• США та Євросоюз оголосили війну офшорам — аналітик

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Четвер, 21 березня 2013 року

Тримати гроші в закордонних банках може стати ненадійно — економічний аналітик Віктор Суслов вважає, що події з кіпрськими банками свідчать про те, що розпочалась негласна боротьба з офшорними зонами.

«Не випадково з’явились дослідження та публікації про ті трильйони коштів, які були відведені від оподаткування до офшорних зон, і з урахуванням кризи бюджетів всіх розвинутих країн, я думаю, це узгоджена політика між США та Євросоюзом по атаці на офшори», — сказав Віктор Суслов 21 березня.

Аналітик пояснює: саме фахівці ЄС наполягли на тому, щоб на Кіпрі розглядалось питання про примусове стягнення частини вкладів у вигляді податків. Фактично такі дії призвели до того, що репутація Кіпру як надійної офшорної зони була зруйнована.

«Те, що відбулося з Кіпром, не закінчиться, очевидно, це буде і з іншими офшорними зонами», — вважає Віктор Суслов. Експерт сказав, що раніше США стали наступати на швейцарські банки, ті, в свою чергу, на інші офшори. Була відкрита інформація по вкладенням частини американських громадян. Внаслідок чого проти кількох сотень багатіїв — громадян США — були порушені кримінальні справи.

“  Те, що відбулося з Кіпром, не закінчиться, очевидно, це буде і з іншими офшорними зонами  ”

Віктор Суслов, економічний аналітик
Ситуація з кіпрськими банками зачіпає і крупний український бізнес. За даними Віктора Суслова, 32% прямих інвестицій, які прийшли в Україну за всі роки незалежності, були з Кіпру. Їхня сума становила 17 млрд 275 млн доларів. А за 2012 рік обсяг інвестицій з Кіпру становив 3 млрд 920 млн доларів, або 65% всіх інвестицій.

«Ні для кого не секрет, що, звичайно, ці гроші належать не кіпріотам, це повертаються і інвестуються українські гроші, гроші українського бізнесу, які були виведені на Кіпр», — говорить Віктор Суслов.

Зворотні ж інвестиції — з України до Кіпру — за даними експерта в 2012 році становили 5 млрд 811 млн доларів. На думку аналітика, українські підприємці навчились розміщувати на Кіпрі гроші під виглядом інвестицій. Проте значну суму вони за минулий рік і вивели із острівної країни — всього 530 млн доларів. Це, на думку Віктора Суслова, спричинили економічні складнощі Кіпру.

“  Все це вдарить по українському бізнесу, який значний об’єм операцій проводить через Кіпр ”

Віктор Суслов, економічний аналітик
Події навколо кіпрських банків сильно вплинуть на Україну, вважає експерт. Існує можливість того, що Кіпрський центральний банк дозволить розрахунки всередині Кіпру, проте дуже обмежить міжнародні розрахунки.

«Все це вдарить по українському бізнесу, який значний об’єм операцій проводить через Кіпр», — говорить Віктор Суслов. Може затриматись відвантаження багатьох видів продукції, операції по експорту, можуть зірватись розрахунки, зменшиться надходження валюти в Україну.

Аналітик вважає, що в ситуації, коли офшорним зонам оголосили війну, українській владі потрібно переглянути систему регулювання економіки — від реєстрації прав на власність, дані по якій мають бути відкритими, до оприлюднення інформації про те, кому Нацбанк давав ліцензію на відкриття рахунків в іноземних банках. Раніше, за словами експерта, таку ліцензію отримували «цілі угруповання», які цим самим отримували можливість проводити величезного об’єму розрахунки за межами української банківської системи.

Банки Кіпру були закриті 16 березня через можливе прийняття Парламентом закону про примусове стягнення податку з банківських вкладень. Закритими вони залишаться, по меншій мірі, до 26 березня.

Підписатися:

Коментарі