• Прихильник повернення Далай-лами на батьківщину звинувачений владою КНР у закликах до перевороту в державі

  • Середа, 5 вересня 2007 року
 
Влада розташованої на заході Китаю провінції Сичуань звинуватила тибетського кочівника за публічний заклик до повернення Далай-лами на батьківщину у державній зраді, повідомляє Associated Press.
53-річний Ронгьє Адрак (Runggye Adak) був арештований 1 серпня після того, як під час фестивалю тибетської культури, що співпав із ювілеєм китайської армії, вихватив у ведучого мікрофон та закликав багатотисячну тибетську публіку підтримати повернення Далай-лами на батьківщину.

За даними Інформаційного центру з прав людини та демократії, що базується у Гонконзі, органи прокуратури в автономному районі Карцзе тибетської провінції Сичуань 27 серпня пред'явили йому формальне звинувачення «у закликах до зміни державної влади». Влада КНР нерідко використовує туманні формулювання законодавства про державну зраду для переслідування критиків режиму, ув‘язнюючи їх на тривалі терміни.

Виступ Ронгьє Адраки, що викликав у провінції Сичуань зіткнення між тибетцями, які вимагали його звільнення, із солдатами й міліцією, був названий центральним урядом Китаю «великим політичним інцидентом». Керівникам місцевого уряду й чиновникам компартії було наказано провести збори для засудження виступу тибетського селянина, а також підсилити правоохоронну діяльність.

Згідно з повідомленнями Radio Free Asia, у цей історичний район Тибету були введені додаткові військові частини озброєної міліції, що утихомирювали осередки соціальної напруженості, у результаті чого отримали поранення щонайменше три тибетці.

У російськомовній версії газети "Женьмінь Жибао" з'явилося повідомлення про те, що «в одному з тибетських автономних округів провінції Сичуань затриманий селянин, який виступав із націоналістичними гаслами». Міліція громадської безпеки оголосила, що «публічний виступ затриманого був спрямований на розкол держави, завдав шкоди національній єдності та порушив громадський порядок. Він буде покараний відповідно до закону».

Англомовна офіційна газета China Daily оголосила, що на традиційному фестивалі у провінції Сичуань заарештували тибетця, що «пропагував сепаратизм».

Близько 200 тибетців зібралися 1 серпня після арешту Ронгьє Адраки біля будівлі міліційної дільниці у Літханзі, вимагаючи надання релігійних свобод та пошани до прав тибетців. Інформаційний центр у Гонконзі повідомив агентство Reuters, що у зв'язку з акціями протесту у Літханзі (Litang у китайській версії) влада арештувала 30 чоловік.

Міжнародна організація «International Campaign for Tibet» (ICT) заявила, що за заклики до звільнення Ронгьє Адраки були затримані також троє його племінників, які розмістили фотографії розгону протестувальників озброєною міліцією. Тибетські кочівники, які зібралися біля адміністративних будівель Літханга, були розігнані після того, як 8 серпня військові почали обстрілювати натовп сльозоточивим газом і кидати шокові гранати, повідомляє ICT, але пообіцяли повернутися, якщо суд над ним буде несправедливим.

Уночі 21 серпня у повіті Літханг співробітниками міліції громадської безпеки був арештований 45-річний чернець Адрук Лупо (Adruk Lopoe), місцезнаходження якого, як повідомляє незалежний тибетський сайт Phayul.com, й досі невідоме. За інформацією Тибетського центру прав людини й демократії (TCHRD), цей добре відомий у Карцзе тибетський чернець уже затриманий у зв'язку із закликами звільнити Ронгьє Адраки (Ronggye A'drak), що перебуває у центрі тимчасового утримання в Літханзі.

Протягом багатьох років Адрук Лупо відстоював освітні потреби тибетської молоді, виступаючи також із протестами проти вирубки лісів і винищування диких тварин у Карцзе. У 1997-1998 роках, у розпал кампанії «патріотичного перевиховання», що проводилася китайською владою у тибетських монастирях, Адрук Лупо був призначений заступником директора комісії демократичного управління монастиря Літханг.

Ці комісії працювали з 1996 року над проведенням «патріотичного перевиховання», у ході якого в обов'язковий навчальний план монастирів упроваджувалися політичні тексти про вірність державі, що відкидали духовний авторитет Далай-лами.

Проте, відзначає TCHRD, Адрак Лупо, цілком розуміючи ту шкоду, яка завдається релігійним переконанням тибетців, відмовився від цієї впливової посади.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...