ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Спроба японського журналіста взяти інтерв'ю у Гао Чжішена не увінчалася успіхом

Велика Епоха
Токіо. Почувши про обіцянки китайського комуністичного режиму пом'якшити обмеження для іноземних журналістів, японський журналіст в Пекіні спробував взяти інтерв'ю у знаменитого адвоката і правозахисника  Гао Чжішена. Проте, під приводом того, що «Гао Чжішен відрізняється від звичайних китайських громадян», китайська влада створила перешкоди його спробі взяти інтерв'ю.

Адвокат Гао Чжішен у своєму рідному місті в провінції Шаньсі на початку 2006 року. Фото: Ye Shuang
Адвокат Гао Чжішен у своєму рідному місті в провінції Шаньсі на початку 2006 року. Фото: Ye Shuang
Репортер японської газети «Sankei Shimbun» в Пекіні опублікував пізніше в Інтернеті свій нарис, що розповідає про його спроби проінтерв'ювати знаменитого адвоката.

Опівдні, 16 січня, після деяких пошуків журналістові нарешті вдалося знайти будинок, де живе Гао Чжішен.  Але, коли він увійшов до будівлі і наблизився до квартири Гао, його зупинили 4 людини. Вони допитали журналіста і зажадали, щоб він пішов. Згідно з опублікованим в Інтернеті нарисом журналіста, люди, що є агентами громадської безпеки, навіть розмістили всередині будівлі ліжко, щоб мати можливість спостерігати за Гао і всіма людьми, що входять в будівлю, 24  години на добу.
 
Потім службовці громадської безпеки наказали журналістові зайти «в кімнату для спостережень», організовану перед входом в місце мешкання Гао. Увійшовши до кімнати, репортер побачив людей у цивільному, що встають з ліжка. Він представився і сказав, що хоче взяти інтерв'ю у Гао Чжішена. Чоловік у цивільному неодноразово запитав у нього: «Ви дійсно японець? Навіщо Ви тут? Про що Ви хочете питати?».

Журналіст запитав, згідно з яким законом йому не дозволяють узяти інтерв'ю в Гао? У відповідь чоловік в цивільному заявив: «Це неможливо  - взяти інтерв'ю у Гао».

Він додав: «Вам необхідний дозвіл». Журналіст заперечив, що китайська влада пом'якшила обмеження для іноземних журналістів, на що було сказано: «Він відрізняється від звичайних громадян». Потім журналістові наказали піти.

Японський репортер, що працює в пекінському офісі «Sankei Shimbun» опублікував свій нарис на сайті Sankei.

У нарисі згадувалося, що Гао Чжішен присвятив себе правозахисній діяльності. У жовтні минулого року він написав керівникам КПК (Комуністичної партії Китаю) три відкритих листи, в яких закликав зупинити репресії проти Фалуньгун. Після цього його адвокатська контора була закрита. З того часу він зазнає тиску і знаходиться під постійним спостереженням.  22 жовтня 2006 року його звинуватили в «підбурюванні до підривної діяльності проти держави» і засудили до трьох років в'язниці та п'яти років випробувального терміну. Проте влада, прагнучи, мабуть, уникнути засудження з боку міжнародного співтовариства, відпустила його тієї ж ночі і помістила під домашній арешт.

У нарисі йшлося про те, що після того, як в ЗМІ були висвітлені проблеми, про які говорив Гао, такі, як насильницьке відбирання китайським режимом землі у селян, несправедливе відношення до селян і репресії проти послідовників Фалуньгун, у всьому світі стали приділяти їм більше уваги. Тому КПК підсилила свій контроль над  діяльністю Гао.

Оскільки Гао знаходиться під домашнім арештом і  пильним спостереженням, про його життя мало відомо.

Недавно Пекін оголосив про те, що, починаючи з 1 січня 2007 р. і до кінця Олімпійських Ігор у 2008 році, обмеження на інтерв'ю для іноземних журналістів в Китаї будуть пом'якшені. Офіційні особи заявили, що журналістам з іноземних держав і Гонконгу, більше не доведеться отримувати дозвіл у звичайних чиновників  або у працівників  місцевих офісів закордонних справ для того, щоб узяти інтерв'ю.

Після цієї заяви КПК агентство «Рейтерс» змогло успішно взяти інтерв'ю у Бао Туна, колишнього секретаря генсека КПК Чжао Цзияна, внаслідок чого деякі люди повірили в правдивість обіцянок, що обмеження дійсно пом'якшені.

Але багато правозахисників і люди, що постраждали від репресій з боку китайського комуністичного режиму, вважають ці заяви «порожніми обіцянками». Пекінський правозахисник Ху Цзя говорить, що китайські закони, включаючи Конституцію, в Китаї не дотримуються. За словамих Ху, китайська влада давала багато порожніх обіцянок, і він не має ілюзій з приводу того, що ця заява дотримуватиметься на практиці.

Жень Цзихуей. Велика Епоха