• Історики закликали називати події Другої світової своїми іменами

  • Євген Любарський | Велика Епоха
    Неділя, 26 жовтня 2014 року
Держкомтелерадіо пропонує українським ЗМІ користуватися рекомендаціями Українського інституту національної пам’яті стосовно вшанування та висвітлення 70-ї річниці «вигнання з України нацистських окупантів», передає «П’ятий канал», посилаючись на прес-службу відомства.

98511184.jpg

Вересень 1939 року: Армія Німеччини вторгається до Польщі незабаром після того, як між Третім Рейхом та СРСР було в Москві підписано пакт Ріббентропа-Молотова, за яким дві держави поділили між собою територію Речі Посполитої, до складу якої входила і Західна Україна. Фото: STF/AFP/Getty Images

Саме такий термін історики рекомендують надалі вживати замість «визволення України від фашистських загарбників».

Під терміном «визволення» передбачається воля, свобода, а в 1944 році Україна не стала вільною, — говориться в методичних матеріалах, розміщених на сайті Держкомтелерадіо.

«Із вигнанням нацистських окупантів Україна не отримала волі, тільки опинилася під іншим пануванням, результатом якого стали масові репресії та депортації, зокрема сотень тисяч українців, поляків і цілого кримськотатарського народу. Волю і свободу український народ отримав тільки після 24 серпня 1991 року, визволення України відбулося тільки з розпадом Радянського Союзу», — зазначається в повідомленні.

Українські історики рекомендують ЗМІ робити наголос на тому, що вигнання нацистів з українських земель стало можливим завдяки масовій участі українців у лавах як Червоної армії, так і українського національно-визвольного руху (ОУН та УПА), в лавах руху опору інших країн, союзницьких арміях, що воювали у Франції та Італії, на Далекому Сході та на Тихоокеанському театрі бойових дій.

Стосовно міфу, що Росія могла би перемогти німецьких окупантів і без України, історики підкреслюють, що український внесок у розгром гітлерівської Німеччини та її союзників важко переоцінити. За весь час війни 1941—1945 років між СРСР і Третім Рейхом мешканці УРСР становили близько семи мільйонів або 23% особового складу збройних сил СРСР, що перевищує величину війська Великобританії, яка мобілізувала близько 6 мільйонів своїх громадян. Згідно з оцінками Інституту історії НАНУ, прямі людські втрати України становили 8—10 мільйонів людей, що більше, ніж сукупні людські втрати Великої Британії, Франції, Польщі, США та Канади (близько 7,4 мільйонів).

Українські історики також зазначають: слід пам’ятати, що «перемога над нацистськими окупантами є спільним досягненням антигітлерівської коаліції та визвольних рухів».

Як вважає директор департаменту інформаційної політики Держкомтелерадіо Богдан Червак, рекомендації Українського інституту національної пам’яті «мають сприяти українським ЗМІ вирішити ключове суспільне питання: формування в українців історичної пам’яті, яка буде позбавлена радянських та імперських стереотипів, які вже завдали багато лиха нашому народові».

«Не секрет, — каже Червак, — що російська пропаганда, зокрема, російські ЗМІ активно застосовують комуністичні та радянські міфи для розпалювання війни на Донбасі, поневолення українського народу, роблять усе, щоб українці не мали історичної пам’яті, яка спирається на державницьку традицію».


Читайте також: 
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...