ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

5 корейських суперпродуктів, які покращать здоров'я

Велика Епоха
Чилі сушиться на сонці в Мокпо (Jarrod Hall/Epoch Times)

«Суперпродукти» століттями використовувалися в Кореї для підтримки здорового балансу в організмі. У традиційній східній медицині їжа й ліки — одне й те саме. Ця концепція мені знайома — в дитинстві у моєї бабусі був магазин здорового харчування, і в нашій аптечці не було ліків. Замість цього вона була заповнена суперпродуктами, такими як яблучний оцет і чорна патока. Навіть у дитинстві я розуміла, що, якщо хворію, значить, моє тіло вийшло зі стану рівноваги, а вживання різних продуктів може повернути баланс.

У Кореї для підтримання здоров'я вживають різні продукти для врівноваження енергії їнь і ян в організмі, а також п'ять елементів — вогонь, дерево, воду, метал і землю. У східній традиційній медицині п'ять елементів пов'язані з різними смаками. Елемент вогню — гіркий, елемент дерева — кислий, води — солоний, металу — гострий, землі — солодкий.

Юнджі Лі, лікарка з Академії True Maek, з якою я познайомилася в Сеулі, пояснила, як п'ять смаків співвідносяться з органами тіла. «Кисла їжа корисна для печінки й жовчного міхура, гірка пов'язана з серцем і тонким кишківником, солодка — зі шлунком і підшлунковою залозою, гостра — з легенями й товстим кишківником, а солона — з нирками й сечовим міхуром. Якщо один із ваших органів хворий, їжа того самого елемента може допомогти відновити пошкодження цього органу». Але вона каже, що діагностувати, який орган хворий, досить складно.

Лі рекомендує такі суперпродукти, що використовуються в корейській кухні для приведення організму в рівновагу.

1. Кімчі (Kimchi)

Кімчі — це ферментована пряна капуста, найвідоміша корейська страва. Добре ферментована кімчі має кислий смак, тому корисна для жовчного міхура та печінки. У кімчі є вітаміни А, В і С, але найголовніше — в ній міститься Lactobacillus, пробіотик, подібний до того, що міститься в йогурті. Пробіотики допомагають травленню, зміцнюють імунну систему, підвищують ефективність засвоєння вітамінів, фільтрують погані бактерії та токсини. Вони також сприяють зниженню рівня холестерину.

2. Паста Доенджан (Doenjang)

Паста Доенджан — це ферментована паста із соєвих бобів, схожа на місо. Процес ферментації пасти Доенджан нейтралізує токсини й антипоживні речовини, що містяться в соєвих бобах. Доенджан має солоний смак і пов'язаний із нирками та сечовим міхуром.

Доенджан — відмінне й відносно дешеве джерело білка.

3. Сан Намул (San Namul)

Сан Намул — це корейське слово, що означає гарнір із диких гірських овочів або трав. Рослини, які використовуються в Сан Намулі, часто бувають гіркими, що корисно для серця й тонкого кишківника. У ресторанах Кореї, особливо в сільській місцевості або поблизу гір, можна зустріти безліч варіантів Сан Намула. Дикі трави також часто додають до однієї з найвідоміших страв Кореї — бібімбап (bibimbap) — поєднання рису, кім (морських водоростей), ферментованих овочів і яєць.

Літні корейці досі збирають дикорослі трави для використання на кухні, а навесні їх часто можна побачити на берегах річок і вздовж доріг. Одна з найпоширеніших і найулюбленіших гірських трав — полин китайський, який корейською називають ссук (쑥). Цю гірку траву використовують для ароматизації рисових коржів, приготування гарнірів, чаю або супу.

4. Гочуджан (Gochujang)

Гочуджан — це гостра пряна паста з пекучого перцю, яка зустрічається у величезній кількості корейських страв. Гострота гочуджана корисна для легень і товстого кишківника та є енергією ян.

Гочуджан сприяє травленню, тому його корисно вживати з м'ясом або їжею, яку організму важче перетравити. Капсаїцин, речовина, що міститься в перці чилі, відома тим, що зменшує кількість жиру в організмі.

5. Гім (Gim)

Гім, також відомий як норі, є одним із видів морських водоростей і містить велику кількість заліза, магнію, йоду, омега-3, вітамінів А і С. Зазвичай його приправляють сіллю й підсмажують. Сушений і приправлений гім можна знайти в багатьох азійських продуктових магазинах, але обов'язково вибирайте хорошу марку (бренд). Дослідження показують, що гім може допомогти знизити рівень холестерину. Гім солоний, тому пов'язаний з нирками та жовчним міхуром.

Гім використовують як гарнір і вживають із рисом, використовують для приготування гімбапа (схожий на рол із норі) і часто посипають зверху на рисові страви або локшину удон.

Ці корейські суперпродукти слід вживати помірно, щоб не спричинити дисбаланс в організмі. Для підтримання здорової рівноваги їнь і ян та п'яти елементів слід вживати різні смаки. Вагітним жінкам слід уникати вживання полину китайського, якщо це не наказано лікарем.

Лі каже, що корейська традиційна медицина — це не тільки їжа й трави; вона також має духовний аспект. «Для підтримки здоров'я необхідно зберігати емоційну рівновагу».

Корейська традиційна медицина отримала більшу частину своїх знань із Китаю.

«Традиційна китайська культура породила багату й глибоку систему цінностей. Поняття “людина і природа мають бути в рівновазі”, “шануй небо, щоб знати свою долю”, а також п'ять кардинальних чеснот — доброзичливість, праведність, доброчесність, благопристойність, мудрість і вірність, а також відданість і синівська шанобливість — є найважливішими чеснотами для відновлення гуманної природи й моральності».

За матеріалами The Epoch Times USA