• Поведінка милосердного імператора: мати широту поглядів і велику витримку

  • Середа, 29 листопада 2006 року
 

Прислів'я свідчить: "Людині властиво помилятися". Чому при імператорських дворах стародавнього Китаю був необхідний радник, який мав владу вказувати на помилки і застерігати імператора?

Він повинен був щиро вказувати на помилки монарха, щоб можна було їх виправити. Важливо було бути більш терпимим, приймати пропозиції і критику інших, тому що таким чином кожен міг би постійно покращувати себе і, використовуючи думку іншої людини, не потрапляти в пастку невміння розглянути власні проступки, що може призвести до великих втрат.

От чому люди кажуть: "Чесна порада, хоч і неприємна для вуха, але вигідна для поведінки". Імператор Сун Женьцзун (1022-1063) із північної династії Сун (960-1126) був  дуже радий, коли йому вказували на його помилки.

Одного разу радник Ван Су порадив імператорові Сун Женьцзуну не дуже захоплюватися жінками, але імператор відповів: "Дійсно, Ван Деюн нещодавно прислав мені кількох красивих молодих персон, і всі вони тепер при дворі. Мені вони дуже подобаються, так дозвольте мені не відправляти їх". Ван Су  наполягав: "Я Ваш міністр, і приїхав, щоб дати пораду саме сьогодні, тому що боюся, що Ваша Величність стане розважатися з цими молодими персонами".

Почувши це, імператор, хоч і неохоче, видав негайний указ відправити цих жінок з імператорського двору після того, як кожній з них було видано 300 зв'язок грошей. Ван Су знав, як імператорові не хотілося відпускати цих жінок, тому він сказав: "Ваша Величність розуміє, що я був правий, отже, немає ніякої необхідності діяти так поспішно. Оскільки ці дівчата вже тут, буде не надто пізно відправити їх пізніше".

Імператор Сун відповів: "Я боюся, що якщо протримаю їх тут дуже довго, я ще більше полюблю їх, і мені буде дуже важко їх відправити". Через деякий час, закінчивши із справами імператорського двору, імператор Сун Женьцзун пішов до своєї спальні. Один із євнухів став розчісувати йому волосся. Євнух бачив, що імператор був засмучений, і запитав його, в чому справа. Імператор сказав йому, що причиною цього був його радник, який порадив йому зменшити кількість слуг і служниць при дворі.

Євнух сказав: "Навіть у будинках міністрів є дівчата, щоб співати й танцювати, і коли міністри здобувають підвищення, вони наймають ще більше дівчат. У Вашої Величності й так небагато слуг і служниць, а він, проте, запропонував подальше зменшення. Це вже занадто".

Імператор Женьцзун сидів, нічого не відповідаючи. Євнух заговорив знову: "Чи прийме пораду Ваша Величність?" Імператор відповів: "Це порада мого наставника, звичайно, я прийму його пораду". Користуючись тим, що він був улюбленим слугою імператора, євнух сказав: "У такому разі  дозвольте спочатку мені покинути Ваш двір". Імператор піднявся і наказав звільнити з імператорського двору 29 слуг і служниць, а разом із ними і цього євнуха, що стежив за його волоссям.

Пізніше королева запитала імператора, чому було необхідно звільняти євнуха, який розчісував волосся, який багато років був близький імператорові і мав його довіру. Імператор відповів: "Він попросив, щоб я відхилив пораду мого радника. Як я можу тримати таку людину?!" Інспектор та інший радник при імператорському дворі Бао Чжен часто відвідував імператора Сун Женьцзуня і прямо казав йому те, що думав. Іноді він гаряче сперечався з імператором.

Як відомо, імператор Сун Женьцзун навіть дуже гнівався, але зрештою завжди приймав пораду Бао. Бували навіть моменти, коли слина Бао, який обстоював свою думку, у палкій розмові потрапляла на обличчя імператора, але імператор терпляче слухав, витерши лице власним рукавом.

Сінь Янь. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...