• Як стародавні китайці святкували зиму

  • Вівторок, 8 січня 2008 року
 

«Різдвяні співи» Діккенса нагадують нам про те, що добро і зло існують одночасно в серцях людей навіть під час Різдва.

Можливо, саме під час найхолоднішої і найтемнішої пори ми відчуваємо потребу доторкнутися до чого-небудь світлого і радісного. На Заході це одна з найсвятковіших пір року. Такі старі англійські пісні, як «Перше різдво» (The First Noel), «Ми бажаємо вам щасливого Різдва» (We Wish You а Merry Christmas), традиційна різдвяна пісня «Deck the Halls» належать до найулюбленіших.

У північній півкулі день зимового сонцестояння - це найдовша ніч і найкоротший день. Потім дні стають довшими. Але всі люди знають, що найхолодніші дні ще попереду. Китайці кажуть «вступити в дев'ять» - дев'ятиденний період після зимового сонцестояння. Вважається, що найхолодніші дні доводяться на цей період «трьох дев'яток». Після зимового сонцестояння енергія Ян зростає, тобто в найхолодніші дні ми на порозі наближення тепла.

Одне з 24 ділень китайського календаря, зимове сонцестояння, відзначається в багатьох місцях навіть сьогодні. Цієї зими, наприклад, прекрасне шоу «Святкові чудеса» прибуває в театр Бекона, а потім і в інші місця, щоб представити хореографічні постановки, які пожвавлять настрій цього сезону.

Китайські традиції святкування зимового сонцестояння, безумовно, стародавні. Відомі як зимові фестивалі чанцзи або дунцзи, вони зародилися 2 500 років тому, в Епоху Весни і Осені. Китайці використовували сонячний годинник з глини для визначення дня зимового сонцестояння, яке зазвичай доводиться на 22 або 23 грудня.

Відзначати зимове сонцестояння почали в епоху династії Хань. Імператорський двір проводив обряд «Хо дун» (вітання зими) і оголошував його всенародним святом. Імператор відпочивав, а державні чиновники брали відпустку. За часів династії Цзінь імператорський двір приймав поздоровлення від сусідніх держав.

В епоху династій Тан і Сун прихожани робили пожертвування Небу і предкам. Цього дня імператор виїжджав у сільську місцевість, щоб принести дари Небу. Цього дня люди проводили обряди, віддаючи дань пошани батькам і старшим. У державних записах династії Цин значилося, що зимове сонцестояння таке ж важливе свято, як і Новий рік.

Про нього збереглося безліч легенд. Вираз «Їжте вунтун (китайські галушки) взимку і локшину влітку» походить з династії Хань. У цю епоху німецькі племена нападали на прикордонні села, і люди не знали миру. Два лідери племен Хун і Тун викликали найбільше обурення. Селяни згортали м'ясо за формою рогу, називали його Хунтун (або вунтун) та із задоволенням з'їдали.

У провінції Хенань галушки також називають «заморожені вуха».

Чжан Чжуньін був урядовцем, а також жалісливим лікарем з Чанша. Пішовши у відставку, він вирішив повернутися в своє село з декількома учнями. Дорогою туди йшов сильний сніг, і вітер проймав до кісток.

Добрий лікар побачив бідних селян на березі ріки Бай в Наньян. Їхні вуха були сильно обморожені. Це дуже засмутило його. Щоб він міг надати людям медичну допомогу, для нього встановили навіс. У киплячий казан він додав м'ясо кози, гострий перець і  необхідні ліки. Після кипіння вариво витягувалося і подрібнювалося.

Його учні начинили тісто цією масою і приготували суп. Це блюдо назвали «суп проти обморожених вух». Після того, як хворі селяни з'їли суп, їхні вуха вилікувалися. Пізніше ці шматочки тіста отримали назву галушок. Кажуть, що, якщо люди під час зимового сонцестояння будуть їсти галушки, то вони не страждатимуть від холоду.

У долині річки Янцзи в південному Китаї в ніч зимового сонцестояння за традицією їдять клейкий рис і червону квасолю. Легенда свідчить, що у чоловіка на ім'я Гун Гун був син, який зробив багато поганих справ. Він помер у день зимового сонцестояння і перетворився на злого духа, який продовжував шкодити людям. Проте злі духи дуже бояться червоної квасолі, тому в день зимового сонцестояння люди готують і їдять червону квасолю і рис, щоб відгонити нечисть.

Подібно до того, як у «Різдвяних співах» присутня частка привидів і диявольських справ, схоже, що в стародавньому Китаї існували свої погані знаки, які люди використовували для святкування зимових місяців. Тому в день зимового сонцестояння прикрашайте свої будинки, їжте червону квасолю і багато галушок.

Івон Маркот. Велика Епоха
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...