ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Погодні умови ускладнили пошуки гелікоптера з президентом Ірану (ВІДЕО)

Велика Епоха
(Youtube/скриншот)

Вертоліт, що перевозив президента Ірану і міністра закордонних справ, розбився в неділю, коли перетинав гірську місцевість у сильному тумані, повідомив Reuters іранський чиновник. Рятувальники намагаються дістатися до місця аварії.

За словами чиновника, життя Ебрахіма Раїсі та міністра закордонних справ Хоссейна Амірабдоллахіана «перебувають під загрозою після аварії вертольота», яка сталася на зворотному шляху від кордону з Азербайджаном на північному заході Ірану.

«Ми все ще сподіваємося, але інформація, що надходить із місця аварії, дуже тривожна», — сказав чиновник агентству Reuters на умовах анонімності.

Державне телебачення з посиланням на чиновника повідомило, що принаймні один пасажир і один член екіпажу виходили на зв'язок із рятувальниками.

Турецький безпілотник виявив джерело тепла, яке, імовірно, є уламками гелікоптера, і передав координати можливого місця аварії іранській владі, повідомило агентство Anadolu в неділю.

Верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї, якому належить вища влада і який має вирішальне слово в питаннях зовнішньої політики і ядерної програми Ірану, постарався заспокоїти іранців, заявивши, що жодних збоїв у державних справах не буде.

Погода ускладнила рятувальні роботи

Іранські державні ЗМІ заявили, що причиною аварії стала погана погода, яка також ускладнила рятувальні роботи. Державне інформаційне агентство IRNA повідомило, що Раїсі летів на вертольоті Bell 212 американського виробництва.

Начальник штабу армії Ірану наказав задіяти всі ресурси армії та елітних сил Вартових революції в пошуково-рятувальних операціях.

Раніше національний телеканал зупинив усі звичайні передачі, щоб показати молитви, які проводяться за Раїсі по всій країні.

Рятувальники в яскравих куртках і з налобними ліхтариками, скупчившись навколо GPS-пристрою, ведуть піші пошуки на схилі гори в пітьмі та сніговій бурі.

«Ми ретельно прочісуємо кожен дюйм у районі аварії», — цитують державні ЗМІ слова командувача регіональної армії. «У цьому районі дуже холодно, дощить і туманно. Дощ поступово переходить у сніг».

Сусідні країни висловили стурбованість і запропонували допомогу в порятунку. Білий дім повідомив, що президент США Джо Байден був проінформований про повідомлення про катастрофу. Туреччина заявила, що на прохання іранської влади виділила безпілотник, вертоліт, автомобілі та рятувальну команду. Європейський союз надав технологію супутникового картографування.

Криза в Ірані

Аварія сталася в період зростаючих суперечностей в Ірані через цілу низку політичних, соціальних та економічних криз. Клерикальні правителі Ірану стикаються з міжнародним тиском через спірну ядерну програму Тегерана та поглиблення його військових зв'язків із Росією під час війни в Україні.

Після того як 7 жовтня союзник Ірану ХАМАС напав на Ізраїль, спровокувавши ізраїльську атаку на Газу, конфлікти за участю угруповань, що підтримують Іран, спалахнули на всьому Близькому Сході.

63-річний Раїсі був обраний президентом 2021 року і з моменту вступу на посаду наказав посилити закони про моральність, керував кривавим придушенням антиурядових протестів і брав активну участь у ядерних переговорах зі світовими державами.

У подвійній політичній системі Ірану, розділеній на клерикальний істеблішмент і уряд, саме 85-річний наставник Раїсі Хаменеї, верховний лідер з 1989 року, має право ухвалення рішень з усіх основних питань політики.

Протягом багатьох років багато хто розглядав Раїсі як сильного претендента на наступника Хаменеї, який схвалював основні напрямки політики Раїсі.

Перемога Раїсі на ретельно контрольованих виборах 2021 року призвела до того, що всі гілки влади опинилися під контролем прихильників жорсткої лінії, після восьми років, коли президентське крісло посідав прагматик Хасан Рухані, а ядерну угоду узгодили з державами, зокрема з Вашингтоном.

Однак авторитет Раїсі може постраждати через широко поширені протести проти правління клерикалів і нездатність переломити ситуацію в економіці Ірану, яка постраждала від західних санкцій.

У неділю Раїсі відвідав кордон з Азербайджаном, щоб урочисто відкрити спільний проєкт — греблю Кіз-Каласі. Президент Азербайджану Ільхам Алієв також запропонував допомогу для проведення рятувальної операції.