• Китай підсилює тиск на етнічні тибетські кадри всередині компартії

  • Середа, 31 жовтня 2007 року
 
Побоюючись проявів незадоволеності і соціальних безладів у зв'язку з внутрішньою політикою, спрямованою проти прихильників Далай-лами і незалежності Тибету, Китай підсилив тиск на тибетські кадри всередині компартії (КПК).
«Є незначна кількість дисидентських елементів усередині наший партії, які відчувають коливання в питаннях відданості її ідеалам, переконанням і політичній позиції», мовиться в призначеному для службового користування меморандумі, який розповсюдила комісія КПК з внутрішньої дисципліни в тибетському автономному районі (ТАР).

Цей документ, отриманий тибетською службою RFA, звинувачує внутріпартійних дисидентів у тому, що вони «присмоктались до грудей компартії Китаю, тоді як матір'ю звуть Далай-ламу», натякаючи на деяких тибетців, які користуються ім'ям КПК, але таємно слідують вказівкам Далай-лами. У документі, який виявляє посилення внутріпартійної лінії в ТАР з того часу, як тут близько року тому помінялося керівництво, детально викладається справа партійного дисидента Пxунцока Гьялцена (Phuntsok Gyaltsen) і вчителя Лхадона-молодшого.

Як свідчить меморандум №2 комісії з внутрішньої дисципліни ТАР, 33-річний Пxунцок Гьялцен, заступник глави адміністрації поселення Пхурбу (Phurbu) і спеціальний агент управління міліції повіту Палгон (китайською Bange), був виключений з КПК і арештований за публічний вигук «реакційних гасел». 31-річний учитель середньої школи повіту Кхангмар (Khangmar) Лхадон-молодший,  був усунений від роботи і арештований за те, що розповідав у класі: обраний Пекіном панчен-лама - підроблений.

«Дуже небезпечно, якщо ми не зможемо усунути таких дисидентів, як Пхунцок Гьялцен і Лхадон-молодший. Це може виявитися прихованою небезпекою, яка загрожуватиме стабільності і гармонії в нашому суспільстві», йдеться в меморандумі. Він закликає членів партії зберігати «світлу політичну голову» і підсилити опір заявам на підтримку незалежності серед тибетських членів КПК.

Документ, датований 4 вересня, вийшов після того, як у зв'язку з призначенням у 2006-му нового партійного секретаря ТАР Цзяна Цинлі протягом року наростають протести в тибетських регіонах Китаю. «Вважаю, що ми спостерігаємо, як з початку минулого року під керівництвом Цзяна Цинлі виявляється абсолютно новий підхід до вирішення таких проблем», - говорить експерт із вивчення сучасного Тибету з Колумбійського університету в Нью-Йорку Роббі Барнетт (Robbie Barnett).

На думку Барнетта, нова кампанія проти незгодних є «вельми агресивною і вельми в традиціях партії, де зазвичай береться невеликий інцидент, його значення примножується - і це стає приводом для зміцнення партійної дисципліни серед членів КПК. Слід припустити, що Цзян Цинлі дуже й дуже нервує з приводу лояльності тибетських членів КПК». Цей документ також проливає світло на атмосферу зростаючої підозрілості, по етнічній лінії усередині тибетської частини партії, відзначає він.

«Думаю, що [партійні вожді] відчувають все більші побоювання з приводу того, що ніколи не зможуть дізнатися, що насправді відбувається в серцях цього народу», - говорить Барнетт.

З 1994 року спостерігалося «величезне зростання доходів у членів партії і тибетських чиновників, які працюють на уряд, тобто значне поліпшення їхнього особистого добробуту і умов життя сімейств, проте вони, як і раніше, не знають, про що насправді думає народ і яка його лояльність. Звідси зайва зацікавленість в китайському керівництві, яка, слід зазначити, межує з рівнем патології».

Як йдеться у меморандумі далі, Пхунцок Гьялцен народився в повіті Рівоче (Riwoche) в префектурі Чамдо (Chamdo), закінчив коледж, і вступив до КПК в 2002 році. 19 квітня 2007 року він викрикнув: «Незалежність Тибету!» і «Хай живе Далай-лама!». За це він був виключений з КПК, знятий з роботи і арештований.

Лхадон-молодший народився в повіті Кхангмар і також закінчив коледж. 3 квітня 2007 року він сказав школярам свого класу: «11-й панчен-лама, визнаний центральним урядом, підроблений. Справжній 11-й панчен-лама має реінкарнацію в Індії. Панчен-лама від центрального уряду їздив до Індії на зустріч із нинішнім панчен-ламою». 14 червня він був звільнений із служби і арештований.

