• Завершився 17-й з'їзд КПК: змін не передбачається

  • Середа, 31 жовтня 2007 року
 
17-й з'їзд комуністичної партії Китаю (КПК) завершився обранням нового керівництва і обіцянками демократичних реформ, проте, на думку спостерігачів, державний контроль зберігається, і на горизонті передбачається мало змін.

 

За повідомленням «International Herald Tribune», Голова партії Ху Цзінтао в своєму головному виступі на з'їзді  згадав слово «демократія» 61 раз, але, на думку демократичного активіста доктора Ван Цзіньтао, який зараз працює політологом в Університеті в Кентербері, Нова Зеландія, жодна з цих реформ не буде демократичною.

«Реальні реформи відбудуться в партії і державному органі, - заявив доктор Ван Великій Епосі. - Це (задум Ху) не в ім'я  свободи, не в ім'я рівності, а просто для того, щоб контролювати деякі соціально-економічні проблеми».

Професор Джеремі Барм, фахівець із сучасного Китаю при Австралійському національному університеті говорить, що надія на реальні зміни протягом п'ятирічного етапу, що послідує за з'їздом, украй мала, і з'їзд був «надто нудним» для того, щоб спостерігати за ним дуже пильно.

«Державний контроль посилений настільки, наскільки це можливо, - сказав він Великій Епосі. - Я не стежив детально, просто подивився. Загальний зміст мені відомий».

У центральний комітет політбюро, найвищий державний орган в країні, що складається з 9 чоловік, було призначено 4 нових члени. Традиційно під час з'їзду в центрі уваги знаходиться боротьба за владу між фракціями. Перестановки у владі виявилася в посиленні влади Ху Цзінтао, при впливі колишнього лідера Цзян Цземіня, що все ще зберігається.

Двоє з цих членів, Сі Цзіньпін і Лі Кецян, молодші за віком і очевидно відображають вплив Ху Цзінтао, особливо Лі, партійний секретар провінції Ляонін, член комсомольської фракції Ху. Як очікується, він стане представником прем'єр-міністра Вень Цзябао.

Вони є найбільш вірогідними наступниками Ху і прем'єр-міністра Вень Цзябао, термін дії повноважень яких закінчиться через п'ять років. Сі, розглядається як «спадкоємець», оскільки він - син одного чиновника, який знаходиться в еліті компартії, і влаштовує всіх.

Очевидно, що двоє з чотирьох членів Політбюро, які залишилися, глава пропаганди Лі Чаньчунь  і четвертий за рахунком чиновник Цзя Цинлінь без тиску Цзяна, що зберігає їх на цих постах, були б вимушені піти у відставку.

Цзян - сумно відомий жорстким управлінням країною.  Йому пред'явлені позови в 15 країнах за провідну роль в переслідуванні послідовників Фалуньгун у Китаї.

64-річний Ху заступив на другий і останній термін як генеральний секретар компартії, глава держави і верховний головнокомандуючий. Він торкнувся багатьох проблем в країні, включаючи розрив, що зростає, між доходами різних верств населення, екологічні проблеми, а також питання соціального забезпечення і охорони здоров'я в країні.

Епідемія корумпованості - це також одна з головних проблем. Минулого року 100 000 членів компартії понесли покарання за корупцію, а на 3 530 членів було заведено кримінальну справу, повідомляє «Australian Financial Review».

Доктор Ван, який здобув притулок у США після того, як був звинувачений і засуджений китайським режимом за участь у студентських протестах на Тянь-ань-мень в 1989 році, вважає, що ступінь проблем у Китаї змушує Ху і Веня підсилювати державний контроль, проте, це може лише збільшити корумпованість і підвищити напругу.

«Ху Цзінтао і Вень Цзябао хочуть вирішити проблеми в Китаї, але вони не знаходять шляхів, як це зробити, - говорить він. - Вони можуть запустити декілька проектів, щоб поліпшити становище бідних людей, узяти під контроль еліту, але, я сумніваюся, що це працюватиме, оскільки держава дуже корумпована».

«Якщо вони дадуть урядовцям владу, у них з'явитися більше можливостей для того, щоб стати ще більш корумпованими. Вони не використовуватимуть  цю владу для вирішення проблем простих людей», - упевнений доктор Ван. За його словами два нові члени Політбюро, Лі Кецян і Сі Цзіньпін, обидва добре освічені. Лі має  ступінь бакалавра з права, а Сі - доктор права.

Тоді як обидва молодші за решту членів Політбюро, за словами Вана, вони «дуже зрілі в питаннях боротьби за владу і ймовірно не підуть на ризик очолити політичні реформи».

«Яким буде їхній вплив невідомо, - говорить доктор Ван. - Тепер прийшов час очікування майбутніх ухвал після їхнього призначення, які відбудуться  наступногоу березня». За словами професора Барма, Ху намагається вирішити проблему бідності у західних районах Китаю і сільської місцевості, але він чекає, що процес буде репресивним і зміцнить подальший контроль партії. «Якщо для надання допомоги цим людям і було щось зроблено, то це не справляє враження. Для того, щоб зробити ці справи необхідно, щоб компартія пішла проти своєї власної тактики, проти монополістичної олігархії, контрольованої декількома сім'ями», - стверджує він.

За словами професора Барма, політичне минуле Китаю було «убивчим», проте сьогодення дає мало яскравих надій на майбутнє. «На зміну хаотичного політичного переслідування прийшло впорядковане деспотичне придушення свобод», - зазначив він.

Ша Адамс. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...