• Стан демократії в Україні погіршується — Freedom House

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Четвер, 5 липня 2012 року

Звіт експертів Freedom House по ситуації в Україні, який було представлено 5 липня, говорить про те, що країна стає менш демократичною. В центрі уваги експертів опинилось вибіркове переслідування лідерів опозиції, корупція, а також монополізація медіа-сфери.

Аналіз ситуації з демократією в Україні проводили за кількома основними аспектами: за виборчою ситуацією, за станом громадянського суспільства, засобів масової інформації, за дотриманням верховенства права та за рівнем корупції в країні.

Минулого року у звіті Freedom House мовилося про те, що Україна за правління Віктора Януковича стала менш демократичною і зробила крок у бік авторитаризму та клептократії. Цього року ситуація у більшості сфер не покращилась, а деякі проблеми загострилися, вважають експерти.

Влада консолідується в руках Партії регіонів, а права незалежних та опозиційних кандидатів обмежуються, вважають фахівці Freedom House і тривожним прецедентом називають місцеві вибори 2012 року в Обухові. «Проблеми не зникли, вони посилились», — стверджує експерт Freedom House Роберт Нурік і додає, що вибори до Верховної Ради 2012 року стануть тестом на зрілість та здатність української демократії зустріти ті виклики, які стоять перед нею.

Оскільки українська влада криміналізує політичні розбіжності, може статись так, що вона збереже контроль у країні, але опинятиметься в дедалі ширшій міжнародній ізоляції

Звіт Freedom House

Крім того, нинішню українську владу звинувачують і в ув’язненні провідних опозиційних політиків Юлії Тимошенко та Юрія Луценко: судові процеси проти них є політично вмотивованими, вважають експерти. На їхню думку, керівництво країни може уникнути міжнародної ізоляції, якщо звільнить політичних в’язнів до парламентських виборів у жовтні 2012 року і дасть їм можливість висунути свої кандидатури.

«Оскільки українська влада криміналізує політичні розбіжності, може статись так, що вона збереже контроль у країні, але опинятиметься в дедалі ширшій міжнародній ізоляції», — йдеться у звіті. Як приклад цієї ізоляції наводиться ігнорування лідерами європейських країн Ялтинського саміту та частково — чемпіонату з футболу Євро-2012.

Непокоєння закордонних і українських експертів викликає і рівень корупції в країні. Саме корупція є основною загрозою демократії та суверенітету в Україні, вважають вони. Чиновники-корупціонери бояться, що, залишивши свої посади, змушені будуть постати перед судом, і це змушує їх триматись за свої посади, маніпулювати виборами та придушувати політичну опозицію, на думку фахівців Freedom House.

«Розрекламована владою антикорупційна кампанія не викликає довіри. Її використали для виправдання переслідувань політичних опонентів нинішньої влади… Матеріали у ЗМІ про екстравагантну зону відпочинку в Межигір’ї, побудовану для Президента Януковича, ставлять під сумнів моральне право глави держави очолити антикорупційну кампанію», — йдеться у звіті Freedom House.

Негативну оцінку дали експерти і ситуації у сфері свободи слова. «Про погіршення тенденції свідчить корупція та зниження незалежності ЗМІ від політичного й бізнесового впливу», — йдеться у звіті.

Оскільки в Україні не існує на сьогодні закону про прозорість медіа-власності, а це означає, що фактично ми не знаємо, хто реально стоїть за тими чи іншими ЗМІ

Вікторія Сюмар, експерт Freedom House 

Експерти відзначили, що обсяг «спонсорованої» інформації у ЗМІ зростає, у представленні політичних сил на телебаченні відчувається дисбаланс: так, 69% повідомлень подавалося про Президента та його політичну партію, 24% — про опозиційні.

«Оскільки в Україні не існує на сьогодні закону про прозорість медіа-власності, а це означає, що фактично ми не знаємо, хто реально стоїть за тими чи іншими ЗМІ. Проте ми маємо подальшу концентрацію медіа-ресурсів в руках кількох людей, які або співпрацюють з владою, або є частиною влади», — говорить Вікторія Сюмар, експерт Freedom House та виконавчий директор Інституту масової інформації.

Існують проблеми і у сфері свободи мирних зібрань. Право на проведення акцій часто обмежується, а мирні зібрання громадян можуть заборонятись судом без пояснення причин, стверджує Вікторія Сюмар. «39 стаття Конституції в Україні не працює і очевидно потребує законодавчого врегулювання», — каже експерт.

А от позитивну оцінку експерти Freedom House в Україні дали стану громадянського суспільства. Зменшився тиск на членів громадських об’єднань з боку СБУ а правоохоронних органів. Незважаючи на те, що громадянське суспільство в Україні значною мірою залежне від спонсорів і розвинене непропорційно, воно завойовує нові позиції у стосунках з державою.

«Якщо за іншими складовими демократичного процесу ми констатували або стагнацію, або навіть регрес, то стосовно громадянського суспільства, його здатності об’єднуватись, здатності діяти разом, структуровано, доносити свою позицію, відстоювати її — тут ми бачимо, що процес іде радше в правильному напрямку», — говорить експерт Freedom House Олександр Сушко, директор інституту Євроатлантичного співробітництва.

Позитивні зрушення, на думку фахівців, стосуються формування нових громадських організацій, їхнього розвитку, прийняття владою Стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства, а також стосунків влади і громадських організацій.

«Ситуація в Україні не є чорно-білою», — стверджує голова Freedom House Девід Креймер. Законодавство у сфері організації громадянського суспільства, закон про доступ до публічної інформації — це, на думку експертів, те позитивне, що було досягнуте. «Але негатив, принаймні для багатьох спостерігачів із Заходу, переважає», — говорить Девід Креймер.

 Ніхто ніколи не стверджує, що слід відкинути відносини України і Росії, це було б непродуктивним для обох сторін. Але важливо інтегрувати Україну в Європу, і ми не можемо також погодитись із тим, що Україна буде продовжувати рухатись таким самим шляхом, як зараз  

Девід Креймер, голова Freedom House

Важливим на сьогоднішній день для української влади є визначитись із напрямком, в якому буде рухатись країна, вважає голова Freedom House. Він говорить, що санкції які може прийняти Сенат США по відношенню до Росії, а саме заборона на в’їзд та арешт активів чиновників, які порушували права людини, можуть розповсюджуватись і на представників української влади.

«Україна — та країна, яка надзвичайно важлива для Європи, для Росії, для США, але є побоювання, що часом значення України переоцінюється», — пояснює Девід Креймер. Європа зайнята розв’язанням проблем, пов’язаних із політичною кризою, а Америка зосереджена на президентських виборах у своїй країні, тому Україна для міжнародної спільноти не є фокусною точкою, вважає експерт.

«Ніхто ніколи не стверджує, що слід відкинути відносини України і Росії, це було б непродуктивним для обох сторін. Але важливо інтегрувати Україну в Європу, і ми не можемо також погодитись із тим, що Україна буде продовжувати рухатись таким самим шляхом, як зараз», — підсумовує Девід Креймер.

Все ж, ситуацію в Україні експерти Freedom House називають «частково вільною», а от країнами, в яких стан демократії виявився найгіршим, фахівці називають Білорусь, Бірму, Чад, Китайську народну республіку, Тибет, Південну Осетію, Узбекистан, Туркменістан, Саудівську Аравію та ще десять інших.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...