих селян дозволити йому переночувати, обіцяючи вигнати чудовисько назавжди. Але люди тільки сміялися з нього і кликали з собою в гори. Коли жорстокий звір наблизився до поселення, він раптом був приголомшений звуками і фарбами яскравих феєрверків, які потрясали небо і землю. Крім того, чудовисько Нянь побачило, що в будинках горять червоні вогні, а на воротах висять дощечки з червоними написами.

Сторопівши від страху від такого видовища, Нянь поспішило кинутися геть, сховавшись у морській пучині. Повернувшись у село, мешканці були щасливі побачити, що їхні будинки цілі й збережені. Добродушний старий подарував людям три скарби, якими він користувався, щоб прогнати чудовисько. І понині китайський Новий рік зустрічається гучними феєрверками, яскравими червоними ліхтарями біля будинків і червоними написами на дверях, через що ніякі злі потвори не сміють показуватися людям...

Традиції святкування китайського Нового року

Тисячоліттями китайці були вірні традиціям святкування Нового року, який вважається найбільш важливим сімейним святом.

За тиждень до китайського Нового року починається підготовка до свята. Спершу потрібно надіслати покровителя сім'ї — божество домашнього вогнища Цзао-вана — на Небо з доповіддю про справи сім'ї. Потім прибирають і прикрашають будинок. На вхідних дверях вішають написи на червоних смугах паперу або тканини з побажаннями всіх п'яти видів щастя: багатства, довголіття, пошани, радості й успіху.

Спати у китайський Новий рік не дозволяється, інакше злі сили, які були вигнані «трьома скарбами», можуть повернутися, так що вся ніч проводиться родиною за столом. Частування подається багате, немислиме святкове меню без пельменів і галушок. Не обійдеться стіл також без коропа — символа достатку, курки, качки і солодощів.

Настання новорічної ночі місцеві мешканці в Китаї зустрічають під гуркіт хлопавок і спалахи яскравих вогнів. У давнину порох засипали в колінця бамбука, і тільки в XI столітті увійшли в обіг паперові хлопавки. Бажано так освітлити феєрверками нічне небо, щоб стало ясно як вдень, тоді злі духи не наважаться повернутися у світ людей.

Танець лева і дракона

Наступний день після приходу китайського Нового року слід обов'язково присвятити пращурам, спалити пахощі у храмі. За китайськими традиціями люди можуть зробити це в будь-якому храмі, в залежності від їх віросповідання. Потім йдуть до друзів з подарунками, роблять у відповідь прийоми у своєму домі, або можна взяти участь у вуличних святах. Всюди можна побачити танцюристів, фокусників, жонглерів, оркестри з барабанщиками, новорічні ярмарки і т.п.

Популярні з давніх часів у Китаї танці драконів і левів. Дракони іноді досягають стометрової довжини. Десятки людей повинні злагоджено рухатися серед натовпу, щоб такий дракон танцював, звиваючись вгору і вигинаючись. Танок дракона, як вважається, виник у VII столітті. Цей танець висловлює пошану до цього міфічного створіння з божественними здібностями, яке згідно з багатьма історичними записами, періодично з'являлося у різних регіонах Піднебесної. За допомогою танцю народ Китаю під час китайського Нового року намагається донести до дракона прохання пролити на землю благодатні дощі для гарного врожаю.

Другий ритуальний номер — танець лева. Його походження тісно пов'язане з війною Піднебесної проти південних варварів у V столітті. Китайців мало не розгромили варвари, які пересувалися на слонах, але один китайський воїн подав хитру ідею: вискочити з засідки в масках левів і налякати слонів противника. Операція блискуче вдалася — слони оторопіли і кинулися врозтіч, давлячи ряди варварів. Звідси і виник танець лева, як данина пошани цій благородній тварині.

Свято ліхтарів

Кінець гулянь припадає на 15 день, у який відзначається свято Юаньсяо або «Свято ліхтарів». Воно було засноване на початку нової ери, коли імператор Мін-ді наказав у першу половину місяця китайського Нового року вночі запалювати вогні на знак пошани до Будди і відвідувати храми. У цей день народ змагається за кращі ліхтарі, виставлені на вулицях. Їх роблять різних форм і з різних матеріалів, багатоярусні, з написами-загадками і т.ін.

Нагадаємо, що у 2010 році китайський Новий рік за новим місяцем наступив 14 лютого. За китайським літочисленням це рік Білого тигра. Тому в цю ніч прощаються з фігуркою Бика і віддають данину поваги Тигру, який відповідальний за нові надії і звершення.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...