• Експеримент американця російського походження: тиждень перегляду «Першого каналу»

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Неділя, 7 грудня 2014 року
Американський журналіст російського походження Віталій Каценельсон провів незвичайний експеримент: будучи впевненим у тому, що російська влада неправильно вчиняє в ситуації з Кримом та Донбасом, він вирішив поставити себе не місце російського громадянина і почути те, що чує він.

Каценельсон на тиждень відмовився від усіх інформаційних ресурсів, окрім прокремлівських «Першого каналу» та газети «Правда».

Починаючи описувати свій експеримент, він розповідає трохи про себе.

«Я виріс із ненавистю до Америки. Я жив у Радянському Союзі і був дитиною холодної війни». Але, за словами автора, все змінилось у 1989 році із падінням Берлінської стіни та закінченням холодної війни. В 1991 році Віталій Каценельсон виїхав до США, і його ставлення до СРСР та Америки зазнало суттєвих змін.

«Двадцять три роки потому холодна війна повернулася у новій формі, хоча ми, американці, цього ще не зрозуміли», — пише він.

Після отримання інформації тільки із прокремлівських джерел, Каценельсон помітив, що вони доносять до читачів та глядачів наступні тези:

— Якби Росія не «забрала» Крим, то із приходом нової влади в Україні російський флот був би вигнаний з півострова, і кримські військово-морські бази почали б використовувати США.

— Російських військ в Україні немає — якщо там і були затримані військові РФ, то вони просто взяли відпустки і поїхали підтримати «російських братів і сестер, які переживають нападки українських націоналістів». Танки і системи протиракетної оборони вони буцімто взяли тимчасово позичили.

— Малазійський Боїнг не був збитий ні сепаратистами, ні російськими військовими — це зробили українські військові або сили НАТО, які саме проводили військові навчання на території України. США має супутникові знімки із доказами цього, але не представляє їх широкій громадськості.

— США витратили на дестабілізацію ситуації в Україні 5 мільярдів доларів, і активно в цьому процесі себе проявили сенатор Джон Маккейн та віце-президент США Джо Байден. Син останнього нібито увійшов до числа керівників «Нафтогазу», і тепер отримує від цього великі прибутки.

— Україна дуже корумпована, і влада в ній захоплена русофобами та неонацистами.

— Особлива увага приділялась тому, що в останніх президентських виборах брали участь Дарт Вейдер та кандидат зі скандальним минулим Олег Ляшко, який живе у маєтку за кілька мільйонів.

«Я повинен зізнатися, що важко не почати сумніватись у правильності своїх попередніх оцінок, коли ви переглядаєте тільки російське телебачення протягом тижня. Але тоді ви повинні нагадати собі, що путінська Росія не має вільної преси», — пише Віталій Каценельсон. За його словами, російська влада контролює більшість телеканалів, радіо та газет, і та інформація, яку росіяни отримують зі ЗМІ, є прямою пропагандою Кремля.

Журналіст пише, що завжди вважав, що пропаганда безсила проти відкритого інтернету, завдяки якому правда, наче вода, знайде шпарину і протиснеться до вашого інформаційного простору навіть через щільну завісу пропаганди. «Я помилявся», — пише Каценельсон. За його словами, після російських ЗМІ навіть не хочеться переглядати інформацію із інших джерел — є впевненість у тому, що всі інші брешуть.

«Російська пропаганда працює так, що змушує праву півкулю мозку (емоційну) пригнічувати ліву півкулю (логічну), одночасно із засміченням „логічних фільтрів“», — каже він.

Приклади таких маніпуляцій: кадри того, як нібито українська армія бомбить школи, не зважаючи навіть на режим припинення вогню. «У будь-кого серце б кров’ю обливалося, коли він би це побачив», — пише журналіст і додає, що такі кадри збуджують в людині ненависть.

Звичайно, пояснює він, на українському телебаченні теж показують криваві кадри смерті та відчаю, проте їхній головний інформаційний посил в тому, що Україна воює із добре оснащеною і озброєною армією, а не повстанцями.

Не давалась у російських ЗМІ інформація про те, як було порушене перемир’я. Не згадувалось і про роль Путіна у провокуванні цих бойових дій. «Факти — це не те, про що піклуються російські канали», — пише Каценельсон і пояснює: коли емоційні образи настільки заповнили ваш мозок, ліва «логічна» півкуля просто капітулює і вже не думає про факти і їхній аналіз.

«Не потрібно брехати, щоб брехати» — ще один висновок, який зробив американський журналіст. Він пояснює: 5 мільярдів доларів, вкладених США в Україну, дійсно були, але не протягом останніх місяців, як було ясно із контексту сюжету, показаного російським каналом. Про такі кошти говорила заступник держсекретаря США, зазначаючи, що такого загального обсягу допомогу від Америки отримала Україна за 23 роки своєї незалежності.

«Складність полягає в тому, що на відміну від американців, які за замовчанням не довіряють своїм політикам, в тому числі й президенту, у росіян зберігається царський менталітет, із яким лідерів обожнюють», — пише Каценельсон і наводить приклад Сталіна, який досягнув особливого успіху в цій сфері.

«Я згадую вислів лорда Ектона: „Влада розбещує, а абсолютна влада розбещує абсолютно“», — зазначає журналіст, говорячи про діяльність російського президента.

Повну версію його статті можна прочитати в блозі на Institutionalinvestor.com.


Читайте також:
Комунізм — що це в дійсності: Дев'ять коментарів про комуністичну партію
В інтернеті виклали нове відео Боїнга одразу після падіння
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...