Показова лють

Секретар компартії ТАР Чжан Цинлі, який є одним із делегатів 17-го з'їзду компартії Китаю, що проходить в Пекіні, показово виразив «лють» з приводу церемонії нагородження Далай-лами Золотою медаллю конгресу США, на якій президент США вперше з'явився з духовним лідером Тибету на публіці. «Ми просто в люті, - наводить вислови Чжана Цинлі газета New York Times. - Якщо Далай-лама може отримати таку нагороду, то в світі немає ні справедливості, ні добрих людей».

Він заявив також, що «з того часу, як покинув Китай 48 років тому, цей Далай-лама ніяк не зупиниться, або хоча б уповільнить свою сецесіоністську діяльність». Газета Сhina Daily 17 жовтня присвятила заявам із цього приводу матеріал на першій смузі, під заголовком «Don't meet Dalai Lama, Bush urged».

Міністр закордонних справ КНР Ян Цзечі закликав 16 жовтня американського президента Джорджа Буша відмінити плановану публічну зустріч з Далай-ламою, якого, як відзначає газета, «Китай вважає політичним вигнанцем, який довгий час бере участь у сепаратистській діяльності», попередивши, що вона може здійснити якийсь «дуже серйозний вплив» на двосторонні відносини.

«Ми виражаємо крайню невдоволеність із цього приводу і жорсткі заперечення. Ми щиро вимагаємо, щоб американська сторона відмінила цей украй неправильний захід», - заявив Ян Цзечи журналістам в кулуарах з'їзду компартії Китаю.

Кампанія в Літханзі

Кампанія із викорінювання настроїв на підтримку Далай-лами і свободи Тибету проходить в регіоні Літханг в автономному тибетському районі Карцзе провінції Сичуань на південному заході Китаю. У Літхангу, де проживає безліч тибетців, в середині серпня відбулися масові протести під час фестивалю кінних перегонів. За інформацією RFA, з 7 вересня в населеному скотарями Літхангу формально почалася кампанія патріотичного перевиховання, яку почав командир батальйону народної збройної поліції, який прибув у регіон з контингентом близко 200 чоловік.

Чиновники вимагають від людей зробити вибір між КНР і Далай-ламою. «Кенсур Драккар Рінпоче з монастиря Літханг, який вже провів декілька років у в'язниці, відмовився підкорятися, - повідомив тибетській службі RFA місцевий житель - Він відповів, що носить титул Рінпоче», який є почесним званням вищих релігійних наставників Тибету. «Як практикуючий буддизм, - відзначає цей житель, - він цілком відданий своєму корінному вчителеві, а цим корінним вчителем є Далай-лама. Отже, він не може критикувати Далай-ламу, який для нас не тільки релігійний лідер, але й наш політичний лідер».

Кампанія із перевиховання спрямована також проти місцевих керівників і вчителів на внутрірайонному рівні. «Під час кампанії багато вчителів виразили рішення вибрати Далай-ламу, а не Китай. Багато хто взагалі залишив мітинги. Чиновники пригрозили, що їхня зарплата буде скорочена і розподілена між пересічними людьми. Вчителі відповіли своєю відсутністю», відзначає джерело RFA. Адрук Адрак (Adruk Adrak) - племінник Ронгьяла Адрака, арешт якого за виступ на підтримку Далай-лами викликав акції протесту в Літхангу, - пішов з мітингу, вигукуючи «Хай живе Далай-лама!» і «Хай виконаються побажання Ронгьяла Адрака!».

Барнетт вважає, що це знаменує посилення реакції Китаю на публічні протести і дисидентські виступи. «Схоже, що державні та місцеві особи, як в тибетському автономному районі і Сичуані, так і на загальнонаціональному рівні, увійшли до фази швидкої реакції, коли навіть одиничний випадок, навіть невеликий інцидент на кшталт цих двох, може привести до значних кампаній і великих змін у політиці або великих політичних відповідей».

«Отже ми безумовно не повинні виключати можливість того, що це означає потенційно дійсно велике чищення з міркувань безпеки і ідеологічне перевиховання», відзначає він. За повідомленням експерта, починаючи з 2000 року, етнічні китайці проходять навчання на тибетській мові в університеті Лхаси з тією ідеєю, що вони будуть направлені в невеликі селища міського типу і села як чиновники місцевого рівня. Зараз таким чином отримали направлення від 200 до 300 чоловік. «Це абсолютно нова конфігурація зовнішності китайської держави в сільських районах Тибету».

У Літхангу тибетські чиновники вже замінюються китайськими. «Заміна в Літхангу є надзвичайно швидкою версією того ж підходу, що реалізовується швидше, якщо можна так виразитися, застосуванням силових прийомів, ніж за планом. Але це частина загальної тенденції, яка являє собою дуже і дуже великі зміни в політиці з приводу того, як вести справи в сільській місцевості», - вважає Барнетт.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...