ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Різні дієти виявилися ефективними для лікування аутизму

Велика Епоха
(Oksana Kuzmina/Shutterstock)

Коли Метью Гірнінгу поставили діагноз аутизм, фахівці сказали Террі Гірнінг, що в її 4-річного сина генетичне захворювання, і що він ніколи не буде самостійним.

«Я пам'ятаю, як подумала, що не знаю як, але це не буде його історією», — сказала пані Гірнінг The Epoch Times.

Вона помітила, що після вживання певних продуктів він мав проблеми зі сном. У нього були інтенсивні сенсорні зриви й практично повна відсутність зорового контакту. Він страждав через обмежений словниковий запас і хронічні закрепи, а іноді не відгукувався на своє ім'я.

Інтуїція і критичне мислення підказували, що дієта — легкий шлях до розв'язання проблеми.

«У нас була близька подруга, терапевт, що спеціалізується на аутизмі. Вона згадала червоний барвник і глутамат натрію (підсилювач смаку)... Я почала занурюватися у світ біомедичних втручань», — сказала пані Гірнінг.

Гірнінг дізналася, що в Метью порушений мікробіом кишківника — спільнота бактерій, вірусів і грибків, які синергійно працюють над створенням метаболітів, що регулюють роботу нейротрансмітерів. Цей зв'язок між кишківником і мозком може пояснити зміни настрою, поведінки та загальної функціональності, які відбуваються завдяки дієті.

Тестування також виявило в Метью цілу низку харчових алергій. Завдяки змінам у раціоні, Метью зміг повернути назад симптоми аутизму.

Успіх завдяки дієті

Серед останніх досягнень Метью Гірнінга — отримання звання «Орла» в бойскаутах і навчання в коледжі. Мати й син вважають, що дієта та низький вміст вуглеводів стали ключем до його одужання.

Однак офіційних досліджень про те, чи може палеодієта допомогти в разі аутизму, не проводилося. Палеодієта передбачає вживання цільних продуктів і відмову від простих вуглеводів, цукру, зернових, молочних продуктів і бобових. Насправді лише кілька дієт були ретельно вивчені у зв'язку з розладами аутистичного спектра (РАС).

Незважаючи на те, що вплив великого розмаїття дієт складно вивчити, особливо на дітей із відхиленнями в розвитку, обмін думками щодо спостережень за харчуванням є звичним явищем, особливо серед осіб, які здійснюють догляд за сім'ями з аутистами. Дослідники скористалися цим досвідом, провівши велике опитування вихователів, багато з яких використовували харчування для усунення симптомів, характерних для аутизму.

В обсерваційному дослідженні 2023 року за участю понад 800 спостережуваних порівнювали тих, хто використовував добавки й фармацевтичні препарати, з тими, хто використовував спеціалізоване харчування, включно з палеодієтою та 12 іншими дієтами, для лікування симптомів аутизму.

«Є багато вагомих причин, через які ці дієти корисні. Механізми, що лежать в основі їхньої дії, пов'язані з тим, що ми спостерігаємо в симптомах, пов'язаних з аутизмом», — розповіла The Epoch Times Джулі Метьюс, співавторка дослідження й сертифікована консультантка з харчування. Вона засновниця компанії Nourishing Hope, що спеціалізується на індивідуальному харчуванні за аутизму та СДУГ.

Оцінка ефективності дієт

Загалом, лікувальні дієти виявилися безпечними та економічно ефективними засобами, що поліпшують деякі симптоми з набагато меншою кількістю побічних ефектів, ніж деякі фармацевтичні препарати.

Результати дослідження були опубліковані у вересні 2023 року в журналі Journal of Personalized Medicine.

За шкалою корисності від нуля до трьох, дієта набрала в середньому 2,36 бала за лікування симптомів, порівняно з 1,59 бала для нутрицевтиків і 1,39 бала для фармацевтичних препаратів, включно з ліками проти судом і психіатричними препаратами.

Найвищий рейтинг отримали такі дієти:

Здорова дієта — багата на овочі, фрукти та білок, з низьким вмістом шкідливої їжі та цукру.

Дієта Файнгольда — дієта з цільних продуктів без штучних барвників, ароматизаторів і консервантів, а також із низьким вмістом саліцилатів, токсинів, що виробляються деякими рослинами.

Дієта з відмовою від продуктів — індивідуальний підхід, заснований на продуктах, що викликають підвищену алергію в учасників. Інші дослідження показали, що діти з РАС, як правило, мають високу чутливість до яєць, молока та пшениці.

Дієта з низьким вмістом цукру — використовується для балансування цукру в крові та зменшення запалення.

Безглютенова/безказеїнова дієта — відмова від глютену та казеїну, молочного білка.

Поліпшення симптомів

Крім ранжування дієт за загальним поліпшенням здоров'я, дослідження виявило 23 конкретних симптоми, включно з тривогою, увагою, когнітивними функціями, проблемами зі шкірою, мовленням/комунікаціями, судомами, сенсорною чутливістю, проблемами зі сном, соціальною взаємодією, тиками й іншими, і кожний із них був зіставлений із п'ятьма найкращими дієтами.

«Вибір дієти залежить від вас. Якщо ви боретеся з певними симптомами, вас може більше цікавити те, як дієти справляються з конкретними симптомами, а не із загальним станом», — сказала пані Метьюс.

Попри те, що «здорове харчування» отримало найвищий загальний бал, воно посіло перше місце тільки в одній категорії симптомів — загальному стані здоров'я. З іншого боку, кетогенна дієта посіла перше місце за дев'ятьма поліпшеннями симптомів, хоча за загальними поліпшеннями вона була передостанньою.

Пані Метьюс зазначила, що кетогенний результат може бути спотворений через меншу кількість учасників. Оскільки це більш сувора дієта, її, ймовірно, використовували спеціально для тих, хто хотів усунути потенційно серйозні симптоми, зокрема судоми.

У дослідженні пані Метьюс, присвяченому дієтам, розглядаються поширені побоювання, які здебільшого пов'язані з дефіцитом кальцію у дітей, які дотримуються безказеїнової або глютенової/безказеїнової дієти. У дослідженні сказано, що у дітей, які дотримуються звичайної дієти, рівень кальцію нижчий, і що, згідно з дослідженнями, полівітамінні або мінеральні препарати, що включають кальцій, підвищують його рівень.

У дослідженні зазначається, що безглютенова/безказеїнова дієта була пов'язана з поліпшенням аутистичної поведінки, а також когнітивних функцій. Безглютенова та кетогенна дієти також були вивчені та визнані безпечними й ефективними, хоча для більшості дієт у дослідженні не проводили формального оцінювання.

Подяка за дієту

Містер Гірнінг каже, що іноді йому доводиться боротися із симптомами, пов'язаними з аутизмом, але він вдячний своїй мамі за те, що вона скоригувала його дієту. Він вважає, що це допомогло йому стати самостійним, незалежним.

«Я не знаю, де б я був без мами та як би я закінчив своє життя», — каже пан Гірнінг. «Я відчуваю, що тепер добре розбираюся у своїй дієті. Стало краще, але бувають деякі реакції, якщо я з'їм щось нехороше».

«Прикро, коли медичні працівники кажуть батькам, що їжа не має значення. Батьки повинні досліджувати дієти, щоб досягти повного перетворення», — каже пані Гірнінг.

За матеріалами The Epoch Times USA