• Сьоме чудо України: Скам'янілі Дружківські дерева віком 250 млн років

  • Марія Литвинова | Велика Епоха
    Субота, 5 травня 2012 року
Захоплюючу подорож можна здійснити в заповідну зону Донецького регіону, де до наших днів збереглися найдавніші скам'янілі вічнозелені дерева, віком 250 млн років. Такі палеонтологічні знахідки дуже рідко зустрічаються на нашій землі.

Геологічний пам'ятник природи національного значення є частиною ландшафтного парку «Клебан-Бик» Донецької області. Він знаходиться в селищі с (ст. Кіндратівка), в мальовничому каньйоні, де колись добували вогнетривку глину. Дерева, а також пеньки від них збереглися і біля міста Дружківки, розташованому в 80 км від Донецька.

Деякі з уламків скам'янілих рослин діаметром 1 м в поперечному перерізі, зберегли не тільки форму, а й внутрішню структуру араукарії (так називаються ці дерева). При розгляді тонкого зрізу ствола під мікроскопом, можна ясно побачити його клітинну будову. Та й за зовнішнім виглядом уламки мало чим відрізняються від свіжоспиляного соснового стовбура. Тільки за вагою незвично важкі (як залізо), темного кольору і виблискують кристалами кварцу.

Незважаючи на те, що місце це недостатньо відоме в Україні, скам'янілих дерев тут збереглося небагато, хоча раніше каньйон був усипаний ними. На жаль, майже кожен мандрівник (та й не тільки), який побував тут, намагається забрати з собою «на пам'ять» шматочок найдавнішого зразка ― «живого свідка» епох.

Знайти Дружківський скам'янілі дерева не важко. Недалеко від каньйону зі стрімкими скелями, що озтягнувся на кілометр, з правого боку, знаходяться занедбані сади, ліворуч ― зелена долина, м'які пагорби і ярки, де можна побачити шматки і пеньки араукарій.

У 2008 році дружківські та олексієво-дружківські скам'янілі дерева були занесені в Top-100 всеукраїнського конкурсу «Сім природних чудес України», влаштований Верховною Радою України та Державною службою туризму і курортів країни.  

Араукарії ― вічнозелені хвойні дерева. В епоху карбонового геологічного періоду, 250 млн років тому, вони виростали в лісі. Потім, в результаті природних катаклізмів потрапили в річку, де знаходилися без контакту з повітрям. Пізніше на місці лісу утворилося море, і останки дерев, що не розклалися, опинилися під товщею осадових порід. Так протягом тисяч років морська вода вимивала з їх стовбурів органічні речовини, а натомість їм накопичилися мінеральні, і останки араукарій скам'яніли.  

В даний час цей рідкісний вид рослин росте в Австралії, Південній Америці і на островах Нова Каледонія.
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...