• Правозахисники розповіли, що відбулось в Криму за півроку

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Середа, 17 вересня 2014 року
Кримська польова місія з прав людини (КПМ), яка стежить за ситуацією на півострові з початку виникнення конфлікту, заявила, що за останні півроку в Криму виникли серйозні негаразди у сфері дотримання прав людини.

• Зокрема, правозахисники виділяють такі «системні проблеми», як насильницькі зникнення кримськотатарських та проукраїнських активістів — Тимура Шаймарданова, Сейрана Зінедіна, Леоніда Коржа та Василя Черниша, доля яких є невідомою досі, а також тортури та вбивство Решата Аметова, розслідування по якому стоїть на місці.

• Як проблему виділяють також використання «самооборони» для підтримання громадського порядку, патрулювання вулиць та огляду речей в поїздах та на залізничних станціях. За твердженням правозахисників, «самооборонівці» нерідко порушують права громадян, застосовуючи образи і погрози, а також довільне затримання, побої, пошкодження і вилучення майна.

Легалізація таких загонів «самооборони», яку планують здійснити за допомогою закону «Про народне ополчення», на думку правозахисників, тільки погіршить ситуацію.

• Кримська польова місія з прав людини відмічає також, що на півострові посилився тиск на ЗМІ, який відбувається різними засобами, починаючи від конфіскації та пошкодження обладнання, і закінчуючи застосуванням щодо журналістів сили, затриманням, допитами в ФСБ, судовим переслідуванням та забороною в’їзду до Криму.

• Правозахисники фіксують також таке негативне явище, як часті незаконні затримання з боку правоохоронців, «самооборони» та російського ФСБ активістів і навіть активних користувачів соціальних мереж. Відмічались випадки, коли затриманим не давали звертатись по допомогу до адвокатів, проти них використовували психологічний тиск, проводили багатогодинні допити, тиснули через звинувачення у співпраці з «Правим сектором», з терористичними і фашистськими організаціями, сепаратизмі та екстремізмі.

• Постраждало на півострові також право на мирні зібрання, повідомляють правозахисники. Забороняли проводити заходи переважно українським та кримськотатарським активістам і об’єднанням.

• Під тиск потрапили навіть релігійні громади — священики Київського патріархату та мусульмани, у яких активно проводять обшуки, намагаючись знайти заборонену «екстремістську» літературу.

• Відмічають також серйозні проблеми із забезпеченням справедливого суду. «Атмосфера беззаконня та безкарності з боку озброєних груп на півострові консервується при бездіяльності правоохоронних органів. Показовими стали арешти чотирьох гаданих „терористів“ з „Правого сектора“, включаючи режисера Олега Сенцова і лівого антифашистського активіста Олександра Кольченка, їх передача в Москву, а також перешкоди в роботі їх захисників і подальший тиск на їхніх колег», — пишеться в прес-релізі Кримської польової місії з прав людини.

• Втім, зафіксовані правозахисниками порушення здійснювались не тільки російською стороною. У сфері обмеження свободи пересування претензії є як до російської, так і до української сторін. До російської — через недопущення на півострів лідерів кримськотатарської громади Мустафи Джемілєва і Рефата Чубарова. До української — через заборону на в’їзд на територію України українських громадян з кримською реєстрацією. «Свої дії українські прикордонники мотивують посиленим прикордонним контролем в рамках антитерористичної операції, особливими вимогами до чоловіків від 16 до 60 років, якимись постановами уряду, вимогами пред'являти письмове підтвердження мети поїздки і т.д.», — повідомляють правозахисники.

Для довідки: Кримська польова місія була заснована 5 березня 2014 року з метою об’єднати правозахисників, які, незалежно від політичної позиції, будуть діяти на захист прав людини на півострові. Наразі КПМ співпрацює з рядом інститутів Ради Європи і ОБСЄ, з Управлінням Верховного комісара ООН з прав людини, Уповноваженими з прав людини Росії а України, і бере участь у підготовці звітів про ситуацію із дотриманням прав людини в Криму.


Читайте також:
Amnesty International закликала розслідувати порушення з боку українських добровольців
На Донбасі воюють російські нацисти ― Ваад
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...