ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Дослідження показали, що чай улун заспокоює нерви і сприяє здоровому сну

Велика Епоха
Чай улун. (Vinne/Shutterstock)

У 2021 році група з 12 вчених опублікувала чудове дослідження в рецензованому науковому журналі Aging. На прикладі 43 здорових чоловіків віком від 50 до 72 років було доведено, що внесення змін у спосіб життя може реально зменшити біологічний вік.

Піддослідна група брала участь у 8-тижневій програмі лікування, що включала рекомендації щодо харчування, режиму сну, фізичних вправ і релаксації, а також вживання пробіотиків (корисних мікробів для кишківника) і фітонутрієнтів (з'єднань, що містяться в рослинах, які вважаються корисними для здоров'я людини). Контрольна група не піддавалася жодному втручанню.

Через вісім тижнів дослідники взяли зразки слини, щоб оцінити стан здоров'я учасників. Вони виявили, що у групи, яка змінила раціон і спосіб життя, ДНК стала більш здоровою. Ба більше, виявилося, що група, яка пройшла курс лікування, повернула назад процес свого старіння на три роки.

Серед оздоровчих практик, запропонованих досліджуваній групі, було вживання трьох чашок чаю улун на день.

У статті доктора Кари Фіцджеральд, однієї зі співавторів дослідження, натуропатки з Коннектикуту й авторки книги «Ви молодші: скоротіть свій біологічний вік і живіть довше, краще» («Younger You: Reduce Your Bio Age and Live Longer, Better», 2022), пояснила, що чай улун містить рослинну сполуку під назвою EGCG, що означає галат епігалокатехіну. Було виявлено, що EGCG допомагає захистити від хвороби Альцгеймера, раку, серцевих захворювань, високого кров'яного тиску, резистентності до інсуліну та ожиріння.

Що таке улун?

Улун, що в перекладі з китайської означає «Чорний дракон», — це чай з Китаю, особливо популярний на Тайвані. Чай виробляється з рослини Camellia sinensis. Залежно від способу обробки, чай може стати зеленим, білим, жовтим, улуном, чорним або пуером.

Зелені, білі та жовті чаї обробляються шляхом сушіння на сонці й нагрівання без окислення листя.

Чорний чай, з іншого боку, повністю окислюється. Цей процес окислення відбувається до обробки чайного листя.

Чай улун окислюється лише частково, від 10 до 70 відсотків. Часткове окислення надає чаю більш м'якого й деревного смаку. Якщо ви ніколи не куштували його раніше, ми думаємо, ви будете здивовані його легким смаком.

Деякі улуни є настільки слабко окисненими, що здаються зеленим чаєм, хоча й м'якшими; в той час як інші улуни, які є в основному окисненими, мають теплий приглушений смак.

Хоча кожен сорт відрізняється від іншого, багато улунів містять менше кофеїну, ніж чорні чаї.

Щоденне вживання чаю улун приносить багато користі для здоров'я. Так, в 11-сторінковій оглядовій статті, опублікованій у травні 2022 року в рецензованому журналі Food Science and Human Wellness, йдеться про те, що чай улун має антиоксидантні, протизапальні, протиракові, антибіотичні властивості та допомагає в боротьбі з ожирінням.

Але це ще не все. Було також виявлено, що він покращує мікробіом кишківника, захищає серце й печінку.

Люди, які п'ють улун, відчувають спокій та бадьорість, а не нервозність, як у разі вживання кави.

Більшість досліджень, зібраних в огляді, являли собою лабораторні експерименти на гризунах, проте в низці інших досліджень також були відзначені широкі переваги для здоров'я людини.

Ці дослідження можуть створити враження, що чай улун корисний у будь-який час і в будь-якому місці, і ви повинні пити його протягом усього дня.

Але є й застереження. Намагайтеся не пити улун на голодний шлунок. Це може спричинити запаморочення — неприємний стан, який китайці та любителі чаю називають «чайним сп'янінням».

Також краще не пити улун за три-чотири години до сну. Навіть попри заспокійливу дію чаю, кофеїн може викликати у вас нервове збудження й завадити заснути.

Крім того, для найкомфортнішого чаювання насолоджуйтеся улуном, поки він ще теплий.

Сам процес насолоди свіжою чашкою чаю — це теж частина того, що знижує стрес і підвищує радість: обхопити руками теплий кухоль, вдихнути деревний аромат і зробити перший ковток.

За матеріалами The Epoch Times USA